“Odredba o pravu na dječji dodatak je na određeni način diskriminatorna”

U mišljenju zamjenice Ombudsmana ukazuje se da ostvarivanje tog prava nije isto za svu djecu, jer je predviđeno da se dodatak dobija do navršene 18. godine života, a da djeca korisnici prava na materijalno obezbjeđenje porodice, invalidninu ili tuđu njegu primaju tu naknadu i nakon punoljetstva, do kraja školovanja.
Institucija Zaštitnika ljudskih prava i sloboda ukazala je na potencijalnu diskriminaciju među korisnicima prava na dječji dodatak.
U mišljenju Snežane Mijušković, zamjenice Ombudsmana, ukazuje se da ostvarivanje tog prava nije isto za svu djecu, jer je predviđeno da se dodatak dobija do navršene 18. godine života, a da djeca korisnici prava na materijalno obezbjeđenje porodice (MOP), invalidninu ili tuđu njegu primaju tu naknadu i nakon punoljetstva, do kraja školovanja.
“Isključivanje ostale djece da primaju dodatak do kraja srednjeg obrazovanja ako su na redovnom obrazovanju, po našem mišljenju nije opravdano, jer se razdvajaju djeca u jednom kraćem periodu bez razumnog i utemeljenog opravdanja”, piše u mišljenju.
“Mišljenja smo da je ova odredba na određeni način diskriminatorna, jer određeni period (godina dana do završetka srednjeg obrazovanja) dovodi u neravnopravan odnos djecu koja ne ostvaruju druga prava u odnosu na djecu (ili čije su porodice) korisnici određenih prava iz socijalne i dječje zaštite”, dodaje se.
Majka jedne učenice podgoričke Gimnazije “Slobodan Škerović” podnijela je pritužbu u vezi ostvarivanja prava na dodatak za djecu.
“U pritužbi je navela: da je njena kćerka XX učenica JU ‘Gimnazije Slobodan Škerović’ u Podgorici; da kada je navršila 18. godina, prekinut je dječji dodatak koji je primala; da nikakvo rešenje o prekidu nije dobila; da se u Zakonu o socijalnoj i dječjoj zaštiti navodi da izuzetno djeca primaju dodatak do završetka srednjeg obrazovanja; da se obratila JU Centru za socijalni rad Podgorica radi ostvarivanja tog prava i objašnjenja; da je dobila odgovor mejlom da se ta odredba odnosi samo na korisnike MOP-a; da međutim to ne piše u Zakonu, već da je to proizvoljno tumačenje Centra; da ima djece koja primaju dodatak i nakon 18 godina a koja nijesu iz porodica koje primaju MOP; da smatra da su njenoj kćerki uskraćena prava, te da je nedonošenjem rešenja o prestanku prava povrijeđeno i pravo na pravni lijek. Podnositeljka pritužbe je dostavila potvrdu izdatu od JU Gimnazije ‘Slobodan Škerović’ od 20.01.2025. godine, da je XX redovna učenica te škole – programa Opšta gimnazija”, piše u dokumentu.
Zaštitnik je ustanovio da je, nedonošenjem rješenja o prestanku prava na dodatak za djecu, učenici povrijeđeno pravo na pravni lijek.
Ministarstvu socijalnog staranja, brige o porodici i demografiju preporučeno je da obezbijedi da stranke o ostvarivanju i prestanku korišćenja svih prava iz sistema socijalne i dječje zaštite dobiju blagovremeno akt – rješenje koje će im omogućiti pravo na pravni lijek.
Preporučeno je i da taj resor analizira odredbe člana 42 i 43 Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti, kako bi se izbjegla potencijalna diskriminacija.
Podgoričkom Centru za socijalni rad je preporučeno da donese odluku o zahtjevu podnositeljke pritužbe, koji je podnijela Centru za ostvarivanje-produžetak prava na dodatak za djecu za kćerku.
Vijesti