Stoltenberg: Duboko žalim zbog žrtava u bombardovanju ‘99

Gubitak svih onih života ‘99 godine u NATO bombardovanju SRJ predstavlja tragediju i ja zaista duboko žalim zbog svega što se desilo. Ovom prilikom izražavam saučešće svim porodicama i svim onima koji su izgubili svoje voljene. Svrha i cilj NATO vazdušne operacije je bio takođe da se zaštite civili, a to smo i uspjeli. Učinili smo svaki napor koji je bio moguć kako bismo spriječili gubitak nevinih života civila, poručio je generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg nakon današnjeg susreta sa premijerom Milom Đukanovićem u Podgorici.
On je komentarisao NATO operaciju u SRJ, te to što je glavni argument protivnika učlanjenja u taj savez upravo bombardovanje.
“Nažalost, u konkretnom slučaju nijesmo mogli da izbjegnemo stradanje civila. Žalim zbog toga iskreno. Cilj operacije je svakako bio da se uspostavi mir”, poručio je Stoltenberg.
Na pitanje novinara CdM-a da li trenutno postoje zemlje koje se protive ulasku Crne Gore u NATO on je odgovorio da je Alijansa zasnovana na konsenzusu i da svih 28 saveznica moraju da se usaglase kada donose odluke.
“NATO je savez koji je zasnovan na konsenzusu i 28 saveznica moraju da se usaglase kada donose neku odluku. Mi u sklopu Alijanse imamo dabate, razgovaramo, ali najvažnije je da sve članice potvrde da je naš stav ostao isti. Do kraja godine ćemo potvrditi svoj stav, na dobrom smo putu, Crna Gora postiže dobre rezultate, dobro sarađujemo, imamo fokusirane razgovore i ne bi bilo valjano da sada spominjem države pojedinačno jer je važno da se svi saglasimo”, rekao je Stoltenberg.
Generalni sekretar NATO-a je poručio da će do kraja godine donijeti odluku na Sastanku ministra vanjskih poslova.
“Sada smo u ključnoj fazi i veoma je važno da Crna Gora pokaže da je spremna da postane vrijedan član Alijanse. Mi možemo računati na Crnu Goru da će nastaviti sa reformama vladavine prava, i ohrabrujemo vas da i dalje nastavite na povećanju jačanja podrške javnosti. Pirdruživanje evroatlantskoj porodici je dobit i za Alijansu i za Crnu Goru. Države koje su se pridružile Alijansi su ojačale svoju demokratiju i svoju bezbjednost, i životi građana su bezbjedniji. Učinili su NATO jačim. Proširenje je istorijski uspjeh koji donosi stabilnost”, rekao je Stoltenberg.
On je dodao i da integracije nijesu lake, jer traže snažnu i istinsku posvećenost, kao i istinske promjene.
“Crna Gora zaista ostvaruje napredak. Radujem se što ću sa vama nastaviti da radim u mjesecima koji su pred nama, u ključnom periodu za Crnu Goru i NATO”, rekao je generalni sekretar NATO-a.
Stoltenbergu je ovo prvi put da posjećuje Crnu Goru i Podgoricu kao generalni sekretar. Ipak, kako je rekao, sjećanja iz mladosti ga vežu za našu zemlju.
“Ipak, ovo nije moja prva posjeta Crnoj Gori, jer sam kao dijete odrastao u Beogradu i posjetio sam nekoliko puta vašu zemlju. Veoma se dobro sjećam kada sam boravio ovdje ‘70 godina, ali stvari su se promijenile. Koliko se sve promijenilo upravo govori to što sada pričamo o tome da li je Crna Gora spremna da se pridruži Alijansi”, zaključio je Stoltenberg.
Đukanović: Uvjeren sam da ćemo dobiti poziv u NATO-a
Premijer Milo Đukanović je uvjeren da ćemo u sljedećoj godini dočekati generalnog sekretara NATO-a Jensa Stoltenberga i njegovu ekipu kao zemlja koja ima sve pretpostavke da bude punopravna članica NATO-a.
“Posjeta generalnog sekretara NATO-a Jensa Stoltenberga je bila odlična prilika da analiziramo odrađene zadatke na polovini puta ka Alijansi. Ovo je bila prilika da analiziramo šta je urađeno između naša dva susreta”, kazeo je Đukanović nakon sastanka sa Stoltenbergom.
Prema njegovim riječima danas je u fokusu bilo ono što su bile aktivnosti Crne Gore u komunikaciji sa strukturama NATO-a i zemljama članicama, te rezultati u reformama.
“Zajednička ocjena je da je intenzivna diplomatska aktivnost dovela do boljeg razumijevanja kod značajnog šireg kruga zemalja članica i ocjena je da je primjetan rezultat koji smo ostvarili posebno u oblastima vladavine prava i podrške javnost. U oblasti bezbjednosti i obavještajnog rada nema nikakvog nerazumijevanja”, naglasio je Đukanović.
On je dodao da smo implementacijom zakonskih novina u oblasti vladavine prava preduzeli reforme u odnosu na “naša obećanja prema saveznicima, i reforme se odvijaju planiranim tempom te da smo danas boljoj situaciji nego ranije”.
“Generalnog sekretara smo informisali o rezultatima istraživanja javnog mnjenja koji ukazuju na progres i prenio sam moj optimizam zbog jedne dobre kampanje, te da će narednom periodu doći do povećanja podrške javnosti što će, uvjeren sam, dovesti do poziva u NATO”, rekao je Đukanović.
Vujanović: Crna Gora očekuje da ove godine dobije poziv
Tokom susreta sa Stoltenbergom predsjednik FIlip Vujanović je iskazao poštovanje za podršku našem procesu pristupanja NATO-u, pokazujući posebno na lični doprinos Generalnog sekretara ovom procesu.
“On je saopštio punu posvećenost svih državnih organa Crne Gore, kao i subjekata koji podržavaju NATO integracije, da nastave sa promocijom vrijednosti NATO-a i ukazao i da Crna Gora ove godine očekuje da dobije poziv za članstvo u NATO-u”, saopšteno je iz Vujanovićevog kabineta.
Generalni sekretar NATO-a Stoltenberg dao je krajnje pozitivno ocjenu reformskih procesa u Crnoj Gori koji obezbjeđuju dostizanje NATO standarda, ukazujući na potrebu nastavka tako odgovornog odnosa u procesima evroatlanskih integracija.
“On je iskazao uvjerenje da će Crna Gora svim svojim dostignućima pokazati da je zavrijedila članstvo u NATO-u, što će za nju i region imati posebnu vrijednost”, ističe se u saopštenju.
(cdm)