PRVI DAN KURBAN BAJRAMA Fejzić: Glas razuma i ljudskosti utihnuo pred bukom nasilnika

Prinošenje žrtve značajan je dio hadža. Taj obred obavljaju svi koji za to imaju mogućnosti. Običaj je da se meso od kurbana dijeli sirotinji, komšijama i rodbini.
Kurban bajram se naziva i hadžijski zato što se toga dana završava glavno godišnje hodočašće Kabe u Meki.
Hadž je jedna od pet glavnih vjerskih obaveza za punoljetne pripadnike islamske vjere, ukoliko oni mogu finansirati troškove hodočašća, a da ne dovedu u pitanje opstanak i normalan život porodice.
Hadžiluk se ne smatra samo ispunjavanjem božje zapovijesti nego i dokazom jednakosti svih pripadnika islamske vjere pred Alahom, a cilj mu je i potvrda jedinstva i solidarnosti islamskog svijeta.
Svi muslimanski vjerski praznici računaju se po mjesečevoj, a ne po sunčevoj godini, a Kurban bajram “pada” dva mjeseca i deset dana poslije Ramazanskog Bajrama.
Mešihat je svim pripadnicima islama poželio sretne bajramske blagdane.
“Svijet u kojem živimo prepun je nepravde i nasilja i kao da je glas razuma i ljudskosti utihnuo pred bukom nasilnika”, ocijenio je u bajramskoj poruci reis Islamske zajednica u Crnoj Gori (IZCG) Rifat Fejzić. Poručio je da su vjerujući dužni da opominju na stranputice i rade na uspostavljanju mira na zemlji.
“Kao da svakodnevni prasak agresorskih topova u Palestini i Ukrajini ne dopire dovoljno do Podgorice, Berlina, Londona, Pariza i Vašingtona. Kao da je ljudska savjest zakazala. Trend dehumanizacije i deregulacije svjetskog poretka reverzibilan je svjetonazoru Božijih poslanika i svih nebeskih religija. Zato smo mi koji vjerujemo dužni da opominjemo na stranputice koje su pred nama i da radimo na uspostavljanju mira na zemlji”, istakao je reis u bajramskoj poruci.
Podsjetio je i da je naš prostor bio poprište čestih ljudskih stradanja i posrnuća, ali da je čovjek ipak nalazio snagu da se uzdigne i nastavi dalje.
“Mi, kao malo društvo, nemamo pravo na greške velikih. Ova generacija je na vrijeme napravila izbor i okrenula kormilo ka Zapadu, kojem i geografski pripadamo. Potvrda tog izbora i sazrijevanja jeste društveni konsenzus koji je i formalnopravno postignut ovih dana. Dakle, imamo razloga za optimizam i nadu da ultradesne politike odjevene iracionalnim populizmom, a koje zapljuskuju čak i zapadne demokratije, u Crnoj Gori neće naći plodno tlo. Jer, istorija nas uči da su veliki lideri pravili iskorake ne povlađujući masi. Odvažnošću njihovih vizija prethodio je hrabar pogled u prošlost, koja je vapila za pokajanjem i praštanjem. To su putokazi pomirenja za svjetliju budućnost naših pokoljenja”, poručio je Fejzić.
Prožimanje različitih kultura i civilizacija, kako je dodao, treba da nam bude osnov, a ne mana, ka dostizanju opšteg blagostanja kao zajedničkog cilja.
“Neka nam praštanje i društveni dogovor budu metod do tog cilja, onako kako se poručuje i u Kur‘anu Časnom: “Zato im praštaj, i moli da im bude oprošteno, i dogovaraj se s njima” dodaje Fejzić a vjernicima je poželio da otvorenih srca i domova osjete punoću života u Bajramu i podijele prazničnu radost i nadu sa svim ljudima.