Rudnik uglja ostao bez para - Volim Podgoricu

Rudnik uglja ostao bez para

Odluka menadžementa Rudnika uglja da enormno poveća cijenu uglja za građane Pljevalja ukazuje da je ta kompanija dovedena u nezavidnu ekonomsku situaciju, ocijenio je za Pobjedu predsjednik Opštine Pljevlja Rajko Kovačević, koji je od kraja 2018. godine do sredine prošle godine bio direktor Crnogorskog operatora tržišta električne. On smatra da je odluka o poskupljenju donijeta kako bi se kompenzovala prodaja uglja Elektroprivredi Srbije po ,,nenormalno“ niskoj cijeni.

“Veoma sam zabrinut za stanje u Rudniku uglja. Volio bih da griješim ali enormno povećanje cijena uglja prema građanima Pljevalja je izuzetno upozoravajuće”, kazao je Kovačević Pobjedi, objašnjavajući da je tona uglja za građane poskupjela sa 64 na 88 eura.

“Ako neko, ko u političkom djelovanju baštini populizam na kvadrat, povećava cijene uglja za 40 odsto građanima, to bi značilo da je Rudnik uglja doveden u beznadežno stanje i da se traži slamka spasa”, istakao je Kovačević i dodao da nije trebalo biti ekonomski prorok pa zaključiti da će poslovna politika i ponašanje rukovodstva Rudnika dovesti do kolapsa tog preduzeća prije ili kasnije.

“Naravno ako je cijena uglja za EPS 28 eura za tonu, onda Pljevljacima mora biti 88 eura”, saopštio je Kovačević ironično i dodao da je cijena koja je određena za EPS ,,nenormalno“ niska i da je računica menadžementa Rudnika vjerovatno pokazala da se nečim mora kompenzovati to što se nekome daje jeftinije, da bi se nekome, u ovom slučaju građnima Pljevalja, isti proizvod prodavao skuplje.

On je naveo da se nigdje u regionu ugalj ne prodaje ispod 60 do 70 eura po toni.

“Smatram da Elektroprivreda, vlasnik Rudnika uglja, u fokusu prioritetno mora imati rješavanje pitanja u Rudniku uglja, a neka se manu Željezare”, poručio je Kovačević.

Rudnik uglja je 25. maja potpisao ugovor o prodaji 300 hiljada tona uglja EPS-u po cijeni od 28,8 eura bez PDV-a. Izvršni direktor Rudnika Milan Lekić (DF) i Dušan Janjušević (Demokrate), taj su posao ocijenili izuzetnim.

Iz pljevaljskog odbora DPS-a saopšteno je da je Rudnik uglja ne može da izmiruje ni osnovne obaveze.

“Nažalost, obistinilo se naše predviđanje da će postojeći menadžment, svjesno ili ne, dovesti u takvo stanje kompaniju koja je bilježila deset miliona eura dobiti”,navodi se u saopštenju i zahtijeva od EPCG, zbog objektivne i potpune informisanosti građana, da odgovori da li je istina da je na računima Rudnika saldo svega par hiljada eura.

Pitali su i da li je tačno da je radnicima isplaćena samo neto plata, kolika su potraživanja Rudnika uglja i da li je kompanija isplatila dividende EPCG.

“Na ta pitanja trebalo je da odgovori rukovodstvo Rudnika, ali ne zbog nas, nego zbog opravdano zabrinute pljevaljske javnosti”,poručili su iz DPS-a.

Pljevaljski penzioneri ogorčeni

Pljevaljski penzioneri burno su reagovali zbog poskupljenja uglja i obratili se redakciji portala PV informer tvrdeći da ona prevazilazi njihove materijalne mogućnosti.

“Cijena dvije tone uglja prevazilazi iznos minimalne penzije. Uz to ugalj je često lošeg kvaliteta i sa dosta otpada, za koji Rudnik ne vraća novac”, tvrde i smatraju da je sramno što im uprava Rudnika uglja, u vrijeme divljanja cijena hrane, dolijeva so na ranu.

“Ako rukovodstvo Rudnika uglja hitno ne koriguje cijene za građane Pljevalja, protestovaćemo pred upravom te firme i ukazati na nebrigu rukovodstva te kompanije i partija koje su ih postavile na ta mjesta”,  poručili su penzioneri.

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com