POLICIJA SE NE OGLAŠAVA: Na Fejsbuku nude zolje i snajpere... - Volim Podgoricu

POLICIJA SE NE OGLAŠAVA: Na Fejsbuku nude zolje i snajpere…

Pi­što­lji, pu­ške, pri­gu­ši­va­či, op­tič­ki ni­ša­ni, zo­lje, pa čak i snaj­pe­ri sa­mo su dio po­nu­de na­o­ru­ža­nja ko­je se mo­že na­ći u ogla­si­ma, ka­ko na dru­štve­nim mre­ža­ma, ta­ko i na stra­ni­ca­ma in­ter­net ogla­sa. Na ovaj na­čin sva­ka oso­ba, ne­za­vi­sno od za­kon­skih pro­pi­sa da li ima do­zvo­lu za po­sje­do­va­nje i no­še­nje oruž­ja, mo­že na­ći ko­mad na­o­ru­ža­nja za se­be. Osim što se na ovaj na­čin ne pro­vje­ra­va da li kup­ci ima­ju po­treb­ne pa­pi­re, ku­po­vi­na oruž­ja pre­ko in­ter­ne­ta je „po­volj­ni­ja” upra­vo zbog ci­je­na. Ta­ko je, već za 200 eura, mo­gu­će pro­na­ći pi­što­lje ko­ji su, ka­ko na­vo­de pro­dav­ci, „kao no­vi”.


Osim to­ga, na dru­štve­nim mre­ža­ma i in­ter­net ogla­si­ma mo­gu­će je pro­na­đi i ri­jet­ko oruž­je sta­ri­je go­di­ne pro­iz­vod­nje, či­ja ci­je­na je vi­so­ka. Ne­što rje­đe ogla­si se da­ju i za ve­o­ma opa­sna oruž­ja, zo­lje i snaj­pe­re.
Ova­kva do­stup­nost oruž­ja, ka­ko tvr­de kri­mi­no­log Ve­li­mir Ra­ko­če­vić i Alek­san­dar De­do­vić, iz­vr­šni di­rek­tor NVO Al­fa cen­tra, pred­sta­vlja je­dan od ključ­nih pro­ble­ma u su­zbi­ja­nju kri­mi­na­li­te­ta. Na­i­me, Ra­ko­če­vić i De­do­vić tvr­de da ne­le­gal­no na­ba­vlje­no oruž­je je i ono ko­jim se iz­vr­še kri­vič­na dje­la, pa čak i ona naj­te­ža – ubi­stva. Ka­da bi nad­le­žni sta­li na kraj ile­gal­noj pro­da­ji oruž­ja broj li­kvi­da­ci­ja i ra­nja­va­nja, ali i dru­gih kri­vič­nih dje­la znat­no bi se sma­njio.
Ipak, kri­mi­no­log Ra­ko­če­vić ka­že da ova bor­ba ni­je ni­ma­lo la­ka. Na­i­me, tvr­di da je i u ze­mlja­ma ko­je su mno­go raz­vi­je­ni­je od Cr­ne Go­re te­ško da pra­te iz­vr­še­nje kri­vič­nih dje­la pre­ko i uz po­moć in­ter­ne­ta. Ipak, upo­zo­ra­va da nad­le­žni ne tre­ba zbog to­ga ola­ko da od­u­sta­nu od pro­na­la­že­nja po­či­ni­la­ca ovih dje­la. Iako po­sto­je broj­ni ogla­si gdje se oruž­je pro­da­je uz na­po­me­nu da ga mo­gu ku­pi­ti sa­mo li­ca ko­ja za to po­sje­du­ju do­zvo­lu, Ra­ko­če­vić na­gla­ša­va da ni taj po­tez ne ga­ran­tu­je si­gur­nost pri­li­kom ile­gal­ne tr­go­vi­ne.
– Mo­ra­la bi vi­še da se obez­bi­je­di kon­tro­la tr­go­vi­ne oruž­jem na bi­lo ko­ji na­čin. Ni­je spor­no da li po­sto­je pa­pi­ri za oruž­je, po­treb­no je pro­ći sve pro­vje­re, i tek ka­da se svi de­ta­lji pro­vje­re on­da tre­ba pro­da­ti, od­no­sno ku­pi­ti oruž­je. Za to se oba­vlja po­se­ban vid kon­tro­le i sve osta­lo bi bi­lo kri­vič­no dje­lo ne­do­zvo­lje­no dr­ža­nje oruž­ja i eks­plo­ziv­nih ma­te­ri­ja – ka­že Ra­ko­če­vić za „Dan”.
Ipak, ka­ko do­da­je, kon­tro­la pro­da­je oruž­ja pre­ko in­ter­ne­ta je ve­o­ma te­ška, zbog če­ga tre­ba po­ja­ča­ti ka­pa­ci­te­te, ali i po­o­štri­ti pro­pi­se.
– Ve­li­ki pro­blem ova­kve tr­go­vi­ne je što po­red re­gi­stro­va­nog mo­že pro­ći i ile­gal­no oruž­je, što pred­sta­vlja ve­li­ki bez­bjed­no­sni pro­blem. Čak i ka­da po­sto­je pa­pi­ri za oruž­je ko­je se pro­da­je, po­sao se oba­vlja na gra­ni­ci si­ve zo­ne. Naj­bo­lje rje­še­nje je ap­so­lut­no one­mo­gu­ći­ti di­stri­bu­ci­ju i re­gu­li­sa­ti da ne mo­gu ni sva prav­na li­ca da se ba­ve pro­da­jom. In­ter­net je pro­blem kao sred­stvo ili na­čin iz­vr­še­nja kri­vič­nog dje­la, jer pri­stup ima ci­je­li svi­jet pa je te­ško or­ga­ni­zo­va­ti pra­će­nje po­či­ni­la­ca kri­vič­nih dje­la i šver­ca – do­dao je Ra­ko­če­vić.
On je uka­zao da je si­stem bez­bjed­no­sti po pi­ta­nju kon­tro­le in­ter­ne­ta na ve­o­ma ni­skom no­vou ima­ju­ći u vi­du da su uhap­še­ni za ubi­stva ili ra­nja­va­nje ne­ri­jet­ko mje­se­ci­ma ra­ni­je na dru­štev­nim mre­ža­ma ob­ja­vlji­va­li fo­to­gra­fi­je sa ile­gal­nim oruž­jem, a da to ni­ko od nad­le­žnih ni­je kon­tro­li­sao.
Ipak, De­do­vić tvr­di da bi slu­žbe bez­bjed­no­sti, uko­li­ko bi se ba­vi­le ti­me ozbilj­no, mo­gle ako ne is­ko­ri­je­ni­ti, on­da sva­ka­ko sma­nji­ti ile­gal­nu pro­da­ju oruž­ja.
– Mo­gu ako ho­će. Ne­ka se po­za­ba­ve ta­kvim stra­ni­ca­ma na in­ter­ne­tu i dru­štve­nim mre­ža­ma, ne­ka po­zo­vu broj ko­ji je osta­vljen kao kon­takt i ne­ka ugo­vo­re pro­da­ju. Ka­da pri­ve­du ma­kar jed­nu oso­bu ve­li­ki broj dru­gih pro­da­va­ca će od­u­sta­ti od to­ga – ka­zao je De­do­vić.
On je ka­zao da je po­ra­zno da je mi­mo za­kon­skih pro­pi­sa mo­gu­će da oruž­je na­ba­ve sva li­ca, bez ob­zi­ra na nji­ho­ve go­di­ne, sklo­nost ka iz­vr­še­nju kri­vič­nih dje­la i po­treb­nu do­ku­men­ta­ci­ju.
– Po­zna­to je da i lje­ka­ri tre­ba da po­tvr­de da je ne­ko „spo­so­ban” za po­sje­do­va­nje oruž­ja, a na to si­gur­no ni­ko pre­ko in­ter­net ogla­sa ne obra­ća pa­žnju – uka­zao je De­do­vić.

