Princ Nikola Petrović na hrvatskoj TV: Bilo bi pametno da Crna Gora vrati Filermosu Malteškom redu - Volim Podgoricu

Princ Nikola Petrović na hrvatskoj TV: Bilo bi pametno da Crna Gora vrati Filermosu Malteškom redu

Princ Nikola Petrović Njegoš smatra da bi “bilo pametno“ da Crna Gora vrati Malteškom redu ikonu Bogorodice Filermose, ali da ona ostane u Crnoj Gori i da se otvori ambasada ili kuća Malteškog reda s kapelom gdje će biti ta ikona.

Samo sud može da utvrdi čija je Filermosa

On je na Hrvatskoj radio-televiziji gostovao u emisiji „Romano Bolković – 1 na 1“, a taj novinar ga je pitao postoji li mogućnost da se relikvija vrati Malteškom redu.

Ikona Bogorodice Filermose nalazi se u Plavoj kapeli, u posebno uređenom prostoru u Vladinom domu na Cetinju. U pitanju je jedna od tri najpoštovanije hrišćanske svetinje, koja se smatra najstarijom sačuvanom slikom Bogorodice.

„U Crnoj Gori smo veoma ponosni što je, na kraju nevjerovatnog puta te ikone, ona stigla u Crnu Goru. Bila je to sasvim igra slučaja i ona je sad tamo. Poruka te ikone je poruka bratstva. Ta ikona je svetinja katolicima i pravoslavcima. Ona je na svome mjestu u Crnoj Gori, ali ona nama ne pripada. Pripada Malteškom redu. Smatram da bi bilo pametno da Crna Gora vrati ikonu Malteškom redu, ali da ona ostane u Crnoj Gori i da se otvori ambasada ili kuća Malteškog reda s kapelom gdje će biti ta ikona. Smatram da bi bilo dobro da Crna Gora ima taj odnos s Malteškim redom. Malteški red je mali svemir, on je koristan, solidaran i bratski i mogao bi pomoći Crnoj Gori na području zdravstva i drugdje, time bi dobile obje strane“, rekao je princ.

Dinastija da “dobije malo veću važnost”

Skupština je 2011. godine donijela Zakon o statusu potomaka dinastije Petrović Njegoš. Njime je osnovana Fondacija Petrović Njegoš, kojom predsjedava princ Nikola. Fondacija svoje aktivnosti usmjerava na solidarnost, održivi razvoj i valorizaciju kulturne baštine.

Pric Nikola kaže da se nedavno obratio Vladi, želeći da se ona malo više posveti statusu dinastije u Crnoj Gori i da dobije više novca i prostora kako bi upravljao svime u vezi s dinastijom.

„Sada smo bez subvencija i nastojimo razgovarati s novom Vladom, kako bismo opet dobili malo pomoći. Ne samo Fondacija, nego i dinastija. Prema zakonu, mi smo predstavnici Crne Gore pred evropskim kraljevskim porodicama, a ja imam samo mobilni telefon. Dakle, ne mogu voditi sve to, ako nemam pomoć Ministarstva vanjskih poslova, nemam li malo… Uglavnom, neki djelovi toga zakona se poštuju, ali u njemu se spominje i izgradnja rezidencije koja se nije ostvarila, prošlo je već više od deset godina. Pokušavamo revidirati taj zakon, tako da to bude zvanična rezidencija u Crnoj Gori i da dinastija dobije malo veću važnost. Fondacija sad ima status nevladine organizacije. Trenutno raspravljamo o tome i nadam se da će nova Vlada shvatiti interes Crne Gore da dinastija ima veću važnost, što onda daje veći istorijski legitimitet Crnoj Gori“.

Pozvao je institucije da „shvate kako bismo mogli biti korisniji Crnoj Gori“.

Malterški red nudio 150 miliona za tri relikvije koje počivaju na Cetinju

Bivši predsjednik Republike Crne Gore Momir Bulatović u jednom od svojih intervjua kazao je da se jednom prilikom visoka delegacija Malteškog reda najavila u posjetu njemu kao predsjedniku Republike sa željom da razgovaraju.

„Onda su pokazali naročiti interes za tri svetinje, tri relikvije. Željeli su da ispitaju mogućnosti kako bi oni ponovo doći u njihov posjed. Nije to bio moj predlog interesovanja ali me je jako zainteresovala svota novca koju su oni nudili a to je 150 miliona dolara. Prva cifra je bila fantastična, ali u toj situaciji kada nemate mogućnosti da zadržite elementarni standard stanovništva, kada ste još pod sankcijama vi ne možete…“, kazao je svojevremeno Bulatović.

Nakon toga, Bulatović odlazi kod mitropolita Amfilohija i tu priznaje svoju grešku jer je tek tada shvatio koliko je veliki značaj tih svetinja i tih relikvija.

„I koliko je bila nečasna moja prva pomisao da bi možda bilo dobro ustupiti te relikvije za određenu svotu novca“, kazao je svojevremeno Bulatović.

Ikona Presveta Bogorodica Filermosa je ikona Bogorodice koja se čuva u Plavoj kapeli, u okviru izložbenog prostora Istorijskog muzeja Crne Gore u Cetinju. Prema predanju, djelo je Svetog Apostola Luke, koji ju je uživo naslikao 46. godine. Ikona je vjekovima bila u vlasništvu Malteških vitezova, koji su je poklonili Ruskom caru za zaštitu i dobročinstvo koje im je pružio. U Rusiji je Ikona Presveta Bogorodica Filermosa bila skoro vijek i po, do kraja Oktobarske revolucije, kada je tajno iznijeta iz Rusije i odnesena u Dansku. Zatim je neko vrijeme bila u Berlinu, da bi 1928. godine, zajedno sa dvije velike svetinje, česticom Časnog Krsta i šakom Jovana Krstitelja i Preteče stigla u Beograd, kao poklon ruskog carskog doma Srbiji i kralju Aleksandru Karađorđeviću za pomoć i prihvatanje izbjeglih bjelogardejaca iz Rusije. Do 1941. godine čuvana je u dvorskoj crkvi, da bi tokom povlačenja kraljevske porodice i jugoslovenske vojske preko Crne Gore, kralj Petar II Karađorđević sve ove tri relikvije predao patrijarhu Gavrilu Dožiću i one su zatim sakrivene u manastiru Ostrog. Od tada se ova velika svetinja nalazi u Crnoj Gori.

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com