Sarajevo uputilo protestnu notu Beogradu zbog prisustva zvaničnika na proslavi u Banjaluci, iz Srbije odgovorili

Elmedin Konaković, ministar spoljnih poslova u Savjetu ministara Bosne i Hercegovine, uputio je protestnu notu Srbiji zbog prisustva zvaničnika na proslavi Dana Republike Srpske.
U protestnoj noti Konaković je podsjetio na odluku Ustavnog suda BiH od 26. novembra 2015. i 29. marta 2019. godine, kao i na odluku OHR-a od 1. jula 2023. godine po kojima je obilježavanje 9. januara u suprotnosti s odredbama Ustava BiH, prenio je RTRS, pozivajući se na portal „Kliks“.
Mandić čestitao Dan Republike Srpske: Neka i ovaj 9. januar bude potvrda predanosti srpskog naroda vrijednostima slobode, pravde i mira
Ibrahimović: Najoštrije osuđujem Mandićeve čestitke povodom praznika koji je u BiH neustavan
Konaković je u srijedu uputio inicijativu da se Dan Republike Srpske proglasi danom žalosti na teritoriji BiH.
Ministarstvo spoljnih poslova Srbije je izrazilo zaprepašćenje sadržajem i namjerom takvog diplomatskog demarša, posebno u svjetlu nedavnih dešavanja i postupaka zvaničnog Sarajeva.
Iz Ministarstva naglašavaju da to predstavlja još jednu potvrdu da autori te note nisu zainteresovani za dobrosusjedske odnose.
“Nevjerovatno je i duboko zabrinjavajuće da vlasti u Sarajevu smatraju prikladnim da šalju protestne note Srbiji, istovremeno zvanično dočekujući Aljbina Kurtija, čije politike i postupci očigledno krše suverenitet i teritorijalni integritet Srbije. Ovaj čin predstavlja flagrantno nepoštovanje stava Srbije po pitanju Kosova i Metohije, stava koji je čvrsto zasnovan na međunarodnom pravu i podržan Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija”, ističe se u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova Srbije.
Kako je navedeno, prijem Kurtija u Sarajevu nije bio samo jednokratna uvreda za Srbiju već i opasan presedan koji potkopava regionalnu stabilnost i međusobno poštovanje.
“Sarajevo je tim činom svjesno ignorisalo legalne i legitimne interese Srbije, čime je dodatno opteretilo odnose između naših dveju država. Slanje i objavljivanje navedene note, stoga predstavlja samo još jednu potvrdu da njeni autori nisu zainteresovani za dobrosusedske odnose, preko potrebnu saradnju i međusobno poštovanje, već samo za još jednu rundu medijskog prepucavanja na kome se nadaju da bi mogli steći političke poene, potcenjujući time javnosti i BiH i Srbije”, ističe MSP Srbije.
Nasuprot tome, Srbija je dosledno pokazivala najviše poštovanje prema teritorijalnom integritetu Bosne i Hercegovine, navode iz ministarstva.
“Nikada, ni u jednom trenutku, nismo doveli u pitanje integritet Bosne i Hercegovine kao države. Pored toga, Srbija je sa besprekornim rezultatima ispunila svoje obaveze iz Dejtonskog mirovnog sporazuma, doprinoseći miru i stabilnosti u regionu. Isto se, nažalost, ne može reći za određene političke aktere u Sarajevu, čija retorika i postupci često stoje u suprotnosti sa principima Dejtonskog sporazuma, stvarajući podele i nestabilnost u samoj Bosni i Hercegovini”, navodi se u saopštenju.
Srbija je uvijek nastojala, ističe MSP Srbije, da izgradi konstruktivne i korektne odnose sa Bosnom i Hercegovinom, zasnovane na međusobnom poštovanju i saradnji.
Poziva kolege u Sarajevu da razmisle o svojim postupcima i njihovim implikacijama na regionalnu stabilnost.
“Čvrsto vjerujemo da dijalog i međusobno razumijevanje, a ne jednostrane provokacije, treba da usmjeravaju naše odnose kao susjeda.”
Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije ponovo potvrđuje svoju posvećenost miru, stabilnosti i dobrosusjedskim odnosima na Zapadnom Balkanu i poziva Ministarstvo inostranih poslova Bosne i Hercegovine da učini isto”, poručuje MSP Srbije u saopštenju.