Resler: Delegacija EP za budžet prvi put u Crnoj Gori - Volim Podgoricu

Resler: Delegacija EP za budžet prvi put u Crnoj Gori

Delegacija Evropskog parlamenta za budžet naredne sedmice dolazi u Crnu Goru. Kako navode iz Brisela, žele da se upoznaju sa sprovođenjem Plana rasta, ali i sa aktuelnom političkom situacijom u zemlji. Plan rasta za Zapadni Balkan je jedan od temeljnih instrumenata finansijske politike EU prema regionu, a poslanici Evropskog parlamenta iz Odbora za budžet na licu mjesta uvjeriće se kako se on sprovodi u praksi.

“Ovo je prva takva misija odbora za proračune u regiji i zbog toga nam je važno utvrditi funkcioniše li plan rasta onako kako je zamišljen, dakle sa jasnim, visokim nivou transparentnosti, ali isto tako i sa velikom dodatnom vrijednosti, evropskom dodatnom vrijednosti za cijeli jugoistok Europe, ali u ovom konkretnom slučaju za Crnu Goru”, kaže Karlo Resler poslanik Evropskog parlamenta iz Odbora za budžet.

Članovi odbora razmotriće potencijalne budžetske implikacije mogućeg pristupa Crne Gore u višegodišnjem finansijskom okviru nakon 2027. godine.

Resler pak naglašava da ima još vremena kako bi se to precizno utvrdilo.

“Znate da u aktualnom višegodišnjem financijskom okviru postoji jedna klauzula koja predviđa mogućnost nove revizije višegodišnjeg finansijskog okvira u slučaju bilo kakvog novog proširenja. Tako je to bilo i u slučaju kada je Hrvatska ušla u Evropsku uniju. Svatram da je sada još uvijek prerano, da jednostavno nismo u toj fazi kako bismo konkretno o tome razgovarali. To su dva odvojena procesa, proces pregovora ide svojim tokom.”, naveo je Resler.

Evropska komisija predlog narednog dugoročnog budžeta Evropske unije trebalo bi da predstavi u julu.

Budžet se uspostavlja na period od sedam godina i njime se utvrđuju najviše gornje granice potrošnje za različite politike.

(RTCG)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana.

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com