Počele pripreme za upis prvaka - Volim Podgoricu

Počele pripreme za upis prvaka

Pripreme za polazak mališana u prvi razred osnovne škole kreću već početkom kalendarske godine, a obuhvataju obavezan sistematski pregled kod izabranog pedijatra i uz ljekarsko uvjerenje nadležne zdravstvene ustanove odlaze na razgovor sa pedagogom ili psihologom škole, odnosno da se upišu u školu. Kako je prethodno saopšteno iz Ministarstva prosvjete, djecu rođenu 2011. godine od juče roditelji mogu upisati u školu, a upis se završava 30. aprila. Činjenicu da će “od jeseni” ili “od septembra” ići u školu poima svako na svoj način, prva velika prekretnica za njih male je na pomolu. Nego, stres kod roditelja je takođe vrlo prisutan, ali psiholozi savjetuju da ga ne pokazuju pred djetetom, jer stres se vrlo lako može prenijeti na budućeg prvaka, pišu Dnrvne novine.

 Roditelja dužni da pripreme dijete

Psihološkinja Radmila Stupar-Đurišić u razgovoru za Dnevne novine navodi da je stres prirodan i normalan, odnosno logičan slijed u razvoju djeteta.

Radmila Stupar Đurišić

“Za taj stres djeteta najviše su zaduženi roditelji, ali on prirodan i logičan slijed u razvoju, a polazak u školu je srećan događaj. Tako bi porodica trebalo da radosno dočekuje polazak u prvi razred. Ukoliko roditelji pokazuju strah, prenijeće to i na dijete”, kazala je Stupar-Đurišić.

Ona je pojasnila da dijete nema prethodno saznanje o školi, te je iz tog razloga vrlo bitno kako će ga roditelji putem razgovora pripremiti.

“A škola je prirodno mjesto, djeca vole da idu u školu. Velika većina, kada odraste, rado se sjeća dana provedenih u osnovnoj školi”, navela je Stupar-Đurišić.

Majka dvoje djece Katarina Marković prošle godine je prošla kroz sve što sa sobom nosi upis djeteta u školu, pa joj je ove godine mnogo lakše.

“Trenutno imamo jednog prvaka, tako da mi je sve što očekuje moju kćerku već poznato. Međutim, svjesna sam da njoj nije. Ali ne primjećujem kod nje negativan odnos prema tome, već naprotiv, ona je ponosna što je došao red da i ona krene u školu, ona je već ushićena. Vrlo je moguće da na takav njen odnos utiče pozitivno iskustvo starijeg brata”, navodi Marković.

Dodaje da njena šestogodišnja kćerka već razmišlja o frizurama koje će praviti pred polazak u školu.

“Naravno da mi je drago zbog toga. Moj sin je bio dosta povučeniji, a to je onda opterećivalo i nas roditelje, međutim samim polaskom u školu sve je došlo u red”, navodi ona.

Marković je na pitanje o troškovima neophodnim za polazak u školu kazala da već razmišlja i o tome.

“Naravno, veliki su izdaci, ali sve se da pregurati kada vidite zadovoljno i srećno dijete”, zaključuje ona.

Podsjećamo, Ministarstvo unutrašnjih poslova školama dostavlja spisak djece dorasle za školu, iz naselja koja pripadaju području škole, stoga izvod iz matične knjige rođenih nije potrebno nositi prilikom upisa.

“Organ državne uprave nadležan za poslove matične evidencije građana dužan je da dostavi školi, do kraja februara svake godine, spisak djece dorasle za školu iz naselja koja pripadaju području škole”, propisano je Zakonom o osnovnom obrazovanju.

Određivanje spremnosti za školu

Stupar-Đurišić je kazala da procjenu emocionalne podobnosti djeteta pred upis u školu po pravilu rade pedijatar i psiholog u domovima zdravlja, ali kako kod nas nema svaki dom zdravlja psihologa, to nije ostvarivo.

