OD SEPTEMBRA: 15 novih smjerova za srednjoškolce! - Volim Podgoricu

OD SEPTEMBRA: 15 novih smjerova za srednjoškolce!

Mi­ni­star­stvo pro­svje­te od sep­tem­bra uvo­di 15 no­vih mo­der­ni­zo­va­nih smje­ro­va u sred­nje struč­ne ško­le, ka­ko bi riješili ve­li­ki pro­blem ne­za­po­sle­no­sti mla­dih.

Modernizovani programi koji se uvode od septembra su: elektrotehničar elektronike, elektrotehničar elektronskih komunikacija, elektrotehničar računarskih sistema i mreža, elektrotehničar za razvoj mobilnih i veb-aplikacija, nautički tehničar, brodomašinski tehničar, kao i kuvar i frizer.

Osnovnu školu završava oko 7.400 učenika i biće mjesta u srednjim školama za sve osnovce, a predaja dokumentacije, kao i prethodnih godina, planirana je za sredinu juna.

Iz Ministarstva prosvjete srednjoškolcima preporučuju srednje stručne škole. CdM je i ranije pisao o prednostima i mogućnostima koje im se nude dualnim obrazovanjem.

“Svakako da će javnost biti blagovremeno obaviještena o podacima u vezi sa ovogodišnjeg konkursa za upis u svim srednjim školama u Crnoj Gori. Planirano je da konkurs sa preciziranim smjerovima za svaku školu, bude raspisan ubrzo”, kazao je za CdM Veljko Tomić , generalni direktor Direktorata za opšte srednje i srednje stručno obrazovanje.

No, kako kaže Tomić, ono što je najvažnije naglasiti, jeste da Ministarstvo ulaže velike napore u unapređenje obrazovnog sistema, ali i podizanje svijesti o mogućnostima koje pružaju srednje stručne škole.

Upravo zato je i pokrenuta kampanja “Stručno je ključno! Zaposli se, zaradi i sebe izgradi”.

“Cilj kampanje je povećanje inetersovanja za ove škole, ali i razumijevanje da škole pohađaju odlični učenici, osvajači državnih nagrada u znanju, kao i da je predrasuda da one škole nemaju prohodnost ka srodnim fakultetima, za sve one koji se odluče da nastave obrazovanje. Oni pak koji ne žele, opremljeni su znanjem i iskustvom za tržište rada, a imaju osnovu i za pokretanje sopstvenog biznisa. Osim toga, u tekućoj školskoj godini počela je primjena 10 modernizovanih programa za stručne škole, baziranih na ishodima učenja, a od septembra se uvodi još 15”, kazala je CdM-u portparolka Ministarstva prosvjete Milica Lekić.

Kako dodaje Lekić, dualno obrazovanje zaživjelo je nakon skoro decenije, i trenutno imamo oko 280 djece kod oko 100 poslodavaca.

Učenici kod poslodavaca prve godine borave jedan dan, učenici druge godine dva dana, a treće godine tri dana, i dobijaju mjesečnu naknadu.

Za narednu školsku godinu Ministarstvo prosvjete ima skoro 200 zainteresovanih poslodavaca, i očekuju da će taj broj do početka upisa biti znatno veći.

“Naravno, bavimo se i gimnazijskim obrazovanjem. Tako je prošlogodiošnjom zakonskom reformom u obrazovanju omogućeno da se gimnazije u Crnoj Gori formiraju kao opšte i specijalističke””,  podsjeća Lekić.

U podgoričkoj Gimnaziji 2Slobodan Škerović2 uvedena su specijalistička odjeljenja kao pilot projekat, a iskustva uprave i djece su odlična. Specijalistička odjeljenja u pomenutij ginaziji su: za sportiste, dvojezično, odjeljenje fililoške gimnazije i odjeljenje matematičke gimnazije.

Cilj specijalistikih gimnazija je da se učenicima omogući da kroz povećani obim izučavanja određenih sadržaja razvijaju svoje sklonosti i talente.

Podsjetimo, prosjek iz prethodnih godina za teritoriju čitave Crne Gore bio je preko 30 procenata mjesta u gimnazijama, i preko 60 procenata mjesta u stručnim školama.

CdM

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com