Parlament najlošije ocijenjen od svih institucija

“Zakonodavna aktivnost smanjena je u posmatranom periodu zbog bojkota od strane opozicije. Partijska scena je podijeljena. Parlament je bio u djelimičnom ili potpunom bojkotu prije nego što je nastavio da normalno funkcioniše tek nakon sporazuma Vlade i dijela opozicije”, navodi se u Izvještaju.
Podsjeća se i da je zaostatak donošenja zakona smanjena nakon što je odabrano novo rukovodstvo parlamenta.
U dokumentu Evropske komisije se poziva na bližu saradnju parlamenta i Vlade kada je u pitanju proces harmonizacije sa evropskim zakonodavstvom.
“Proces harmonizacije za evropskim zakonodavstvom zahtijeva bližu saradnju i strukturirani dijalog između Vlade i parlamenta. Parlament redovno preuzima inicijativu u predstavljanju zakona i amandmana, a glasanje uvijek nije odgovaralo vladinim prioritetima”, navodi se u Izvještaju.
Iako ovo odražava ozbiljnost parlamenta u obavljanju svojih demokratskih dužnosti, kako konstauje EK, to takođe povećava potrebu za dodatnom odgovornošću za nadzorom zakona, naročito onih evropskih.
“Nikakav napredak nije postignut u povećanju kapaciteta parlamenta da se nadoveže na zaključke i preporuke koje su usvojene u nadzornim saslušanjima”, navodi se u dokumentu.
Pozitivna ocjena za rad parlamenta je dobijena jedino kada je u pitanju transparentnost, kako je konstatovano i u prošlom Izvještaju, ali se ukazuje na niz drugih nedstataka.
“Nijesu preduzete nikakve mjere da se uspostave procedure za obrać anja građana „peticije i žalbe“. Administrativne i stručne kapacitete trebaju dalje poboljšanje”, navodi se u ocjenama Evropske komisije o parlamentu.
Za razliku od parlamenta, druga ključna institucija Vlada je dobila veoma dobre ocjene Evropske komiije.
“Uspostavljanjem Vlade izbornog povjerenja pokazalo se da Crna Gora ima sposobnost da prevaziđe tešku političku situaciju”, navodi se u ocjeni EK.
Podsjeća se i da je poziv da se pridruži NATO-u, koje je Crna Gora dobila u decembru 2015. veliki napredak i konstatuje da je Protokol o pridruživanju potpisan u maju.
“Program za pristupanje Crne Gore u EU 2016-2018 navodi šta zemlja treba da uradi u vezi sa pregovorima o pristupanju u tom periodu, i kako usklađuje različite institucije koje su uključene u proces. Proces je zadovoljavajući, iako se uključivanje zainteresovanih strana može dodatno poboljšati”, navodi se u Izvještaju EK.