Pokret Naprijed: Izgradnja novog urgentnog centra najveći prioritet u zdravstvenom sistemu

Još u julu 2020. godine najavljena je izgradnja novog urgentnog centra u krugu Kliničkog centra Crne Gore u koju će biti uloženo 16 miliona eura. Više od četiri godine je prošlo, a naši građani se i dalje liječe u malom i neuslovnom urgentnom centru koji ne ispunjava uslove pružanja adekvatnih medicinskih usluga pacijentima, saopšteno je iz Pokreta Naprijed.
U međuvremenu, ističu, promijenjena je vlast i na državnom i na lokalnom nivou, ali još uvijek nije položen ni kamen temeljac za urgentni centar koji je trebalo da bude prioritetni projekat u oblasti zdravstva.
“Urgentni centar je jedno od najopterećenijih i najstresnijih radnih mjesta u Kliničkom centru, čiji je obim i sadržaj djelatnosti u stalnom porastu i odavno prevazilazi prostor u kome se nalazi. U odnosu na raniji period, drastično je povećan broj pacijenata kojima se pruža zdravstvena usluga preko urgentnog centra, tako da se dešava da u toku 24 sata bude pregledano oko 500 pacijenata”, kazali su iz Pokreta Naprijed.
Zbog svega navedenog, ističu, urgentni centar predstavlja usko grlo u funkcionalnosti Kliničkog centra i kao takav zaslužuje maksimalnu pažnju nadležnih organa.
“U novembru prošle godine dodijeljene su nagrade za idejna rješenja izgradnje novog urgentnog centra, ali od tada nije učinjeno ništa kako bi se krenulo u realizaciju ovog projekta.”, dodaju u saopštenju.
Iz Pokreta Naprijed smatraju da je izgradnja novog urgentnog centra najveći prioritet u zdravstvenom sistemu Crne Gore, te da što prije treba raditi na rješavanju ovog problema.
“Iz tog razloga, apelujemo na Ministarstvo zdravlja i Vladu Crne Gore da u što skorijem roku krenu u proces izgradnje jer trenutna situacija otežava svakodnevicu pacijentima, ali i ljekarima i drugom medicinskom osoblju koji u urgentnom centru rade”, zaklučili su u saopštenju.