Odakle skupe slike, putovanja i torbice? - Volim Podgoricu

Odakle skupe slike, putovanja i torbice?

Imovno stanje Blaža Jovanića ne korespondira sa zakonitim prihodima uhapšenog predsjednika Privrednog suda, piše u spisima Specijalnog državnog tužilaštva (SDT).

Uhapšenom predsjedniku Privrednog suda juče je produžen pritvor za još dva mjeseca.

”Odluku je donijelo vijeće Višeg suda u Podgorici”, rekla je “Vijestima” samostalna savjetnica za odnose sa javnošću podgoričkog Višeg suda Marija Raković.

U obrazloženju zahtjeva da mu se odredi pritvor, između ostalog piše da je iz prikupljenih dokaza jasno da je osumnjičeni dobrog imovnog stanja.

”Iz obavljenih pretresa i dokaza prikupljenih pretresima proizilazi da je isti veoma dobrog imovnog stanja, što i sam potvrđuje, na što ukazuju, između ostalog i brojna putovanja u inostranstvo, posjedovanje vrijednih slika, tri skupocjene torbice marke ‘Louis Vuitton’, korišćenje skupocjenih automobila, a da to imovno stanje ne korespondira sa njegovim zakonitim prihodima”, navodi se u obrazloženju zahtjeva da se Jovaniću odredi pritvor nakon hapšenja.

SDT je, kako stoji, utvrdio da Jovanić vrlo često boravi u inostranstvu, odnosno, da je u proteklih pet godina 55 puta putovao van granica Crne Gore:

”Što ukazuje da okrivljeni ima razvijene društvene i socijalne veze van granica Crne Gore, od kojih može tražiti i dobiti pomoć u bjekstvu i skrivanju.”

SDT sumnjiči Jovanića da je 2015. godine formirao kriminalnu organizaciju, s ciljem da, koristeći funkciju predsjednika Privrednog suda i sudijsku funkciju, nezakonitim uvećanjem troškova stečajnog postupka pribavlja protivpravnu imovinsku korist za sebe i članove te krimi-ekipe.

On je uhapšen 9. maja, a lisice na ruke tada su stavljene i većini članova njegove ekipe.

Naredba o sprovođenju istrage pokrenuta je i protiv Saše Zejaka, Snežane Jović, Sanje Lješković, Ranka Radinovića, Sretena Mrvaljevića, Pavića Globarevića, Stane Čelebić, Darka Perovića, Omera Markišića, Dejana Golubovića, Vladana Nikolića, Danijele Laković i pravnih lica “Titan security”, “Securitas Montenegro”, “Top force system” i “Ogimar MNE”.

Specijalna tužiteljka Lidija Mitrović, u tom dokumentu navodi da je tokom izviđaja pribavila spise 10 stečajnih predmeta u kojima su Jovanić i ekipa, kako se sumnja, nezakonito postupali.

Tereti ih da su u većini tih stečajnih postupaka, bez izvršenog popisa imovine stečajnog dužnika i prije donošenja rješenja o bankrotstvu, vršili procjenu imovine i to za period od jedne sedmice do jednog mjeseca, a potom ispostavljali troškovnike na iznose od više desetina hiljada eura.

”A u nekim slučajevima se čak ni ne podnose bilo kakvi troškovnici, koje uvijek i bez izuzetka odobrava stečajni sudija okrivljeni Jovanić Blažo, pa čak i kad nijesu dokumentovani, a sve suprotno čl. 43, 44, 45 i 46 Zakona o sudskim vještacima, koji eksplicitno određuju kako se u sudskim postupcima može tarifirati pružanje stručnih znanja i usluga – vještačenja. Na predmetna vještačenja, ako bi se primijenile citirane odbredbe Zakona, te uzelo kao činjenica da za vrijeme vještačenja vještaci nijesu spavali (pa ni 20-ak dana), ne bi mogli doći do iznosa navedenog računima bez specifikacije troškova”, napisala je specijalna tužiteljka u naredbi.

Mitrović je utvrdila da su se takva vještačenja, u uporednim postupcima, naplaćivala znatno manje – od nekoliko stotina do maksimum par hiljada eura.

Jovanićeva ekipa je, objašnjava se, u vještačenjima obično koristila fotografije lica mjesta koje su nerijetko bile sa sajta googlemaps.com, kao i da su za te potrebe koristili izvode lista nepokretnosti sa otvorenih baza podataka Uprave za nekretnine.

”A naplaćivana su do iznosa od 49.000,00 eura.”

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com