Po­li­ci­ja ne od­go­va­ra

Iz Upra­ve po­li­ci­je „Da­nu” ni­je­su od­go­vo­ri­li na pi­ta­nje da li pra­te pro­da­ju oruž­ja pre­ko in­ter­ne­ta i ko­je ko­ra­ke su do sa­da pred­u­ze­li zbog ovog pro­ble­ma. Ipak, zva­nič­ni po­da­ci iz pro­šle go­di­ne uka­za­li su da je u Cr­noj Go­ri ve­li­ki broj oso­ba ko­je ima­ju do­zvo­lu za no­še­nje oruž­ja, a da za­bri­nja­va i ko­li­či­na ne­do­zvo­lje­nog na­o­ru­ža­nja. Do­zvo­lu za no­še­nje oruž­ja, pre­ma po­da­ci­ma Mi­ni­star­stva unu­tra­šnjih po­slo­va, ima čak 64.687 Cr­no­go­ra­ca. Ovi po­da­ci ja­sno uka­zu­ju na to da oruž­je ima sva­ki de­se­ti gra­đa­nin. Kod gra­đa­na Cr­ne Go­re re­gi­stro­va­no je 92.240 ko­ma­da oruž­ja, od če­ga je naj­vi­še pi­što­lja. To zna­či da jed­na oso­ba ima do­zvo­lu za po­sje­do­va­nje dva, tri, pa čak i vi­še ko­ma­da oruž­ja.

Ta­ko­đe, za­bri­nja­va či­nje­ni­ca da na je­dan ko­mad le­gal­nog oruž­ja na Bal­ka­nu idu tri ile­gal­na.

O ve­li­koj ko­lič­ni na­o­ru­ža­nja u Cr­noj Go­ri go­vo­ri po­da­tak da su gra­đa­ni od po­čet­ka pri­mje­ne Za­ko­na o oruž­ju do­bro­volj­no vra­ti­li 1.395 ko­ma­da oruž­ja, 740 dje­lo­va, 196 min­sko-eks­plo­ziv­nih sred­sta­va i 20.225 ko­ma­da me­ta­ka raz­li­či­tog ka­li­bra.

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com