Ovo su odluke koje je Vlada donijela na današnjoj sjednici - Volim Podgoricu

Ovo su odluke koje je Vlada donijela na današnjoj sjednici

Vlada je, na danas održanoj 57. sjednici kojom je predsjedavao predsjednik dr Dritan Abazović, donijela Uredbu o izmjenama Uredbe o posebnom dodatku na osnovnu zaradu, posebnim naknadama troškova i drugim primanjima za vrijeme rada u diplomatsko-konzularnom predstavništvu. Izmjenama Uredbe pristupilo se radi usklađivanja posebnog dodatka na osnovnu zaradu zaposlenog za vrijeme rada u diplomatsko-konzularno predstavništvo Crne Gore sa troškovima života u svim zemljama u kojima Crna Gora ima svoja diplomatska predstavništva. Novom odredbom polazna bruto osnovica određena je kao procenat od godišnjeg bruto domaćeg proizvoda po stanovniku u Crnoj Gori, prema posljednjim podacima organa uprave nadležnog za poslove statistike. Takođe, u diskusiji je istaknuto da se bruto osnovica za obračun troškova života nije mijenjala odnosno usklađivala sa indeksom troškova života od 2019. godine i ukupna primanja zaposlenih u diplomatsko-konzularnom predstavništvu nijesu pratila rast troškova života i stopu inflacije posljednjih skoro četiri godine.

Donijeta je Odluka o izmjenama i dopuni Odluke o uvođenju međunarodnih restriktivnih mjera utvrđenih odlukama Savjeta Evropske unije povodom situacije u Ukrajini, radi usklađivanja sa desetim paketom sankcija EU, odnosno sa odlukama Savjeta Evropske unije 2022/1507/ZVBP od 9. septembra 2022. godine i 2023/457/ZVBP od 2. marta 2023. godine.

Vlada je donijela Odluku o privremenom oslobađanju od pribavljanja vize za imaoce važećih stranih putnih isprava sa dozvolom boravka u Ujedinjenim Arapskim Emiratima. U cilju podrške ljetnjoj, turističkoj sezoni, Odlukom se, u periodu od 15. juna do 31. oktobra 2023. godine, omogućava ulazak i boravak u Crnoj Gori do deset dana bez vize imaocima stranih putnih isprava koji posjeduju važeću dozvolu boravka u UAE u kontinuitetu od najmanje tri godine prije ulaska u Crnu Goru. Ova mogućnost uslovljena je posjedovanjem validne putne isprave, potvrde o turističkom aranžmanu i dolaskom direktnim avio letom iz UAE. Odluka se ne odnosi na državljane Bangladeša, Avganistana, Sirije, Pakistana, Somalije i Indije.

Donijete su odluke o objavljivanju memorandumā o razumijevanju između Ministarstva odbrane Crne Gore i Ministarstva odbrane Republike Albanije o saradnji u oblasti odbrane, Ministarstva zdravlja Crne Gore i Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Albanije o saradnji u oblasti zdravstva i Ministarstva kapitalnih investicija Crne Gore i Ministarstva infrastrukture i energetike Republike Albanije u oblasti energetike, koji su potpisani 27. februara 2023. godine tokom zajedničke sjednice vlada dviju država.

Vlada je donijela Program korišćenja sredstava za poslove upravljanja vodama za 2023. godinu. Programom su obuhvaćene osnovne aktivnosti u oblasti upravljanja vodama, zaštite voda, zaštite od voda, efikasnijeg korišćenja voda, kao i za funkcionisanje Vodnog informacionog sistema, a za njihovo finansiranje su planirana sredstva u iznosu od 551.800 eura koja  su obezbijeđena Zakonom o budžetu Crne Gore za 2023. godinu. Predviđena sredstva su namijenjena za prikupljanje podloga, izradu i reviziju planske i projektne dokumentacije, bez čije izrade nije moguće izvršiti regulaciju vodotoka i adekvatno upravljati vodama. U dijelu upravljanja vodnim resursima, najveći iznos sredstava opredijeljen je za uređenje vodotoka, redovno održavanje i kontrolu stanja. Programom su opredijeljena sredstva za sprovođenje mjera u cilju zaštite kvaliteta voda, kao i za izradu studija, analiza, planova i programa.
Pored oastalog, planirana je implementacija katastra zagadivača voda – Faza II, katastra vodnih objekata i sistema – Faza III, katastra vodnog zemljišta – Faza IV i katastra eksploatacije rječnih nanosa sa projekcijom pronosa nanosa i predlogom mjera, kao i revizija katastara, registara, planova i programa. Ocijenjeno je da se realizacijom Programa rješavaju ključni problemi u upravljanju vodama, ispunjavaju obaveze prema propisima EU i unapređuje međunarodna saradnja.

