PODGORICA: Da li je NEPRIJATNI misis mogao UGROZITI ZDRAVLJE građanima

To je odgovor Instituta za javno zdravlje (IJZ), na upit Dnevnih novina o eventualnim posljedicama neprijatnog mirisa koji je danima “gušio” i zabrinjavao Podgoričane.
Podsjećamo, u Podgorici je početkom novembra, kad se posljednji put neprijatan miris širio gradom, izmjerena vrijednost amonijaka iznosila 66 nanograma po metru kubnom. U Insitutu uvjeravaju da ta količina nije štetna po život i zdravlje građana.
“Izmjerena izlaganja u Podgorici nemaju značajnih efekata na zdravlje stanovništva. Prema podacima iz naučne literature, pri izlaganju koncentracija većim od izmjerenih koji se izražavaju u mg/m3 (1 mg =1000 |jg) mogu se javiti efekti po zdravlje u zavisnosti od koncentracija. Nakon dva sata izlaganja koncentracijama od 35 mg/m3 nastaje iritacija očiju, nosa i grla”, navode iz Instituta za javno zdravlje.
Specijalisti higijene ove ustanove, Enisa Kujundžić i Borko Bajić saopštili su da koncentraciju od 174 mg/m3 toleriše većina ljudi nakon 3060 minuta izlaganja.
Pri koncentraciji od 488 mg/ m3 nastaje neposredna iritacija očiju i grla, dok izlaganje koncentracijama većim od 1.045 mg/m3 za posljedicu ima edem pluća uz laringospazam.
“Izlaganje koncentracijama u opsegu od 1.740 do 3.134 mg/ m3 je fatalno nakon pola sata izlaganja. Uzimajuci navedeno u obzir, jasno je da značajni efekti na zdravlje se javljaju uglavnom usljed izlaganja u radnoj, a ne u životnoj sredini” pojasnili su Kujundžić i Bajić za Dnevne novine.
Govoreći o rizicima od izlaganja amonijaku, navode da se ono može smanjiti pažljivim korištenjem proizvoda za domaćinstvo i izbjegavanja područja u kojima se koristi ili stvara amonijak.
“U domaćinstvima se rizik od izlaganja amonijaku može smanjiti pažljivim rukovanjem kućanskih proizvoda koji sadrže amonijak (sredstva za čišćenje). Amonijak se nalazi u sastavu đubriva, tako da se može smanjiti izloženost amonijaku izbjegavanjem područja kada se ovi preparati primjenjuju. Takođe se izloženost amonijaku može smanjiti izbjegavanjem mjesta gdje se proizvodi. Amonijak se nalazi u otpadu životinja, a može biti prisutan u visokim koncentracijama u vazduhu prostorija koje služe za uzgajanje životinja”, navode iz IJZ.
Inspekcija je posljednji put utvrdila da je prisustvo amonijaka u vazduhu bila uzrokovana povećanom isporukom kokošjeg đubriva u ruralnim djelovima Podgorice.