Vukadinović: ulazak SNP-a u vlast je realnost - Volim Podgoricu

Vukadinović: ulazak SNP-a u vlast je realnost

Politički analitičar Srđan Vukadinoviđ smatra da, za sada, nije realno da se premijer Milo

Đukanović po treći put povuče sa ove pozicije, ali da je “očekivano i potrebno” da Socijalistička narodna partija uđe u vladajuće strukture.

Kako je “Novostima” saopštio izvor iz Demokratske partije socijalista, u ovoj partiji se “pakuje” ozbiljna prekompozicija vladajuće strukture na državnom nivou, koja uključuje ulazak u vlast SNP-a na čelu sa Srđanom Milićemm ali i povlačenje Đukanovića sa čela izvršne vlasti. Đuaknovićev naslednik na premijerskoj poziciji bio bi, po rečima sagovornika beogradskog lista, aktuelni ministar pravde Duško Marković čijim se imenom već licitiralo prilikom izbora za mandatara aktuelne Vlade. Scenario ulaska Srba u izvršnu vlast je, kaže naš upućeni izvor, i zajednički stav i diplomatska strategija aktuelnih političkih elita u Srbiji i Crnoj Gori.

– To je još sve nezvanično, ali smatram da nije vjerovatno da se premijer Đukanović povuče u eri velikih i značajnih investicija kao što su autoput i Kraljičina plaža. Veliki je ulog i mislim da nema logike takav potez premijera uprkos pritiscima kojih, evidentno, ima, smatra Vukadinović i podsjeća da na tome “radi” dio nevladinog sektora i međunarodnih zvaničnika kroz pojedine medije.

– Sa druge strane, ulazak Socijalističke narodne partije u vlast je očekivan i najavljivan, a tome su dali za pravo i unutarpartijski izbori na kojima je pobijedio dosadašnji lider partije Srđan Milić, kaže Vukadinović. On podsjeća i na nedavni potez SNP-a čiji su poslanici glasali za izbor Vrhovnog državnog tužioca. Po njemu, SNP je “itekako potreban u izvršnoj vlasti”.

– SNP može itekako iskoristiti kontrolne mehanizme, koje SDP nema. SNP može ograničiti samovolju vlasti i divljanje DPS-a i SDP-a oko podjele investicionih ili drugih kolač, a svi smo imali priliku to da vidimo sada oko Kraljičine plaže. Osim toga, maksimalno bi se ograničio, odnosno minimizirao ogroman uticaj koji imaju neke minorne partije, koje su sada u prilici da odlučuju o kapitalnim stvarima,  kaže Vukadinović. Po njegovom mišljenju, “mnogo toga bi se promijenilo”.

Sa druge strane, u opozicionom Demokratskom frontu, pozivaju na ujedinjenje cjelokupne opozicije i na građanske proteste, ocjenjujuđi da je to jedini moguđi način detronizacije Demokratske partije socijalista. Funkcioner DF-a i lider Pokreta za promjene Nebojša Medojević, povodom, za sada, nezvaničnih informacija o ulasku SNP-a u vlast napisao je na svom fejsbuk nalogu “U strahu od protesta velike su oči” i “Komunisti i lopovi se ujedinjuju”. Goran Danilović smatra da je “alternativa zajedničkom djelovanju opozicije – njena propast”.

– Ukoliko  se ne ujedinimo, proces atomizacijeć}e se nastaviti do kraja nevjerovatnom brzinom. Atomizacija i usitnjavanje oduzimaju snagu, a udruživanje bez ucjenjivanja i ultimatuma će dati na kvalitetu i snazi najmanjima i najvećima u opozicionim redovima, smatra Danilović.

Mladen Bojanić, poslanik koji je nedavno napustio Pozitivnu Crnu Goru, smatra da unutarstranački problemi opterećuju to pitanje. Socijalistička narodna partija se nije oglašavala, ni povodom, eventulanog “zbližavanja” sa DPS-om, ni povodom eventualnog, udruživanja sa ostatkom opozicije. Oni su ranije, međutim, iznijeli stav da “udruživanja” neće biti.  

NEREALNO

Analitičar Zlatko Vujović smatra da opozicione partije opterećuju loši odnosi između partija, ali i unutar samih partija.

– Tako da je ideja udruživanja iz ove perspektive i ovog trenutka nerealna, kaže Vujović.  

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com