Putin: I Rusija je za prekid vatre, ali imamo neka pitanja (VIDEO)

Putin je zahvalio Trampu što poklanja toliko pažnje rješavanju krize u Ukrajini. Rekao je i da bi o mnogim pitanjima trebalo prvo da se raspravi sa Amerikancima.
“Ukrajinski militanti u Kurskoj oblasti su potpuno okruženi, istakao je Putin. Oni pokušavaju u malim grupama da se izvuku, ali je to nemoguće. Bio sam u posjeti Kurskoj oblasti, gdje je situacija potpuno pod našom kontrolom. Grupa koja je izvršila invaziju na našu teritoriju potpuno je izolovana. Ukrajinci ne mogu napustiti Kursk – ili će se predati ili će umrijeti. U takvim okolnostima, za Ukrajinu bi bilo najbolje da postigne 30-dnevni prekid vatre. Ruske snage su sada u ofanzivi na svim djelovima fronta”, rekao je on.
“Naši ljudi su na putu ka Rusiji” Tramp otkrio planove za prekid vatre u Ukrajini, pa pomenuo i Treći svjetski rat
Nastavio je sa pitanjima.
“Kako će iskoristiti tih 30 dana? Da se nastavi prinudna mobilizacija u Ukrajini, da se isporuče zalihe i jedinice za obuku? Kako ćemo vršiti kontrolu, kako možemo garantovati da se to neće dogoditi? Ko će izdati naređenja o prekidu vatre? To je oko 2.000 kilometara, ko će odlučiti ko je i gdje prekršio primirje? Sve su to pitanja koja se moraju dobro proučiti sa obje strane. Ideja kao takva je dobra, ali o njoj treba razgovarati. Moramo da razgovaramo o tome sa našim američkim partnerima, možda da razgovaramo sa predsjednikom Trampom. Ali mi podržavamo mirno rešavanje sukoba”, rekao je Putin.
Osvrnuo se i na „tešku situaciju u svijetu, u Evropi i na granicama naših zemalja”. On je rekao da su ruske vojne snage stacionirane u Bjelorusiji.
“Imamo taktičko nuklearno oružje i odbrambene sisteme koji štite našu bezbjednost. Naše zapadne granice su dobro pokrivene”, rekao je Putin.
Izrazio dobrodošlicu „velikom prijatelju“ Aleksandru Lukašenku koji je u službenoj posjeti Moskvi.
Rekao je da su razgovarali o sigurnosti i odbrani te da su razmijenili mišljenja o regionalnim pitanjima. Potpisali su i dokumente u kojima su navedene sigurnosne garancije između dvije zemlje.
Nakon sastanka Putina i Lukašenka je izdato zajedničko saopštenje. U njemu se navodi da Rusija i Bjelorusija akcije NATO-a u kontekstu rata u Ukrajini smatraju „neprijateljskim i destabilizujućim” i da „snose teret nuklearnog sukoba”. Oni su osudili politiku Evropske unije prema Rusiji, nazvavši je „agresivnom“ i „konfrontacionom“. Ističe se da su Rusija i Bjelorusija spremne da preduzmu vojne i diplomatske mjere kao odgovor na dejstva NATO.