Radonjić: Sudski proces u predmetu “Stanovi” nije politički motivisan, dokazana krivica optuženih - Volim Podgoricu

Radonjić: Sudski proces u predmetu “Stanovi” nije politički motivisan, dokazana krivica optuženih

Specijalni tužilac Vukas Radonjić rekao je danas u završnoj riječi u Višem sudu u Podgorici, u predmetu “Stanovi”, da ovaj sudski proces nije politički motivisan.

Pred podgoričkim Višim sudom u toku su završne riječi, a proces vodi sutkinja Vesna Kovačević.

“Specijalno državno tužilaštvo (SDT) je u ovom postupku postupalo u skladu sa zakonom i odbacujem svaku tvrdnju optuženih i njihove stručne odbrane da se radi o politički motivisanom postupku. Naprotiv. Postupak je pokrenut isključivo na osnovu mog slobodnog tužilačkog uvjerenja. Nikad se u svojoj karijeri nisam bavio pokretanjem krivičnog postupka ili postupka uopšte, sa bilo kojim drugim ciljem, osim zato što sam smatrao da postoji osnov sumnje ili veći stepen sumnje da su određena lica počinila krivično djelo za koje se godni po službenoj dužnosti. Smatram da je nedvosmisleno dokazana krivica optuženih”, kazao je Radonjić.

Dodao je da je nesumljivo utvrđeno da su optuženi počinili krivična djela kako je to navedeno optužnicom.

“Ne samo da su optuženi obavljali visoke javne funkcije, već je za SDT nesporno da su u periodu koji je naveden u optužnici imali status visokih javnih funkcionera”, ocijenio je Radonjić.

Dodao je da je stav SDT-a da je Komisija za rešavanje stambenih pitanja, po zakonu mogla odobriti kredite u visi do 15.000 eura.

Da plan za rješavanje stambenih potreba nije postojao, tužilac je zaključio iz iskaza optuženog Nurkovića i Šehovića koji su, kako je citirao, naveli: “Mi u Komisiji nismo imali predstavu, nismo znali koliko je uopšte bilo sredstava….” “Optuženi se brane navodeći da su ispitivali samo formalnu stranu zahtjeva, da li lice koje je predalo zahtjev na to ima pravo. I onda su, kako tvrde, zahtjeve slali Vladi na oslučivanje, ali nisu vladi dostavljali kompletnu informaciju”, istakao je Radonjić.

Kao primjere naveo je da su neka lica u zahtjevima navodila da traže kredit od 30.000 eura, a dat im je veći iznos, od 40.000 eura.

Kazao je da ima i lica za koja su odobreni ovi krediti a koja nisu javni funckioneri.

Kao primjer je naveo konobarice iz Uprave za imovinu, naglašavajući da ne omalovažava ni jedan posao.

“To što su određeni društveni činioci i subjekti pokretanje ovog postupka hvalili i tumačili na način koji odgovara njihovim interesnim grupama ili organizacijama ili u susret određenim političkim i društvenim događajima, za SDT i za mene kao obrađivača predmeta je bez uticaja”, naglasio je Radonjić.

Za fotokopije fotokopija koje je SDT kao dokaz priložilo u ovom predmetu, Radonjić je istakao da je na osnovu uvida u predmet koji je od ranije odbačen, izviđaj je ustanovo da je tadašnji glavni specijalni tužilac dobio od Predraga Boškovića dokumentaciju Komisije i kopirao je.

Pojasnio je da je to jedini logičan način da su te kopije tako i nastale, iz originalne dokumentacije koju sada nije mogao da nađe i ako je tragao kod svih nadležnih organa.

Na dosadašnjim održanim ročištima, advokati odbrane su ukazali da se radi o pravno nevaljanom dokazu. Oni su istakli da ni u optužnici nije navedeno da se radi o kopijama.

Optužnica je podignuta protiv okrivljenih Predraga Boškovića, Budimira Šegrta, Suada Numanovića, Sanje Vlahović, Ivana Brajovića, Dražena Miličkovića, Damira Šehovića, Dragice Sekulić, Osmana Nurkovića, Suzane Pribilović, Jelene Radonjić i Aleksandra Jovićevića, zbog postojanja osnovane sumnje da su, u periodu od 2016. do 2020.godine, kao članovi Komisije za stambena pitanja Vlade Crne Gore, u saizvršilaštvu, učinili produženo krivično djelo zloupotreba službenog položaja, za koje je propisana kazna zatvora od dvije do 12 godina.

“Okrivljenima se stavlja na teret da su, suprotno Odluci o načinu i kriterijumima za rješavanje stambenih potreba funkcionera, koja je propisivala da se rješavanje stambenih potreba ostvaruje prema planu za rješavanje stambenih potreba koji sadrži iznos sredstava za dodjelu kredita za poboljšanje uslova stanovanja, da se kredit za poboljšanje uslova stanovanja može dodijeliti u iznosu do 15.000 eura, a da se visina kredita utvrđuje na osnovu obima radova koje procjenjuje stručna komisija tadašnje Uprave za imovinu, bez plana za rješavanje stambenih potreba i procjene stručne komisije Uprave, odobrili i dodijelili stambene kredite za poboljšanje uslova stanovanja za 119 javnih funkcionera i zaposlenih u državnim organima i organima državne uprave, u iznosima između 17.500 i 40.000 eura, te im tako pribavili korist, a budžetu Crne Gore nanijeli štetu, u ukupnom iznosu od 2.604,740,59 eura”, objasnio je tada Radonjić.

(Vijesti)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana.

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com