PODGORICA: Ne prestaju žalbe gađana na čekanja u Kliničkom

Pritužbe građana na duga čekanja na preglede u Kliničkom centru ne prestaju. U Ministarstvu zdravlja svjesni problema najavljuju nova poboljšanja, dok Klinički centar rješenje vidi u preuzimanju svog dijela zadatka u primarnom zbrinjavanju pacijenata od izabranih doktora, te do edukaciji istih.
Elektronsko zakazivanje specijalističkih pregleda i dalje zadaje muku, naročito starijim građanima Crne Gore. Pritužbe se ređaju od dugog čekanja na zakazani pregled do zvanja da potvrde dolazak, odnosno ne zvanja za potvrdu pa na pregled ne odu jer su zaboravili na njega.
U resoru na čijem je čelu Kenan Hrapović svjesni su problema sa kojima se građani susreću prilikom elektronskog zakazivanja specijalističkih pregleda, pa će, kako najavljuju, i dalje raditi na njegovom usavršavanju.
Sistem elektronskog zakazivanja pregleda je informatički servis koji, kako objašnjavaju, služi kao potpora da pacijent u mjestu boravka dobije termin za specijalistički pregled u opštim bolnicama i Kliničkom centru Crne Gore.
“Pogrešan je zaključak da je taj servis i alat koji u pomenutim ustanovama ‘obezbjeđuje’ termine za specijalistički pregled. Dobijanje termina specijalističkih pregleda je isključivo stvar nadležnosti direktora zdravstvenih ustanova, njihove sposobnosti da organizuju posao, ali i kadrovskih mogućnosti u pojedinim oblastima od kojih su neke deficitarne”, naglašavaju iz Ministarstva.
U stalnom su kontaktu sa ljekarima na primarnom, sekundarnom i tercijarnom nivou zdravstvene zaštite, koji, kako ističu, svako iz svog ugla, ima sugestije kako se i na koji način taj elektronski servis može unaprijediti, a da to bude isključivo u korist pacijenata, ali da s druge strane ne remeti njihov rad.
“U toku je i rad na ažuriranju i unapređenju verzije postojećeg sistema o čemu će javnost svakako biti blagovremeno informisana. Želimo ljekarima na primarnom nivou da omogućimo veću dostupnost termina i učinimo sistem elektronskog zakazivanja specijalističkih pregleda još efikasnijim. Jedna od ideja zakazivanja pregleda na ovaj način proistekla je iz potrebe dostupnije zdravstvene zaštite. Ne smijemo dozvoliti da pacijenti iz udaljenih opština dolaze do Kliničkog centra samo da bi zakazali pregled. Na taj način ne cijenimo ni njihovo vrijeme, ni zdravstveno stanje u kojem se nalaze, niti finansijska sredstva koja treba da pokriju troškove tog putovanja”, naglašavaju iz Ministarstva.
Ovo je sistem koji, kako smatraju, uz podršku svih činilaca unutar sistema može savršeno da funkcioniše i da bude isključivo na zadovoljstvo pacijenata.
Sistem POTVRDI/OTKAŽI pregled proistekao je, pojašnjavaju, iz potrebe Kliničkog centra kada se suočio sa ne odazivanjem na zakazani pregled 25 do 40 posto pacijenata.
Posebno vode računa, naglašavaju, o starijim pacijentima.
U Kliničkom centru Crne Gore smatraju da je sistem Centralnog zakazivanja postigao osnovni cilj i otvorio put za dalja unapređenja, odnosno nastavak rada na uvođenju e-Health sistema kao EU standarda na tom polju.
Od uvođenja centralnog zakazivanja, sredinom 2017. godine, u Kliničkom centru su, ističu, neprestano rađene odgovarajuće statističke analize koje su pomogle da se otklanjaju uska grla i proširuju postojeći kapaciteti Poliklinike.
Ne treba zaboraviti da propusnu moć pregleda diktira i postojeća oprema i kadrovi. Puno toga je unapređeno, nabavljena je nova najsavremenija oprema, nove generacije mladih ljekara se školuju, naročito iz oblasti gdje su uočeni nedovoljni ljudski resursi, podsjećaju iz Kliničkog centra.
U narednom periodu, ističu, kroz reformu primarnog nivoa zaštite, staviće se akcenat na rješavanje onih zdravstvenih problema koji i inače treba da se tamo rješavaju.
Fizikalna terapija će se, na primjer, ponovo vratiti u domove zdravlja gdje joj je i mjesto. U KCCG će ostati samo onaj dio fizikalne medicine koji je u funkciji postoperativnih tretmana bolnički pacijenata, najavljuju iz najveće zdravstvene ustanove u Crnoj Gori i dodaju da će sve to dovesti do daljnjeg unapređenja sistema i smanjivanja čekanja na pregled.
U direktnom poređenju sa zemljama u regionu, ponavljaju, u KCCG su najmanje ili među najmanjima liste čekanja na operativne procedure kao i vremena čekanja na ambulantne preglede.
Prosječno vrijeme čekanja na pregled na osnovu podataka iz 2018. godine je bilo oko 37 dana na nivou ustanove što je skoro duplo kraće nego u okruženju, naglašavaju iz KCCG.
Ne postojanje gužvi na Poliklinici za menadžment ustanove predstavlja dokaz da sistem Centralnog zakazivanja funkcioniše.
“Ne treba zaboraviti jutarnje gužve i nezadovoljne pacijente prije uvođenja ovog sistema. Popodnevni rad ambulanti predstavlja dopunski rad i on se uvodi po potrebi na onim mjestima gdje je potrebno dodatno smanjiti vrijeme čekanja. To se obično dešava nakon kvara na nekom aparatu ili kao posljedica kadrovskih poremećaja (bolest ljekara na pr.),” objašnjavaju iz KCCG.
Tokom prošle godine na Poliklinici obavljeno je 337.480 pregleda, dok je broj prigovora, kažu, iznosio oko 0,38 odsto od ukupnog broja pregleda.
Vikend novine