Protesti podigli rejting DPS-u - Volim Podgoricu

Protesti podigli rejting DPS-u

Nakon protesta koje je organizovao Demokratski front u Podgorici, porastao je rejting Demokratskoj partiji socijalista DPS, pokazalo je istraživanje javnog mnjenja koje je uradio CEDEM uz podršku NATO Public Diplomacy iz Brisela i Ambasade SAD-a u Podgorici.
Rejting DPS-a je, u odnosu na julsko istraživanje, porastao sa 42,7 na 45,1. odsto. Takođe, “benefite” od protesta osjetili su i sami organizatori.

Za četiri mjeseca porastao je rejting Demokratskom frontu i to sa 5,8 na 8,7 odsto. Blagi napredak ostvarila je i Socijalistička narodna partija SNP (skok sa 8,5 na 9,1 odsto) koja je indirektno učestvovala u protestima.

“Radikalizacijom političke scene jačaju oba pola, na jednoj strani DPS, a na drugoj DF i dijelom SNP koji je indirektno učestvovao u protestima. U pitanju je situacioni faktor, i za očekivati je bilo da nakon posljednjih dešavanja dobijemo ovakve rezulate”, kazao je direktor CEDEM-a Nenad Koprivica predstavljajući rezultate istraživanja.

On je rekao i da su politički subjekti, koji su ostali uzdržani povodom protesta, dobili lošije ocjene.

“Građanskom pokretu URA rejting je pao sa 5,5 na 4,2 odsto, Demokratama sa 9,2 na 6,7 odsto, a DEMOS-u sa 14,4 na 10,2 odsto”, saopštio je Koprivica.

Protesti neuspješni

Istraživanja CEDEM-a je pokazalo i da većina ispitanika ima negativan stav o protestima DF-a, te da ih smatraju neuspješnima.

“47 odsto ispitanika ima negativan stav prema protestima, 27,6 pozitivan, dok 25,4 ne zna ili ne može da procjenu na ovu temu. Više od polovine ispitanika, 53,5 odsto, smatra da su protesti bili neuspješni, 15 odsto da su uspješni, a 29,5 odsto nije iznijelo svoj stav”, dodao je Koprivica.

Rast podrške članstvu u NATO

Ukoliko bi sjutra glasali na referendumu o članstvu Crne Gore u NATO, za bi bilo 36,5 odsto, protiv 36,2, a ne bi glasalo 27,3 odsto građana. Iako je skoro izjednačen procenat pristalica i protivnika ulaska u Alijansu, Koprivica naglašava da prvi put otkad CEDEM radi istraživanje na ovu temu raste podrška članstvu. Na ovakav trend, kako navodi Koprivica, značajno su uticala posljednja politička dešavanja, ali i aktivna NATO-kampanja.

“Od decembra 2011. godine, kada smo radili prvi put istraživanje na ovu temu, imamo više pristalica za ulazak u NATO u odnosu na protivnike”, istakao je direktor CEDEM-a.

Da će Crna Gora postati članica NATO-a smatra 51 odsto ispitanika, 15 odsto misli da neće, dok 34 odsto ne može da procijeni šta će se desiti.

Većina ispitanika smatra i da će naša država do kraja godine dobiti pozivnicu za članstvo u Alijansi.

“41,4 odsto ispitanika smatra da će Crna Gora dobiti pozivnicu u decembru, 20,5 odsto smatra da neće, dok 38,1 odsto nije iznijelo procjenu”, rekao je Koprivica.

Ispitanici smatraju da bi ulazak u Sjevernoatlanski savez najviše doprinio razvoju odnosu sa Sjedinjenim Američkim Državama i Evropskom unijom, sigurnosti granica Crne Gore, miru i stabilnosti naše države ali i regiona.

Ostao je stabilan trend podrške evropskim integracijama. Da Crna Gora treba da uđe u EU smatra 63,7 odsto ispitanika, protiv učlanjenja je 19,7 odsto, dok mišljenje nema 16, 6 odsto ispitanika.

“Ovo je jedno od rijetkih pitanja za koje postoji konsenzus, postignut je napredak u integracijama, zato ne čudi stabilan i visok procenat podrške ulasku u EU”, objasnio je Koprivica.

Pad povjerenja u institucije

U odnosu na julsko istraživanje, sve institucije su zabilježile pad povjerenja. Ipak, građani i dalje naviše povjerenja imaju u zdravstvo, obrazovanje i Vojsku Crne Gore.

Najveći pad povjerenja ostvarile su nevladine organizacije, političke partije, Srpska pravoslavna crkva, predsjednik Crne Gore, Skupština…

Vujanoviću najviše vjeruju, Bečić predvodi opozicionare

Predsjednik Crne Gore Filip Vujanović i dalje uživa najveće povjerenje građana (prosječna ocjena 3,15). Slijedi ga premijer Milo Đukanović (2,92), a pozitivan trend bilježi lider Demokratske Crne Gore Aleksa Bečić (2,56).

Istraživanje je realizovano u periodu od 30. oktobra do 7. novembra, a u njemu je učestvovalo 1.033 ispitanika.

“Uzorak je reprezentativan za sve punoljetne građane Crne Gore, a realizovan je u 16 opština: Bijelo Polje, Berane, Pljevlja, Podgorica, Nikšić, Cetinje, Herceg Novi, Ulcinj, Bar, Budva, Tivat, Kotor, Rožaje, Plav, Žabljak, Kolašin”, kazao je Koprivica.

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com