Šabović: Nećemo prećutati - Volim Podgoricu

Šabović: Nećemo prećutati

Funkcioner SDP-a iz Plava i direktor Dnevnog centra u Plavu, Mirza Šabović, saopštio je da bi eventualno ”gašenje” Osnovnog suda u tom gradu bio svojevrstan udarac na sudsku tradiciju, te da bi ovaj čin direktno i dodatno degradirao građane Opštine Plav i Gusinje.

Šabović ističe da je Strategijom reforme pravosuđa 2014-2018 predviđena racionalizacija pravosudnog sistema Crne Gore, koja podrazumijeva i ”gašenje” Osnovnog suda u Plavu.

Na nedavno održanoj Nacionalnoj konferenciji o reformi pravosuđa, na kojoj su učestvovali ministar pravde Zoran Pažin i predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica, između ostalog predstavljen je i Izvještaj o realizaciji strategije reforme pravosuđa 2014-2016, u kojem se na stranicama 30. i 31. nalazi preporuka o ”gašenju” Osnovnog suda u Plavu.

Šabović, koji je po struci diplomirani pravnik, ističe da se u konkretnom slučaju radi o vrlo lošim preporukama koje su vjerovatno produkt diletantskih analiza.

“Ovakve preporuke prema svemu sudeći za cilj imaju i svoju krajnje malicioznu i negativnu pozadinu prema jednoj sredini koju dominantnim dijelom naseljavaju Bošnjaci i Albanci. Ukoliko hipotetički pretpostavimo da se Osnovni sud u Plavu ukine, najbliži sud za ostvarivanje nekog pravnog interesa bi bio u Opštini Berane, koja je od gradskog jezgra opštine Plav, udaljena 40km, a od seoskih područja i do 50km. Kada je riječ o Gusinju, ta distanca iznosi na pojedinim tačkama više od 60 km odnosno 120 km u oba pravca”, kazao je Šabović.

Kako je dodao, ukidanje sudova i uspostavljanje sudskih odeljenja imalo bi i druge negativne posljedice.

“Naime, Osnovni sud u Plavu nije samo organ sudske vlasti, već je i jedan poseban, lokalni, društveno ekonomski fenomen. U opštini Plav koja je devastirana pljačkaško-ugnjetačkom politikom DPS-a, gdje su mladi raseljeni u alarmantnom broju, posluju pet advokatskih kancelarija i znatan broj sudskih vještaka. Otvaranje advokatskih kancelarija u svom gradu, za mlade Plavljane koji završe pravne fakultete je bila jedna od opcija za egzistenciju. Eventualnim ”gašenjem” Osnovnog suda u Plavu, advokati sa ovog područja ne bi bili konkurenti u dovoljnoj mjeri sa advokatima iz nekih drugih opština”, istakao je Šabović.

Naglašava da Osnovni sud u Plavu ima dijelom i svoj tradicionalni karakter jer postoji blizu polovine vijeka, tako da je vrlo teško objasniti i navesti opravdane razloge za ukidanje suda koji postoji toliko dugo.

Šabović ističe da elementarna logika ne ide u prilog preporuci za ”gašenje” Osnovnog suda u Plavu.

“Jer u ovoj opštini prema podacima Monstata živi 13,108 građana, bez opštine Gusinje, te ukoliko uzmemo u obzir nekoliko desetina hiljada Plavljana i Gusinjana koji su raseljeni a koji bi eventualno svoje pravne interese, prevashodno iz imovinsko-pravnih odnosa ostvarivali u Plavu, nejasno je zašto primjenjivati mjeru  ”gašenja” ovog Suda. Racionalizacija pravosudne mreže u konkretnom slučaju ne bi mogla podrazumijevati ni smanjenje broja sudija u Osnovnom sudu Plavu,  međutim, ovdje je namjera jasna, potrebno je do kraja ugušiti jedan narod koji je nesebično dao svoj doprinos za obnovu crnogorske nezavisnosti. Od turističkog i poljoprivrednog centra kako su nam nekad iz DPS-a ‘tepali’, danas ostajemo i bez Osnovnog Suda u Plavu, pa će Plavljani i Gusinjani pravdu tražiti u Beranama”, kazao je Šabović.

Na kraju Šabović kaže da su Plavljani nažalost već dugo vremena živjeli po izreci ”U šutnji je spas”.

“Sada je došlo vrijeme da ne ćutimo više. Nakon što obavim konsultacije sa mojim matičnim odborom, iniciraću vrlo brzo sastanak sa predsjednikom Opštine Plav, Orhanom Šahmanovićem, kako bi pokušali da svi zajedno zauzmemo jednistven stav oko ovih degradirajućih preporuka. Ne želim da isključim mogućnost potpisivanja peticije ali i drugih oblika iskazivanja nezadovoljstva ovim povodom”, poručuje on.

www.cdm.me

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com