“Međutim, kako to kod nas nije moguće, psiholog škole na osnovu baterije testova, koji mjere i procjenjuju intelektualne, socijalne i emocionalne karakteristike djeteta, predlaže upis ili odlaganje upisa djeteta u školu. Dakle, školski pedagog donosi odluku i on može da odgodi upis”, kazala je ona.

Prema riječima pedagoga, dijete prije polaska u školu treba da ima razvijene psihomotorne sposobnosti, kao i da bude emocionalno i socijalno zrelo. Dijete ne mora da zna da piše i da čita jer upravo zato i kreće u školu, dok s druge strane mora biti samostalno u obavljanju fiziloških potreba, mora znati samo da se obuče i hrani.

Odlaganje upisa

Djetetu se može odložiti početak školovanja za jednu školsku godinu na predlog odnosno uz saglasnost roditelja, nadležne zdravstvene službe ili posebne komisije, ako se utvrdi da dijete nije spremno za polazak u školu, kako su naveli iz Ministarstva prosvjete.

“Komisiju za odlaganje upisa u prvi razred imenuje direktor škole, a sačinjavaju je psiholog, vaspitač i učitelj. Takođe, djetetu se može odobriti upis u školu prije navršetka šest godina života, na predlog roditelja, a po odobrenju komisije za upis”, dodaju iz tog resora.

Škola je dužna da podnese prijavu nadležnoj inspekciji protiv roditelja djeteta koje nije upisano u školu, napominju iz Ministarstva.

“Prijava se podnosi u roku 15 dana od isteka roka za upis, odnosno od dana prestanka ispunjenja osnovnoškolske obaveze. Novčanom kaznom od 100 eura do 1.500 eura kazniće se za prekršaj roditelj koji ne upiše dijete u školu. Ukoliko ni poslije izrečene kazne roditelj odnosno staratelj ne upiše dijete u školu, odnosno ako dijete ne pohađa nastavu, kazne se mogu ponavljati”, dodaju iz tog resora.

S druge strane, ukoliko se dijete ne nalazi na spisku djece dorasle za školu, koji je svaka škola dobila iz matične evidencije građana Crne Gore, a roditelji smatraju da je spremno za školu, potrebno je prilikom upisa dostaviti i izvod iz matične evidencije rođenih.

 Sa nepunih šest rano je za školu

Izvršna direktorica Udruženja Roditelji Kristina Mihailović navodi da su se do sad roditelji najviše interesovali kako da odlože upis djeteta u školu, odnosno kakva je procedura.

Mihailović

“Veliki broj roditelja ukazuje da je suviše rano za dijete da krene u školu sa nepunih šest godina, i svake godine javljaju se sa istim problmom i pitanjima”, kazala je Mihailović.

Ona podsjeća da je Udruženje Roditelji još ranije predložilo nadležnom Ministarstvu izmjene Zakona o osnovnom obrazovanju u dijelu koji se tiče polaska u školu. Naime, predložili su da se upisuju ona djeca koja do početka školske godine navrše šest godina, a ne do kraja kalendarske, kako sada stoji u Zakonu.

Vođena dosadašnjim iskustvom, Mihailović navodi da je stres roditelja primjetan kada djeca kreću u školu, posebno ako škole nemaju produženi boravak, a djeca vrlo kratak period provode u škoi, Tada, kako navodi, roditelji brinu i o tome gdje da ostave djecu nakon završetka časova.

Elektronski upis u tri škole

Ove godine, Ministarstvo prosvjete i Ministarstvo javne uprave pokreću pilot projekat elektronskog upisa u prvi razred osnovne škole i to za tri podgoričke škole OŠ “Sutjeska”, OŠ “Maksim Gorki” i OŠ “Vladimir Nazor”. Servis će biti dostupan na portalu e-uprave od 3. do 30. aprila.

“Prednost elektronskog upisa je smanjen broj dolazaka u školu, jednostavniji način popunjavanja upitnika, pristup servisu 24 časa. Upis u ove tri škole se svakako može obavljati na isti način kao i ranijh godina”, ističu iz Ministarstva prosvjete.

(Dnevne novine)

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com