Pokret Naprijed: Zaštita životne sredine primarna obaveza u godinama koje su pred nama

Zaštita životne sredine primarna je obaveza u godinama koje su pred nama, poručili su iz Pokreta Naprijed.
“Održivo upravljanje otpadom jedan je od osnova održivog upravljanja životnom sredinom. Ovaj način upravljanja prvenstveno podrazumijeva integrisan pristup u prikupljanju, tretiranju, odlaganju i reciklaži otpada. Tako direktno utičemo na smanjenje negativnog uticaja na zdravlje, životnu sredinu i resurse kojima raspolažemo. Cilj održivog upravljanja otpadom je stvaranje kružne – cirkularne ekonomije, gdje se resursi koriste što je moguće duže, proizvodi i materijali se nanovo koriste, a stvaranje i odlaganje otpada samim tim je minimizirano”, naveli su iz Pokreta u saopštenju za medije.
Ovo, kako su pojasnili, uključuje saradnju između resornog ministarstva, privrede i društvene zajednice, kao i edukaciju i promovisanje svijesti o važnosti održivog upravljanja otpadom.
“Obaveza, koja proizilazi iz direktive Evropske unije koja se odnosi na pravilno upravljanje otpadom, propisuje da bi do 2030. godine Crna Gora trebalo da reciklira 50% prikupljenog otpada. Glavni grad Podgorica, koji ima najveći broj stanovnika, mora biti nosilac propisa. Ako pogledamo statistiku, tokom 2023. godine, količine sakupljenog komunalnog otpada u Glavnom gradu iznosile su cca 70.000 tona, dok su količine recikliranog otpada iznosile cca 320 tona, što ukazuje da u narednom periodu treba preduzeti dodatne mjere i aktivnosti kako bi se ovaj problem riješio”, kazali su iz pokreta.
Upravljanje na održiv način, prema njihovim riječima, obuhvata nekoliko ključnih principa i praksi:
Prevencija i smanjenje otpada na mjestu nastanka;
Ponovna upotreba materijala i proizvoda;
Reciklaža i prerada otpada u nove materijale ili proizvode;
Biološka razgradnja organskog otpada, tzv. kompostiranje;
Odlaganje otpada u okviru sanitarnih kada na deponijama koje su dizajnirane da minimiziraju štetne emisije i zagađenje;
Uvođenje kaznenih odredbi i propisa;
Edukacija javnosti i podsticanje ekološke svijesti.
“Održivo upravljanje otpadom zahtijeva holistički pristup koji uključuje sve sektore društva, od pojedinaca i lokalnih zajednica, do industrije i Vlade. Samo kroz saradnju i dosljednu primjenu ovih principa moguće je stvoriti održiv sistem kojim ćemo zaštititi životnu sredinu i ići Naprijed”, poručuju iz Pokreta.