Poljoprivrednici iz Malesije blokiraće put od Tuzi prema Božaju

Poljoprivrednici iz Malesije planiraju da 8. ili 9.juna blokiraju magistralni put Tuzi – Božaj, zbog nekontrolisanog uvoza voća i povrća iz Albanije.
Revoltirani nelojalnom konkurencijom iz uvoza zbog koje domaće cijene padaju, proizvođači iz Malesije i Zete tvrde da je ovogodišnja sezona ‘očajno’ krenula.
Poljoprivrednik iz Malesije David Camaj, kazao je da sezona “nikad gore nije krenula”, za šta je “kao i uvijek, krivac uvoz”.
“Pozivamo ministra poljoprivrede da se malo pozabavi problemima proizvođača, da se malo stane na kraj uvozničkom lobiju. Neka nas pozove na razgovor da izložimo probleme… Kuda sve to vodi? Treba da nas malo zaštite dok imamo domaću robu, kako bi znali da ne radimo džabe kao i svake godine”, istakao je Camaj.
On je kazao da na pijaci ne može dnevno da proda ni dvije do tri ture povrća koje doveze automobilom, već da se spasava tako što povrće prodaje jednom trgovinskom lancu.
“I to prodajem za male pare. Gajbu tikvica za euro, krompir od 15 do 18 centi po kilogramu…”, kazao je Camaj.
Poljoprivrednik iz Zete Ljubo Ajković je saglasan da je sezona počela ‘očajno’ i da uvoz otežava prodaju domaćim proizvođačima.
“Ja sam čak mjesec dana ranije počeo da berem krastavac, a početna cijena mu je bila 50-60 centi po kilogramu. Imam i blitvu, rukolu i salatu, koje sam zasadio u 2.300 kvadrata plastenika. Nešto prodajem nakupcima, a nešto trgovinskom lancu”, kazao je Ajković.
On tvrdi da je posljednjih dana prodaja na pijaci malo bolja, jer su, navodno, na granici zaustavljeni kamioni koji su dovozili robu iz uvoza.
“Ja sam zato da se zna cijena po kojoj se otkupljuje i da se ta konkretna cijena održava, a ne da uvoz ugrožava domaće proizvođače”, kazao je Ajković.
Vujović: Sezona je bila odlična za proizvođače jagoda
Proizvođač jagoda iz Pavlovina Velimir Vujović, kazao je da je ova sezona bila odlična za prodaju jagoda i da se “vjerovatno više nikada neće ponoviti”.
“Bio je slab uvoz iz Albanije, a i u Srbiji je bilo loše vrijeme, pa nije bilo puno jagoda . To se nikad nije desilo, jer nas svake godine ‘ubije’ uvoz. Sljedeće godine očekujem ‘potop’ tržišta jagodama, jer su ove godine tako dobro prolazile. Čak mi se javljaju ljudi koji žele da kupe moje plastenike, a nikad se time nisu bavili”, istakao je Vujović.
Kilogram jagoda je, kako je rekao, koštao od 80 centi do eura, da bi potom cijena ‘skočila’ na 1,50, 1,80 do 2,20.