Sad se zadužujemo jer se tokom kampanje to nije moglo uraditi, trebalo uzeti više od 100 miliona
“Ukoliko je postojala mogućnost da se zadužimo i cijelih 180 miliona eura, kako je objasinio gospodin Vujica Lazović, možda smo to trebali da uradimo, jer su kamate od četiri odsto za nas male, posebno kada smo plaćali i šest odsto i više. U ekonomskoj teoriji i praksi rebalans je pojava kada za to postoji potreba, a ona očito postoji, i treba da se uradi. To što je blizu kraj godine i još nemamo ni početne parametre za novi budžet je problem Vlade. Posebno je to čudno kada govorimo da je ova Vlada Vlada kontinuiteta, pa je predlog novog budžeta trebao da se uradi na vrijeme”, rekao je Lekić za CdM.
On ističe da je odluka o zaduživanju donešena pod neočekivanim okolnostima i da se radi o “izunuđenoj reakciji”.
“Vlada koja je u tehničkom mandatu ulazi u ovu za nju veliku obavezu. Za očekivati je da se ove odluke donesu u novom sazivu, jer sve govori da nova Vlada treba uskoro da se formira. Donositi u finišu vladavine postojeće Vlade ovako ozbiljno zaduženje više liči kao izunuđena reakcija. Šta se to tako bitno dogodilo da se to radi u ovom momentu? Očigledno da se to u vrijeme predizborne kampanje nije moglo uraditi”, rekao je Lekić.
On napominje da je očigledno da je stanje u državnoj kasi teško, bez jasnih naznaka kako da se fiskalna godina završi i odakle da se namakne nedostajući novac.
“Uzimanje kredita bez promjene suštinskih zakona koji su doveli do manjka u kasi nije riješenje. Potrebno je zakonski djelovati na vrijeme pa tek onda raditi novi budžet.Tu posebno mislim na zakon o zaradama javnih funkcionera koji po preporuci guvernera treba dobiti ozbiljne promjene, mada ga je on u cjelosti nedavno i predložio Skupštini koja ga je početkom godine i usvojila”, navodi Lekić.