PREKRŠIO DOGOVOR? Traže od Ćupića 30 miliona eura zbog izgubljenog poludragog kamenja? - Volim Podgoricu

PREKRŠIO DOGOVOR? Traže od Ćupića 30 miliona eura zbog izgubljenog poludragog kamenja?

 

Anthony Vernon Strelensky iz Južnoafričke Republike sa boravištem u Nikšiću i Robert Fanjek, državljanin Hrvatske, sa pasošem Južnoafričke Republike sa boravištem u Nikšiću, tužili su crnogorskog biznismena Brana Ćupića, od kojeg traže naknadu materijalne štete od 30 miliona eura. U tužbi koja je podnijeta Osnovnom sudu u Kotoru, u koju su Vikend novine imale uvid, navodi se da je Ćupić prekršio dogovor koji je bio preciziran predugovorom, koji su ova tri lica potpisala 15. septembra 2011. godine.

U tužbi stoji da je svrha predugovora bila zajedničko upravljanje i buduća zajednička eksploatacija, poludragog kamena opala na teritoriji Crne Gore i drugih zemalja, te zajedničko razvijanje plana sve u cilju postizanja odgovarajuće dobiti, a da će nakon toga uslijediti potpisivanje konačnog ugovora. U tužbi se kaže da su opali porijeklom iz Južne Afrike, a da su u trenutku potpisivanja predugovora bili pohranjeni u carinskoj zoni na aerodromu u Cirihu. Dalje se navodi da je navedenim predugovorom tuženi Ćupić bio u obavezi da završi kompletnu carinsku proceduru i dozvole koje su neophodne za postupak carinjenja robe u Crnoj Gori, sopstvenim naporima, te da je bio odgovoran i za špeditersku proceduru, dok se roba ne pohrani u sefu u crnogorskoj banci.

“Dana 28. 09. 2011. oštećeni su, posredstvom međunarodnog leta Cirih Podgorica, stigli na aerodrom u Podgorici sa poludragim kamenjem opalima, za koju su posjedovali sva neophodna svojinska i carinska dokumenta, prošli su kroz sistem zelenog prolaza, koji su izabrali kao logičan korak, jer su imali zaključen predugovor sa tuženim, koji se obavezao da će preduzeti sve carinske obaveze kao lice koje u ime stranog lica učestvuje u carinskom postupku. Međutim, tuženi nije ispunio obavezu, već je prekršio, ne pokazavši ni jedan dokument carinicima. Nakon što su napustili carinarnicu opale je uzeo tuženi i iste deponovao na svoje ime u više sefova mimo pomenutog predugovora i saglasnosti tužioca. Kako tuženi nije htio da vrati oduzete opale, tužioci su istog prijavili Upravi policije, a u prekršajnom postupku koji je kasnije uslijedio tužioci su oglašeni krivim za carinski prekršaj zbog neprijavljivanja robe carinarnici, iako je to po predugovoru bila obaveza tuženog, ali je i tuženi upravo iz istog razloga, takođe, oglašen krivim za prekršaj carinskog zakona. Tužiocima je izrečena i novčana kazna, kao i zaštitna mjera, odnosno oduzimanje predmeta, poludragog kamenja trajno, koje rješenje je postalo pravosnažno dana 24. 04. 2013. godine”, navodi se u tužbi.

(Dnevne novine)

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com