PODGORICA: O starima brine 10 gerontodomaćica - Volim Podgoricu

PODGORICA: O starima brine 10 gerontodomaćica

 

Pravo na pomoć i njegu u kući ove godine ostvarilo je na području Podgorice 95 građana.

Za ovaj posao angažovano je deset gerontodomaćica kazao je za Pobjedu v.d. sekretara za rad, mlade i socijalno staranje Ivan Terzić.

Prihvaćen je, dodaje on, nešto veći broj zahtjeva zainteresovanih korisnika nego 2016, a precizne podatke imaće na kraju godine.Kako navodi v.d. sekretara za rad i socijalno staranje, svim zainteresovanima ne može biti pružen ovaj vid usluge, jer svi i ne zadovoljavaju kriterijume navedene u Odluci o pravima iz socijalne i dječje zaštite.

“Shodno Odluci o pravima iz socijalne i dječje zaštite, uslugu “pomoć i njega u kući“ mogu ostvariti osobe koje usljed starosti, hronične bolesti ili invaliditeta imaju ograničene fizičke i psihičke sposobnosti da zadovolje svakodnevne osnovne lične i životne potrebe. Pravo mogu ostvariti stare i nemoćne žene starije od 60 godina i muškarci stariji od 65 godina, u jednočlanim ili višečlanim staračkim domaćinstvima, pod uslovom da im je zbog trajnih promjena zdravstvenog stanja neophodna pomoć i njega druge osobe, da nemaju mogućnost da im pomoć i njegu obezbijedi bračni drug ili djeca ili po nekom drugom osnovu, na primjer o ugovoru o doživotnom izdržavanju”objašnjava Terzić.

 

Prioritet u pružanju pomoći u kući, dodaje on, imaju samohrane osobe koje nemaju srodnike, koji su po zakonu dužni da se o njemu staraju.“Pravo mogu ostvariti i osobe mlađe od 65 godina, ako se radi o samohranoj osobi sa invaliditetom ističe Terzić. U dogovoru sa korisnicima ove pomoći određuje se broj sati koje će gerontodomaćica provesti u kući”, navodi Terzić.

Realizacijom ovakvog projekta, naglašava v.d. sekretara za rad i socijalno staranje, umnogome je olakšan život najstarijih i bolesnih građana.

“Glavni grad je realizacijom ovog projekta pokazao da brine o najstarijim sugrađanima, a tako i o nezaposlenim osobama koje su angažovane na ovim radnim mjestima”, istakao je Terzić i naveo da o značaju projekta najbolje govori podatak da zainteresovanih korisnika za ovu uslugu uvijek ima.

Glavni grad, dodaje on, brine o svim kategorijama ugroženih, pa tako i o najstarijim sugrađanima.

“Najbolji pokazatelj je to što za socijalnu i dječju zaštitu Glavni grad odvaja godišnje više od dva miliona eura”, zaključio je Terzić.

Čiste, trguju, odvode kod ljekara.

Gerontodomaćice brinu o nabavci hrane, pripremi obroka i pomažu pri hranjenju starijih osoba. One su tu da pomognu i pri kretanju korisnika, održavanju njihove higijene, kao i higijene prostora.

 
U njihov opis posla spada i pružanje pomoći pri grijanju prostora, nabavci štampe i knjiga, plaćanju računa za električnu energiju, telefon, komunalije i slično.
 
Domaćice posreduju u obezbjeđivanju različitih vrsta usluga za održavanje stana i uređaja za domaćinstvo, idu u nabavku ljekova i odvode na ljekarske preglede.
 
Pobjeda

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com