Ruši se vila “Crnogorka” na Dedinju, niče 12 novih vila

Vila Crnogorka na Dedinju je bila rezidencija crnogorskog ambasadora, 2013. godne vraćena je princezi Jelisaveti Karađorđević, a pet godina kasnije prodata firmi “Princess park”. Sada je pred rušenjem, i zamijeniće je dvanaest novih vila, piše N1.
Služila je mnogima. Porodici Karađorđević, komunističkim čelnicima, a zatim i ambasadorima. Sada joj dolazi kraj.
Zbog, kako se tvrdi, lošeg stanja i zapuštenosti, odobreno je rušenje vile „Crnogorka“ na Dedinju. Na mjestu vile koja se sa pomoćnim objektima prostirala na skoro osam hiljada kvadratnih metara, privatna firma će izgraditi dvanaest manjih vila.
Problem predstavlja što je ovaj objekat izuzet iz sprovođenja na osnovu regulacionog plana prostorne cjeline Dedinje iz 2000. godine.
Po istom je zabranjena podjela na manje parcele. Ograničena je i površina objekta na dvadeset pet odsto u odnosu na plac, ali investitor za ovo nije mario, tvrdi Sanja Solarević, odbornica Zeleno-levog fronta u opštini Savski venac.
„Faktički su podijelili tu jednu veliku parcelu, od 1,4 hektara, na devet manjih. Od tih devet manjih parcela, na šest će se graditi po dvije vile, i to je znači onda pedeset odsto površine parcele će da zauzmu ti objekti, i tako smo došli do višestruko veće kvadrature“, kaže Solarević.
U vili je do 2014. boravio ambasador Crne Gore, kada je vraćena Karađorđevićima, a princeza Jelisaveta je prodala četiri godine kasnije kompaniji „Princess Park“ iz Zemuna.
Još tad je najavljeno da će na njenom mjestu biti izgrađeno više manjih vila, ali je projekat odobren tek ove godine.
Sekretarijat za urbanizam grada Beograda je usvojio zahtjev firme za izmenu lokacijskih uslova, pa će tako svaka vila imati po jednu funkcionalnu jedinicu, podrum, suteren, prvi sprat, potkrovlje, i zajedničku podzemnu garažu.
Solarević objašnjava kako dolazi do istog scenarija na više lokacija u prijestonici Srbije.
„Problem je u tome što je elaborat o kompletnoj zaštiti kulturno-istorijske cjeline Dedinje, njegova izrada je još uvijek u toku i isto kao i na Vračaru što postoji prethodna zaštita, ali se ne radi elaborat, onda investitori zapravo koriste tu, da kažem taj vakuum, i poruše vrijedne vile“, objašnjava Solarević.
Iz „Princess Parka“ nema odgovora na pitanje N1 kada će doći do rušenja „Crnogorke“, a nije poznato ni kada će nove vile dočekati stanare.