Donijet je Plan davanja koncesija u oblasti voda za 2023. godinu. Riječ je o dokumentu kojim se omogućava sprovođenje procedure davanja koncesija u oblasti voda, kao oblika podsticanja privatnih investicija u obavljanju privrednih djelatnosti od javnog interesa, radi postizanja optimalne valorizacije prirodnih resursa. Plan se odnosi na analizu i ocjenu postojećeg stanja, i to u pogledu opisa konkretnih koncesija, lokacija na kojima se može vršiti koncesiona djelatnost, opravdanosti javnog interesa i imovinsko-pravnih odnosa. U dijelu eksploatacije izvorišta, predviđena je koncesija za jedno izvorište – „Veliki Maljen“ Gornja Bukovica, opština Šavnik – za korišćenje dijela voda za potrebe flaširanja vode u komercijalne svrhe, dok je u dijelu crpljenja podzemnih voda za tehnološke potrebe predviđena koncesija na lokaciji Atlas capital centra u Podgorici.

Vlada je usvojila Informaciju Zaštitnika imovinsko – pravnih interesa Crne Gore za izvještajni period od 01.01.2023.godine do 31.03.2023.godine. U I kvartalu 2023. godine Zaštitnik je ukupno primio 1.103 tužbe kojima su pokrenuti parnični postupci pred osnovnim sudovima, Privrednim i Vrhovnim sudom, postupao je u 2.724 predmeta izršenja, kao i u pokrenutim upravnim postupcima pred nadležnim PJ Uprave za katastar i državnu imovinu, komisijama za povraćaj i obeštećenje, te sporovima pred Upravnim sudom u ukupnom broju 385. Pored ostalog, Zaštitnik je u I kvartalu imao 604 građanska predmeta, dok je na zahtjev državnih organa koje zastupa u drugom kvartalu dao 25 mišljenja. Pred Centrom za alternativno rješavanje sporova zaključeno je 108 poravnanja, a postupao je u 241 predmetu. Prema podacima Ministarstva finansija u izvještajnom periodu po osnovu izvršnih presuda, a u odnosu na organe koje po Zakonu o državnoj imovini zastupa Zaštitnik, sa Glavnog računa Državnog trezora isplaćeno je 3.236.893 eura. U cilju smanjenja troškova postupka, u Izvještaju se apeluje na sve državne organe da postupaju po računima i fakturama, pravosnažnim sudskim presudama i rješenjima, kako bi se izbjegla prinudna naplata i nepotrebno uvećavanje troškova postupka izvršenja. Takođe, potrebno je da svaka budžetska jedinica potraživanja svojih zaposlenih, koja su u skladu sa zakonom, Opštim i Granskim kolektivnim ugovorom, a imajući u vidu sudsku praksu u predmetima iz istog činjeničnog i pravnog osnova, na vrijeme plaća naknade koje zaposlenima pripadaju i time spriječe dodatne troškove kako u sudskim postupcima, tako i u postupcima izvršenja.

Usvojen je Godšnji izvještaj o radu Fonda za zaštitu depozita za 2022. godinu. U diskusiji je naglašeno da je tokom izvještajnog perioda bankarski sektor nastavio da daje značajan doprinos oporavku domaće privrede, kroz intenzivnu kreditnu aktivnost, koju je pratilo očuvanje sigurnosti i stabilnosti ovog sektora, podržano visokim nivoom likvidnih sredstava i rastom depozita. Na kraju godine, depoziti u kreditnim institucijama su na istorijskom maksimumu u iznosu od 5.230 miliona eura, što predstavlja godišnji rast od 24,29 %. Podaci za 2022. godinu ukazuju na stabilno poslovanje crnogorskog bankarskog sistema, kroz pokazatelje likvidnosti, kapitalizovanosti i ostvarenog pozitivnog finansijskog rezultata u ovom periodu. U cilju obezbjeđenja veće sigurnosti depozita u kreditnim institucijama, odnosno stabilnosti cjelokupnog finansijskog sistema, Fond je sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj zaključio Ugovor o „Stand-by” aranžmanu na iznos od 50 miliona eura (jul 2020. godine). Ovim Ugovorom je omogućeno da, za mogući scenario nastanka zaštićenog slučaja kod jedne od kreditnih institucija iz bankarskog sistema, Fond može koristiti navedena sredstva za isplatu garantovanih depozita za period od pet godina od dana potpisivanja Ugovora i rokom za otplatu od sedam godina. Kada se, pored navedenog, uzmu u obzir i sopstvena sredstva kojima Fond trenutno raspolaže, može se konstatovati da, u slučaju potrebe, postoji veoma velika garancija da Fond može ispuniti svoj osnovni zadatak postojanja.

Vlada je dala saglasnost za korišćenje sredstava Tekuće budžetske rezerve, i to po 10.000 eura za KUD „Njegoš” Cetinje za organizaciju XIII Međunarodnog festivala folklora „Cioff Cetinje 2023” i za Crnogorski školski sportski savez za učešće na Evropskom prvenstvu u košarci za učenike/ce srednje škole a koje će biti organizovano od 11. do 17. juna u Skoplju.

Donijeta je Odluka o utvrđivanju javnog interesa za nepotpunu eksproprijaciju nepokretnosti za potrebe realizacije glavnog projekta dalekovoda Žičare Kotor – Lovćen 2X35 KV „Kuk” i TS 35/10 KV „Kuk”,  kojom se stvaraju uslovi da se realizacija projekta izvrši u predviđenom roku.

