Predsjednik Češke: Rusija napada samo ekstremiste

“Mislim da napadaju ekstremiste. A to što ne napadaju samo Islamsku državu već i Al-Kaidu u sirijskoj verziji to je i dalje borba protiv ekstremista. Ukoliko neko bombarduje Al-Nusru, to sigurno nije umjerena opozicija”, izjavio je Zeman češkoj agenciji ČTK.
Zeman je sinoć nakon zasijedanja Savjeta bezbjednosti države sazvanog zbog izbjegličke krize pozdravio odluku Češke da pošalje za početak 25 vojnika sa opremom na dva mjeseca u Mađarsku da pomognu da se digne ograda protiv izbjeglica.
On je takođe pozdravio i najavu premijera Bohuslava Sobotke da će Mađarskoj u obezbjeđenju granice pomoći nekoliko stotina vojnika i policajaca iz cijele Višegradske grupe.
“U Dablinskom sporazumu svako ko uđe na teritoriju bezbjedne države dužan je da zatraži azil, ali ne da bira državu. Drugim riječima, oni koji podržavaju priliv migranata u suprotnosti sa sporazumima iz Dablina podržavaju krivično djelo”, kazao je češki predsjednik.
Zeman je dodao da cijeni pomoć koju Češka šalje Mađarskoj da obezbijedi granicu i dodao da će ta pomoć biti možda još veća.
Češki predsjednik, premijer i ministri unutrašnjih poslova i odbrane na zasijedanju Savjeta dobili su na uvid i izvještaj čeških obavještajnih službi o aktuelnim tokovima i rizicima migracije uz upozorenje da je zbog rata u Siriji svoje domove napustilo čak 10,5 miliona Sirijaca.
“Oni predstavljaju najveći potencijal za moguće nastavljanje migracione krize”, kazao je novinarima češki premijer Bohuslav Sobotka.



