REKORDER U REGIONU: Duško Marković ima osam savjetnika

Premijer Duško Marković sa osam savjetnika rekorder je u regionu. Prema podacima Vlade, Markovića trenutno savjetuje osam lica, za čije plate se na godišnjem nivou izdvaja oko 120.000 eura.
Šef kabineta predsjednika Vlade Dragoljub Bulatović mjesečno zarađuje 1.246 eura, savjetnik za strane investicije Vladimir Beratović – 1.330, za energetiku Ljubo Knežević – 1.230, za pravna pitanja Merima Baković – 1.213, za medije Mirjana Ivanović – 1.213, za lokalnu samoupravu Salko Luboder – 1.430, a Dubravka Lalović, koja je zadužena za vanjsku politiku, 1.271. Rukovodilac Službe za odnose s javnošću Srđan Kusovac mjesečno prihoduje 1.207 eura.
Potpredsjednika Vlade za ekonomsku politiku i finansijski sistem Milutina Simovića savjetuju četiri saradnika koja se bave pitanjima ekonomske politike i finansijskog sistema, a u pitanju su Svetlana Mitrović, Dragoljub Janković, Sandra Veličković i Vatroslav Belan. Njihove zarade poreske obaveznike na godišnjem nivou koštaju oko 55.000 eura.
Potpredsjednik Vlade za politički sistem, unutrašnju i vanjsku politiku Zoran Pažin ima tri savjetnika, za čije zarade se iz budžeta godišnje izdvaja oko 40.000 eura. U pitanju su Ljiljana Radonjić, Alen Nikezić i Vuk Vujnović.
Rafeta Husovića, koji je potpredsjednik Vlade za regionalni razvoj, savjetuju Admir Adrović, Mersad Nurković i Mirsad Azemović. Njihovi savjeti poreske obaveznike godišnje staju oko 40.000 eura.
Premijer Hrvatske Andrej Plenković ima četvoro najbližih savjetnika, od kojih troje dolazi iz državne uprave. Tomislav Pokaz, Sonja Žerjav, Dubravka Vlašić Pleše i Karlo Resler savjetuju premijera, ali, prema pisanju hrvatskih medija, neće biti državni funkcioneri, nego službenici sa platom između 11.000 i 12.000 kuna, odnosno 1.500 i 1.700 eura.
Premijerka Srbije Ana Brnabić u premijerski kabinet povela je tim koji je imala i u Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave.
Jedan od ključnih ljudi u timu predsjednice srpske vlade je Miloš Popović, koji je preuzeo funkciju šefa kabineta. Savjetnik za filmsku industriju, kreativne industrije, turizam i digitalnu zabavu je Ana Ilić, za medije Jelena Kovačević, dok je za ljudske resurse zadužena Ivona Simić.
Bosna i Hercegovina ima jedno od najsloženijih državnih uređenja, pa smo za potrebe ovog teksta uzeli u razmatranje samo članove predsjedništva, kojih ima tri. Redovni poslovi i aktivnosti članova Predsjedništva Bosne i Hercegovine organizovani su u njihovim kabinetima. Pored poslova šefova kabineta, u ovim organizacionim jedinicama Predsjedništva odvijaju se i poslovi i zadaci savjetnika za pojedine oblasti društvenog života: unutrašnju i spoljnu politiku, ekonomska, ustavno-pravna i vojna pitanja.
Članovi Predsjedništva Bosne i Hercegovine svoje kabinete imaju u zgradi Predsjedništva u Sarajevu, dok član Predsjedništva iz Republike Srpske neke od svojih aktivnosti vrši i u Kabinetu u Banjaluci, a hrvatski član Predsjedništva BiH i u Kabinetu u Mostaru.
U kabinet člana Predsjedništva BiH iz reda bošnjačkog naroda Bakira Izetbegovića angažovano je pet lica, i to su šef Elvir Čamdžić, savjetnik za nevladine organizacije Amel Suljović, za pitanja povratnika i dijaspore Dževad Mahmutović, Selmo Cikotić za kojeg nije na sajtu precizirano zaduženje, a za odnose s javnošću je zadužen Elvir Huremović.
Kabinet hrvatskog člana Predsjedništva BiH Dragan Čović ima najviše članova, i to sedam. U pitanju su Tonka Krešić Gagro, Dario Krezić, Igor Planinić, Dejan Vanjek, Sanja Bazina Crnokić, Tugomir Čuljak i Andrijana Katić.
Srpskog člana Predsjedništva Mladena Ivanića savjetuju Nataša Zirojević, Mira Pekić, Zoran Đerić, Diana Čekić, Velimir Sakan i Marija Milić.
Premijera Albanije Edija Ramu, između ostalih, savjetuje bivši hrvatski premijer Zoran Milanović.
(Dan)