Rasprava o Zakonu o slobodi vjeroispovijesti - Volim Podgoricu

Rasprava o Zakonu o slobodi vjeroispovijesti

U Skupštini Crne Gore počela je rasprava o Predlogu zakona o slobodi vjeroispovijesti ili uvjerenja i pravnom položaju vjerskih zajednica.

Potpredsjednik Vlade Zoran Pažin rekao je u parlamentu da smatra važnim da se povede dijalog i o temeljnim društvenim vrijednostima koje zakon štiti, te da se građanima ponudi jasan odgovor na pitanje zašto je zakon potreban Crnoj Gori.

Pažin je rekao da smatra jednako neprihvatljivim vrijeđenja i negiranje crnogorskog državnog identiteta i onda kad se slavi nestanak države u ime velikosrpskog nacionalizma, i onda kad se Njegoš proglašava genocidnim piscem, ali i onda kad neodgovorni državni službenici grube uvrijede vjernice SPC.

“Zato ovaj Predlog zakona ne staje na kraj jednom etnonacinalizmu da bi porodio drugi. Ne, ovaj zakon donosimo da bi svi u Crnoj Gori imali jednako pravo da po svojoj savjesti budu ili ne budu vjernici bilo koje vjeroispovijesti”, rekao je Pažin.

Neophodno je, smatra Pažin, pokazati puno razumijevanje za sve naše različitosti.

On se osvrnuo na političke stavove da možda nije pravo vrijeme za usvajanje ovog zakona ili da ga treba odložiti za neko buduće vrijeme.

Ocijenio je da suština ovog pitanja zapravo glasi – da li želimo da generacija naše djece, kroz dvadeset ili trideset godina, i dalje raspravlja o tome koje su vjerske i nacionalne zajednice u Crnoj Gori starije i važnije i koje zaslužuju više prava od nekih drugih?

“Nemam baš nikakvu dilemu da narednoj generaciji moramo, jednom za svagda, ostaviti jasan odgovor na to pitanje – da su u građanskoj Crnoj Gori najstarije i najvažnije one vrijednosti koje spajaju Crnogorke i Crnogorce svih vjera i nacija”, rekao je Pažin.

Samo od takvih vrijednosti, kako je rekao, može biti satkan državni identitet Crne Gore “koji seže dublje od svih naših razlika i u kojem su čojstvo i ljudskost neprikosnoveni čuvari ljudskog dostojanstva”.

“Pozivam sve vjerske zajednice i sve društvene aktere da kroz dijalog svi zajedno kroz primjenu zakona doprinosemo trajnom utemeljenju Crne Gore kao zajednice svih građana”, rekao je Pažin.

Poslanik Demosa Miodrag Lekić rekao je da je doživio poniženje na putu od svog stana prema parlamentu.

“Imao sam mogućnost da preplivam rijeku, decembar je, odustao sam. Išao sam nekim drugim putem i stigao. Rasprava se dešava u atmosferi državnog udara”, rekao je Lekić.

Poslanik DF-a Slaven Radunović rekao je da nikakav policajac ne može poslanike da zaustavi na putu do parlamenta gdje se održava sjednica: “To može samo u Sjevernoj Koreji”.

Branko Radulović iz DF-a rekao je da “prezire ovakvu Crnu Goru”, navodeći da to nije njegova Crna Gora, dok je Milana Kneževića (DF) pitao ko je dao nalog da se onoliki broj policajaca nađe na ulicama Podgorice.

Podsjećamo, Zakonodavni odbor je u utorak ocijenio da je Predlog zakona u skladu sa Ustavom i pravnim sistenom Crne Gore.

Poslanici Demokratskog fronta sinoć su najavili da će ipak danas prisustvovati sjednici parlamenta na kojoj će se raspravljati o Prijedlogu zakona o slobodi vjeroispovijesti, objavljeno je na Fejsbuk stranici DF-a.

Podsjećamo, Mitropolija crnogorsko primorska (MCP) i dio opozicije smatraju da je predloženi zakon neustavan i diskriminatorski i zatražili su da se povuče iz skupštinske procedure.

Mitropolit crnogorsko-primorski, Amfilohije, poručio je da Predlog zakona o slobodi vjeroispovijesti ne zaslužuje da bude razmatran u Skupštini i pozvao je poslanike da učešćem ne daju legitimitet raspravi i glasanju tom aktu.

Predstavnici Vlade su saopštili da je predloženi zakon usklađen sa međunarodnim standardima i preporukama Venecijanske komisije i da ga neće povući.

RTCG

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com