Oružje iz CG završilo kod terorista

Saudijska Arabija i dalje predstavlja jednu od glavnih izvoznih destinacija za oružje iz Crne Gore, uprkos bojazni da oružje koje im se prodaje može završiti na drugim mjestima, prenijela je juče Balkanska istraživačka novinarska mreža (BIRN). Kako su ukazali, novi izvještaj koji je dostavljen Ujedinjenim nacijama (UN) otkriva da je Saudijska Arabija ostala jedan od najvažnijih kupaca zastarjelog bivšeg jugoslovenskog oružja iz Crne Gore.
Prema dokumentu o godišnjem izvozu oružja, koji je podnijet u skladu sa obavezom države da predaje izvještaje na osnovu Ugovora o trgovini oružjem (ATT), Crna Gora je prodala Saudijskoj Arabiji 82 artiljerijska sistema velikog kalibra, uglavnom minobacača, tokom 2016. godine. Na tu godinu se izvještaj i odnosi.
Takođe su prodata i 34 minobacača kalibra manjeg od 75 milimetara. Prodaja tog tipa oružja iz Crne Gore Saudijskoj Arabiji bila je jedini dio izvještaja – koji je BIRN objavio – gdje vrijednost izvoza nije navedena.
Po bazi podataka UN-a – u koju je BIRN takođe imao uvid – Crna Gora je prošle godine prodala Saudijskoj Arabiji automatsko oružje i municiju vrijedno 1.040.986 američkih dolara. Navodi se da je ukupna količina prodatog naoružanja iznosila 132 tone.
Između avgusta 2015. i maja 2016. godine, Crna Gora je saudijskom kraljevstvu prodala 32 tone protivtenkovskog oružja i 250 tona municije, uključujući i minobacačke granate i metke za protivavionske puške. U te transfere je uključeno 10.000 „zolja” iz jugoslovenske ere, 56 minobacača i skoro 500.000 minobacačkih granata i druge municije.
BIRN i novinarska Mreža za istraživanje organizovanog kriminala i korupije (OCCRP) krajem jula prošle godine objelodanili su da je od 2012. godine izvezeno oružje i municija na Bliski istok u vrijednosti od najmanje 1,2 milijarde dolara iz Crne Gore, Srbije, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Hrvatske, Češke, Rumunije i Slovačke. Sve to oružje izvezeno je u četiri zemlje koje podržavaju oružanu opoziciju u Siriji.
Najveći dio tih poslova, u ukupnom iznosu od 829 miliona eura, napravljen je sa Saudijskom Arabijom, dok je drugi dio išao u Ujedinjene Arapske Emirate, Jordan i Egipat.
Zemlje izvoznice dobile su dozvole za takve transefere, uprkos postojanju dovoljno dokaza da su velike količine oružja preusmjerene u Siriju, kako oružanim snagama iz opozicije, tako i islamističkim grupama optuženim za mnoge zločine. U tekstu BIRN i OCCRP navodi se da je vrlo moguće da je u tim transferima došlo do kršenja međunarodnog embarga na oružje.
Članice EU i one koji žele da se uključe u evropsku zajednicu imaju zakonsku obavezu da obave osam različitih provjera prije nego što odobre izvoz oružja, uključujući i procjenu rizika da li bi predaja oružja mogla da znači da će ono završiti u rukama terorista.
Prema izvještaju koji je BIRN juče objavio, Saudijska Arabija i Njemačka su vodeće na listi crnogorskih kupaca oružja.
Najnoviji izvještaj ukazuje da je Njemačka tokom 2016. godine kupila pištolje i revolvere u vrijednosti od 9,7 miliona eura. Crna Gora je prošle godine prodala više od 50.000 pištolja i revolvera, a Njemačka je bila najveći uvoznik.
Za razliku od Njemačke i Saudijske Arabije, koje su uvezle milione dolara vrijedno oružje iz Crne Gore, svi drugi transferi oružja i municije su bili skromniji.
U Ujedinjene Arapske Emirate, Nigeriju i Irak izvezeno je više od 10.000 raketa i lansera projektila u vrijednosti od oko 250.000 eura. Izvoz kategorije malokalibarskog i lakog naoružanja, prema izvještaju, pokazuje izvoz vrijedan milion eura u SAD, Italiju, Srbiju i Češku.
(Dan)