Vlada je usvojila Izvještaj o radu Investiciono-razvojnog fonda Crne Gore A.D. za 2022. godinu, sa finansijskim iskazima, Izvještajem o stanju unutrašnjih kontrola i Izvještajem nezavisnog revizora za 2022. godinu i predlozima odluka: o povećanju kapitala IRF-a, o zatvorenoj ponudi emisije akcija postojećim akcionarima po osnovu prava preče kupovine,  kao i o izmjeni Statuta IRF-a. U Izvještaju se, pored ostalog, navodi da je IRF u 2022. godini ostvario pozitivan poslovni rezultat u iznosu od 1.900.093 eura. Vrijednost aktive (imovine) IRF CG, na 31. decembar 2022. godine, iznosi 441.708.046 eura što predstavlja pad od 5 % u odnosu na kraj prethodne godine, dok je iznos kapitala 93.265.800 eura, što predstavlja rast od 5 %. Obaveze po osnovu izvora finansiranja prema međunarodnim finansijskim institucijama, iznose 344.789.652 eura i smanjene su 7 % u odnosu na 2021. godinu. Ukupna kreditna aktivnost za 2022. godinu iznosila 185 miliona eura, što je 23 % iznad plana koji je bio 150 miliona eura.

Aktivnosti i investicije IRF CG direktno proizilaze iz Programa rada Vlade i odnose se na:

  • Poboljšanje konkurentnosti privrede, bazirano na zelenoj ekonomiji i digitalnoj transformaciji, razvoju prioritetnih sektora, ravnomjernom regionalnom razvoju, unapređenju i modernizaciji poslovanja, osiguravanju likvidnosti mikro, malih i srednjih preduzeća i diversifikaciji ekonomskih aktivnosti,
  • Podršku posebnim ciljnim grupama (mladi, početnici u biznisu, žene, individualni poljoprivredni proizvođači) u cilju stvaranja uslova za veće zapošljavanje, povećanje radne aktivnosti i mobilnosti radnika, uz podršku garantnih šema i
  • Unapređenje infrastrukture neophodne za razvoj i povezivanje ruralnih područja, poboljšanje uslova i kvaliteta života za ostanak stanovništva na selu.

 

Usvojena je Informacija o potrebi definisanja izuzetaka od primjene eurokodova za objekte od opšteg interesa čija je tehnička dokumentacija završena u prethodnom periodu. Izuzetak su, kako je pojašnjeno na sjednici, objekti od opšteg interesa/složeni inženjerski objekti za koje je tehnička dokumentacija izrađena i u potpunosti pozitivno revidovana zaključno sa 31.12.2022. godine i za koje je tenderska procedura za izbor izvođača radova okončana zaključno sa tim datumom. Za te projekte, naglašeno je u Informaciji, nije neophodno izvršiti usklađivanje tehničke dokumentacije sa primjenom eurokodova (EN 1990- EN1999), te se na osnovu prethodno izrađenog i pozitivno revidovanog glavnog projekta može izdati građevinska dozvola, uz ispunjenost drugih uslova utvrđenih zakonom. S obzirom na to da se ovi projekti realizuju finansijskim sredstvima koja su obezbjeđena u okviru kapitalnog budžeta Crne Gore, te iz sredstava kreditnih linija medunarodnih finansijskih institucija, jasno je da bi ponovni proces projektovanja iziskivao u prvom redu usporavanje realizacije datih projekata, te kašnjenja u njihovoj dinamici i novim troškovima u projektovanju i reviziji.

Vlada je izdala urbanističkotehničke uslove za izradu tehničke dokumentacije za izgradnju objekta za proizvodnju električne energije iz obnovljivih  resursa – solarne elektrane, po zahtjevu „BSD MONT“ d.o.o. iz Podgorice. Lokacija za izgradnju objekta je zemljište na više katastarskih parcela u KO Vuča u Rožajama. Prema prethodno sporovedenim analizama od strane podnosioca zahtjeva, utvrđeno je da je maksimalni mogući kapacitet buduće solarne elektrane cca 123 MW naizmjenične struje. U skladu sa Zakonom, prethodno su pribavljena mišljenja organa državne uprave nadležnih za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i šumarstvo, organa uprave nadležnog za zaštitu kulturnih dobara na kojoj se zemljište nalazi i pravnih lica nadležnih za uslove priključenja na infrastrukturu.

Usvojena je Informacija o potpisivanju Aneksa Sporazuma između Ministarstva odbrane Crne Gore i Ministarstva odbrane Republike Slovenije o vojnotehničkoj saradnji i prihvatila Aneks Sporazuma. Sporazum između ministarstava odbrane dviju država o vojnotehničkoj saradnji, koja se temelji na uzajamnom poštovanju i obostranoj koristi, kao i promociji saradnje istraživačkih, tehnoloških i privrednih subjekata na polju odbrane, potpisan je 2018. godine. Aneks predviđa mogućnost realizacije dodatne saradnje za nabavke naoružanja, vojne i druge opreme za potrebe odbrane.

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com