Šahman: Svjedočimo tendenciji vlasti da se islamska baština ruši i razgrađuje; Crna Gora može opstati samo kao zemlja svih njenih građana

Bošnjački demokratski pokret (BDP) upriličio je u Podgorici, u četvrtak veče, iftar u čast svetog mjeseca Ramazana, uz poruku da se u Crnoj Gori u miru i slozi istinski i iskonski slave Uskrs i Vaskrs i Bajram.
Predsjednik BDP-a, Sead Šahman kazao je da danas, međutim, svjedočimo tendenciji vlasti da se islamska baština ruši i razgrađuje, umjesto da se čuva i unapređuje.
On je rekao da je apsolutno neprihvatljivo da sa bilo koje adrese dolazi da se pripadnicima islama i uopšte nacionalnim manjinama zahvaljuje na tome što, kako je citirao, “našu Crnu Goru doživljavaju kao svoju zemlju”.
Šahman je naglasio da je Crna Gora bila i ostala, te da jedino tako može opstati, zemlja svih njenih građana, ma kako se vjerski ili nacionalno izjašnjavali.
Predsjednik BDP Sead Šahman osvrnuo se i na nedavnu odluku Ministarstva prostornog planiranja urbanizma i državne imovine u vezi sa rušenjem sakralnog objekta, džamije na Koniku.
On je podsjetio da je Ustavom Knjaževine Crne Gore iz 1905. godine islam, kao konfesija, dobio priznanje i slobodu vjeroispovijesti i ukazao da 2025. obilježavamo 120 godina donošenja takvog Ustava, gdje je Crna Gora bila prva država na tlu Evrope koja je priznala islam kao vjeru i gdje je postojao makar minimum brige o vjerskim objektima.
“Danas, 120 godina kasnije, umjesto da se islamska kulturna baština čuva i unapređuje, svjedočimo tendenciji aktuelne izvršne vlasti da se ona briše pod izgovorom administrativnih i urbanističkih procedura”, ukazao je Šahman.
Među gostima su bili poslanici u Skupštini Crne Gore, predstavnici političkih partija, privrede, biznisa, akademske zajednice, civilnog društva, dijaspore…, pa je predsjednik BDP Sead Šahman kazao da je u sali bila “Crna Gora u malom”.
Iftaru je prisustvovao i ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković.
Predsjednik BDP Sead Šahman, zahvalio je Konakoviću na dolasku i kazao da su Crna Gora i Bosna i Hercegovina prijateljske zemlje bez otvorenih pitanja, ali i naglasio da prostora za unapređenje odnosa ima u mnogim segmentima društvenih oblasti.
Šahman je naglasio da priča o dobrosusjedskim odnosima ne bi trebala da bude samo politički manevar.
Skupu su prisustvovali i predstavnici diplomatskog kora, među kojima i ambassador Ukrajine Oleg Gerasimenko, ambasador Rumunije u Crnoj Gori Viorel Ardeleanu, ambasador Sjeverne Makedonije Zećir Remčilović, BiH, Branimir Jukić.
Šahman je ukrajinskom narodu poželio skori mir. Dodao je da ne može a da ne pomenem stradanje palestinske djece u Gazi i rušenje njihovih kuća, čak i u mjesecu Ramazana.
“Molim dragog Boga za mir na Bliskom istoku”, naveo je Šahman i naglasio da je jedno od najvećih bogatstava Crne Gore njena multikonfesionalnost i multietničnost.
“Ovo je zemlja naših djedova i naše djece i veoma smo zainteresovani za nju. Crna Gora može opstati samo tako, ma kako se ko osjećao i izražavao”, poručio je Šahman.