Martinović: Tajkunske kompanije “pojele” 200 miliona eura narodnog novca

Ono što je još gore za državu koja je na putu ka Ervopskoj uniji i koja treba da pokaže da se postavljaju temelji vladavine prava, ističe Martinović, jeste to da nije došlo do utvrđivanja pravne odgovornosti za zloupotrebe, propuste i nepažnju Vlade i njenih institucija, koje je utvrdila DRI.
Stoga, ocijenio je, s pravom se postavlja pitanje-kako je to moguće ako institucije nezavisno i zakonito obavljaju svoj posao.
“Naravno, sve zloupotrebe, činjenja i nečinjenja i nesavjesne radnje ove vlasti platiće niko drugi do građani. Plaćanje izdatih garancija je nepravedno, jer znači da ionako zaduženi građani subvencionišu kamatne stope po kojim privilegovana preduzeća uzimaju kreditna sredstva. Resursi su zarobljeni u preduzećima koja nijesu efikasna i zaslužila su da ispadnu iz tržišne utakmice dok, s druge strane, Vlada nije marila što je demotivisala ta preduzeća da se bore za svoj položaj obaranjem sopstvenih troškova”, kazao je Martinović.
Prema njegovim riječima, Vlada je nezakonitim i neracionalnim oblicima pomoći stvorila prepreke za ulazak na tržište svim preduzećima koja nemaju političke konekcije sa vlašću.
“Svjedoci smo da su pojedina preduzeća koja su veliki dužnici državi, dobili ogromna sredstva samo iz razloga jer su vlasnici istih debelo ukorijenjeni u polugama ovog sistema i neraskidivim vezama povezani sa vrhuškom ove vlasti”, istakao je potredsjednik Demokrata.
On je ukazao da o nemaru i štetnoj namjeri državnih institucija najbolje govore zvanične ocjene državnih revizora da Ministarstvo ekonomije, Ministarstvo finasija i Komisija za kontrolu državne pomoći nijesu s dužnom pažnjom svojevremeno procijenili finansijsko stanje KAP-a, Željezare i Pobjede, niti su pridali adekvatan značaj nalazima komercijalnih revizora koji su procijenili finansijsko stanje i rizike i utvrdila da ta preduzeća nijesu u stanju da vrate kredite za koje je država garantovala.
Martinović smatra da su Vladi da čini sve zloupotrebe olakšali nepostojanje pravne države, nedorečen Zakon o kontroli državne pomoći, Komisija za kontrolu državne pomoći.
“Ono što se primarno mora uraditi jeste da se utvrdi pravna odgovornost za zloupotrebe u sistemu državne pomoći, da se promijeni status Komisije za kontrolu državne pomoći tako da postane istinski nezavisna kontrolna institucija, a možda i da se formira jedinstvena nezavisna institucija koja bi bila nadležna i za antimonopolske zadatke i za kontrolu državne pomoći, drakonske kazne za nezakonite dodjele državne pomoći”, ocijenio je Martinović.
Osim toga, kako je dodao, moraju se obezbijediti i mehanizmi da se prikupe i analiziraju podaci o svakom državnom aktu koji ima karakteristike državne pomoći.
“Bilo bi pošteno i odgovorno prema građanima da se propiše obaveza vraćanja neracionalno upotrijebljenih sredstva ili da se bar snose određene pravne posljedice. Ono što je sigurno jeste da je državna pomoć u mnogo slučajeva zloupotrijebljena, a novčana sredstva koja će platiti poreski obveznici potrošena u nepovrat za lične interese privilegovanih pojedinaca i tajkuna”, zaključio je Martinović.



