REIS RIFAT FEJZIĆ: Vratite nam otetu imovinu

Reis Islamske zajednice u Crnoj Gori Rifat Fejzić zatražio je da se konačno ispravi nepravda i konačno im se vrati konfiskovana imovina, na koju čekaju već decenijama. On je na prijemu povodom Kurban-bajrama istakao da se ne mogu pomiriti sa tim da kosti njihovih predaka prevrću bageri, i da se ta imovina i dalje uzurpira.
– Stalni doprinos Islamske zajednice i njenih pripadnika razvoju i demokratskim stremljenjima našeg društva evidentan je u svim sferama. Međutim, neki naši osnovni zahtjevi i dalje su bez rješenja, odnosno sve dalje od njega. To nije mjera odnosa i doprinosa. Decenijama čekamo povraćaj ili pravično obeštećenje oduzete ili otete vakufske imovine. To je akt ispravljanja nepravde, a ne akt milosrđa. To je imovina koju su nam zavještali naši najbolji preci i nećemo se miriti sa time da njihove kosti prevrću bageri, a da se ta imovina i dalje uzurpira – izjavio je Fejzić.
On je istakao da svi imaju obavezu da stvaraju humano društvo.
– Mi koji dijelimo isto nebo i istu zemlju imamo obavezu da stvaramo humano društvo jednakih šansi za sve. Svako mora osjetiti da je njegov dio, da mu pripada. To je jedini pravac koji svijetli i obećava. Saberimo se na tom putu i učinimo zajedno da hroničari među našim potomcima u ovoj generaciji nađu inspiraciju za razvoj, solidarnost i suživot – kazao je Fejzić.
On je u bajramskoj besjedi objasnio da je dan uoči Bajrama Dan Arefata.
– On prethodi hadžijskom Bajramu koji nastupa. Milioni hodočasnika postaju hadžije i vraćaju se svakodnevici pročišćeni i nanovo rođeni. Među njima su i pripadnici naše zajednice. Takođe, ovaj Bajram odlikuje i prinošenje žrtve u ime Boga, zato se i zove Kurban-bajram. Kao čin posebne bliskosti sa Bogom i ljudima obred žrtvovanja u ime Boga neminovno nas podsjeća na iskušenje Ibrahima. Na njegovu odluku da za ljubav Stvoritelja žrtvuje ono što je čekao cijeli život i što je najviše volio na ovom svijetu – istakao je Fejzić.
On je naveo da je žrtva koju muslimani prinose Bogu je Božija milost Ibrahimu, za nepokolebljivu vjeru u jednog Boga i zamjena za žrtvu koju je bio spreman da prinese.
– To je kurban od kojeg će i ljudi imati koristi. Ali da bi korist bila opšta i trajna vjernik se mora žrtvovati i nadvladati nagone sebičnosti i pohlepe koji nas ubrzano potčinjavaju. Na to nas Bajram uči i podsjeća. Zato jeste praznik – radost, mir i sloboda. Od svih i za sve – istakao je Fejzić.
On je poželio vjernicima da ih Bajram ojača, te da podijele radost sa braćom, prijateljima i komšijama.
– Moleći uzvišenog gospodara da nas učvrsti na pravom putu, unaprijedi našu zajednicu i društvo, čestitam vam najveći praznik – zaključio je Fejzić.
Kurban-bajram je drugi od dva vjerska praznika koji proslavljaju muslimani širom svijeta. On predstavlja poštovanje volje Ibrahima (u Bibliji Avrama) da žrtvuje svoga sina, kao čin pokornosti Božijoj volji, prije nego što je Bog intervenisao preko svog anđela Džibrila (u Bibliji Gavrila), koji ga je obavjestio da je žrtva već primljena. Meso žrtvovane životinje se dijeli na tri dijela. Porodica zadržava jednu trećinu; drugu trećinu daju rodbini, prijateljima i komšijama; treća trećina se daje siromašnima i ugroženima.
Kurban-bajram je poslednji od dva bajramska praznika, dok je prvi Ramazanski bajram. Osnova za praznovanje Kurban-bajrama dolazi iz 196. ajeta iz sure El Bekara, druge najduže sure u Kuranu. Riječ „bajram” se javlja i u suri El Mejda, petoj suri u Kuranu, i znači „svečani praznik”.
(Dan)