Pokret Naprijed: Rastući trend napuštanja školovanja mora biti zaustavljen - Volim Podgoricu

Pokret Naprijed: Rastući trend napuštanja školovanja mora biti zaustavljen

Gotovo neprimjetno prošla je vijest da je srednje stručne škole u Crnoj Gori u školskoj 2023/2024. godini napustilo čak 846 učenika, ili 4,73 odsto od ukupnog broja srednjoškolaca. Od tog broja čak 547 učenika se ne nalazi u sistemu obrazovanja u tekućoj (2024/2025) godini, odnosno nisu nastavili vanredno da se školuju, saopštili su iz Pokreta Naprijed.

“Od 846 učenika koji su napustili srednju školu najviše njih, čak 669, isključeno je iz škole. Tu spadaju đaci kojima je zbog neopravdanih izostanaka prestalo svojstvo redovnih učenika, kao i oni koji su isključeni na osnovu odluke nastavničkog vijeća”, naveli su iz Pokreta Naprijed.

Naglašavaju da djeca napuštaju školovanje najčešće iz nezainteresovanosti za obrazovanje, zbog izostanka podrške roditelja, materijalnih problema, preseljenja, pa čak i zbog potrebe da rade da bi preživjeli.

“Veliki broj djece koja napuštaju obrazovni sistem dolaze iz socijalno ugroženih porodica u kojima niko ne radi, porodica koje žive daleko od škole, te iz porodica u kojima vlada nasilje i u kojima su djeca zanemarena. Ovu grupu mladih karakterišu antisocijalna ponašanja i društvena isključenost, kao i problemi sa mentalnim zdravljem. Takođe, oni se suočavaju sa teškoćama pri zapošljavanju i nemogućnošću napredovanja u poslu koji obavljaju zbog nedostatka kvalifikacija. Primjećeno je i da je agresivnost u ponašanju prisutnija kod djece koja neredovno pohađaju školu ili je uopšte ne pohađaju”, ističu u saopštenju.

Da bi se zaustavio ovaj rastući negativni trend, Pokret Naprijed poručuje da je neophodno osmisliti mehanizme prevencije i blagovremenog preduzimanja mjera kao što su individualno savjetovanje đaka i roditelja, jačanje saradnje sa roditeljima, obezbjeđivanje podrške učenicima, smanjenje pritiska u vezi sa ocjenjivanjem, te promocija obrazovanja kao ključne vrijednosti za razvoj i napredak naše djece, ali i društva u cjelini.

“Samo na taj način sačuvaćemo naše mlade od brojnih rizika i teškoća kojima su izloženi i stvoriti im ambijent u kome će moći da postanu važni i sposobni članovi zajednice u kojoj žive”, zaključuju u saopštenju.

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com