OD 20.000 DO 60.000 EURA: U Slovenije građani dobijaju odštete za posljedice od vakcina protiv COVID-a

Ministarstvo je donijelo 97 rješenja, za 20 provodi aktivnosti na njihovom donošenju, prenose Nezavisne. Pomenuti medij navodi da je do 12. jula isplaćeno pet naknada po osnovu izdatih rješenja.
Jedan u iznosu od 20.000 evra za smrt nakon vakcinacije, a četiri od 60.000 evra za ozbiljno ili trajno smanjenje životnih funkcija nakon vakcinacije. Osobe koje su imale pravo na odštetu, ili čiji su srodnici dobili odštetu u slučaju smrti, vakcinisane su vakcinama Comirnaty i Vaxzevria (ranije Covid-19 Vaccine AstraZeneca).
Ministarstvo nije objavilo imena članova komisije koja odlučuje o priznavanju naknade kako bi spriječilo mogući javni ili privatni uticaj na njih, ali su njihova imena dostupna investitorima u konkretnom slučaju.
“Članovi komisije za utvrđivanje uzročne veze, prema zakonu, ne odlučuju o pravu na naknadu štete, već na osnovu medicinske dokumentacije i naučnih saznanja procjenjuju stepen pogoršanja zdravlja i uzročnu vezu između pogoršanja zdravlje i prijem vakcine. U komisiju se imenuju stručnjaci različitih medicinskih specijalizacija2, sopštilo je Državno tužilaštvo.
Kako se dodaje, u slučaju isplaćenih 20.000 evra, to nije kompenzacija za poznati slučaj smrti 20-godišnje Katje, koja je umrla od komplikacija vezanih za vakcinaciju Janssen vektorskom vakcinom. U njenom slučaju, odšteta njenim rođacima još nije isplaćena.
“Katja je umrla 29. septembra 2021. godine, odnosno prije nego što je 30. decembra 2021. godine utvrđen deseti paket za ublažavanje posljedica epidemije, da pravo na odštetu imaju i oni koji su vakcinisani vakcinom protiv COVID-19. Ranije je obaveza države za obeštećenje bila predviđena samo za obavezne vakcinacije, pa nakon što je dokazano da je njena smrt povezana sa vakcinacijom protiv covid-19, Katjini rođaci nisu mogli da je dobiju automatski i u tačno određenom iznosu, već su se morali obratiti tužbu državnom tužilaštvu”, dodaje se u saopštenju i navodi da je visina njihovog potraživanja nepoznata.
“Državno tužilaštvo Republike Slovenije vodi navedeni slučaj u okviru prethodnog postupka za mirno rješavanje spora, a sve informacije koje proizilaze ili se odnose na prethodni postupak su povjerljive. To je i razlog što tužilaštvo ne može definisati sadržaj predmeta”, dodaje se u saopštenju.