POPULIZAM ILI REALNOST? Šta su ključne zamjerke sedmočasovnom radnom vremenu koje najavljuje Spajić (VIDEO)

Predsjednik Pokreta “Evropa sad” Milojko Spajić poručio je, na Dan rada 1. maj. da programom “Evropa sad 2.0” predlažu skraćenje punog radnog vremena sa 40 na 35 sati, odnosno na sedmočasovno radno vrijeme.
“Nakon implementacije programa Evropa sad 1.0 kojim je u Crnoj Gori vraćeno dostojanstvo radnika i duplirana minimalna zarada, Evropom sad 2.0 idemo korak dalje ka cilju unapređenja položaja radnika u Crnoj Gori. Podaci nam govore da u Crnoj Gori zaposleni imaju jednu od najdužih radnih nedelja u Evropi i to u prosjeku preko 42h, što je više u odnosu na prosjek zemalja EU za čak šest sati nedeljno, a čujemo da svi pričaju o evropskim standardima”, ističe Spajić.
Poručuje da je zadovoljan i odmoran zaposleni inovativniji, produktivniji i lojalniji što doprinosi povećanju profita poslodavaca, a veći profit poslodavaca doprinosi i većim prihodima države.
Evropom sad 2.0 puno radno vrijeme će biti 7h: više vremena za porodicu, prijatelje i širu zajednicu ✅️ pic.twitter.com/pXXMgD6rHt
— Milojko Spajić (@MickeySpajic) May 1, 2023
“Biće više vremena za porodicu, prijatelje i širu zajednicu. Dakle, i ovaj program kada bude predstavljen u cjelosti, će imati pozitivan uticaj i na zaposlene i na poslodavce i na državu. Zato, sat vremena manje je ustvari sat vremena više”, zaključuje Spajić.
Odgovorio mu je ministar ekonomskog razvoja i turizma Goran Đurović, rekaviš da se nada da Spajić ima detaljnu analizu takvog predloga i da “nije jeftin populizam za 1. maj”.
“Molim te, vodi računa da nas 13. jula ne pozoveš na ustanak”, napisao je Đurović.
ĐUROVIĆ SPAJIĆU: Molim te, vodi računa da nas 13. jula ne pozoveš na ustanak
Reagujući na najavu Spajića o sedmočasovnoj radnoj sedmici na Tviteru, korisnici ove društvene mreže ukazali su na niz problema sa kojima bi se suočila privreda ukoliko bi ovakvo rješenje bilo realizovano.
Reagovali su privednici koji kažu da bi ovakvo rješenje bilo pogubno za mikro i mala preduzeća.
“Ovo je primjenjivo samo na zaposlene u (pretrpanom) državnom sektoru koji čine 1/4 ukupno zaposlenih a kojima planirate da povećate plate na 1000€. Privatnici koji rade u smjenama ovo ne mogu da prihvate zbog organizacije posla ili bi morali da skraćuju dva sata radno vrijeme”, jedan je od odgovora Spajiću.
Drugi korisnik pita Spajića da li on to “objavljuje rat privatnicima”, a treći konstatuje da “nije ni trafiku držao kad može tako da mašta”.
Jedan korisnik Tvitera konstatuje da Spajić vjerovatno “misli na državne firme”, ali da državni službenici “ionako ne rade ni po tri sata dnevno”.
“Milojko to po državnih ustanova već imamo.Rade po 5 sati u vr glave i dobijaju plate kao da su u Njemačku”, kaže drugi korisnik Tvitera.
U nastavku su još neka reagovanja:
- “Milojko, i vi ne razumijete male privrednike. Cinite sve da neradnicima poboljsate uslove posebno u drzavnom sektoru. Kao samozaposljeni koji ponekad i po 15 sati dnevno mora da radi da zaradi sebi neku platu i plati drzavi porez i dazbine, ne znam ne vidim neki boljitak”.
- “Morate se pozabaviti sivom ekonomijom . Jer mi sto držimo mala preduzeća najviše imamo problema sa nelojalnom konkurencijom . Da bi radnik radio 7 sati ,to znači da moramo zaposliti dodatno radnika, a ako nam je poslovanje isto, ne vidim računicu?
- “Lako je ovo izvesti, promijeni se Zakon o radu i doviđenja. Samo ovo podrazumijeva i veće troškove većine poslodavaca za 12-13% ako nešto pogrešno ne računam”.
- “Znaci da ja kao privatnik imam krace radno vrijeme? Znaci da me radni sat kosta vise 12,5%. Znaci da gubim pola radne nedelje na mjesecnom nivou? Gubim zaradu, krace radim, a treba da placam radnika kao da radi 8h??? Ovo jedino odgovara zaposlenim u drzavi – nagrada za nerad”.
Spajić je, odgovarajući na neke prigovore rekao da “niko neće biti oštećen”.
“Naprotiv, imaće pozitivan uticaj i na zaposlene i na poslodavce i na državu. Detaljna reforma će biti prezentovana uskoro”, odgovorio je Spajić.
V.M.