Savjeti psihologa: Kako da školska godina ne postane noćna mora - Volim Podgoricu

Savjeti psihologa: Kako da školska godina ne postane noćna mora

Djeca i roditelji spremaju se za početak nove školske godine. Pored kupovine nastavnog materijala, veoma je važna i psihička priprema kako djeca ne bi bila opterećena stresom.

I za djecu i za roditelje kraj raspusta i početak nove školske godine označava veliku promjenu. Udžbenici i sveske nisu jedina briga koja ih očekuje pošto je najteže nositi se sa stresnim situacijama u početnom periodu.

– Stresa bi najpre trebalo da ih oslobode nastavnici. I oni isto posle dva mjeseca počinju da rade i treba da budu svjesni da je djeci još teže nego njima. Đaci na početku sigurno neće imati kontrolne i pismene zadatke. Prve nedelje se upoznaju – rekla je za  Marina Bunčić, psiholog u Osnovnoj školi „Milan Rakić” na Novom Beogradu.

Kako kaže, neko voli školu više, a neko manje. Najbitnije za djecu, ne samo na početku godine, jeste da se naviknu na kontinuirani rad.

– Bitno je da prate nastavu i instrukcije nastavnika u školi. Djeca često nisu pažljiva na času, pa onda to što su mogla da nauče na predavanju moraju da uče kod kuće sa privatnim nastavnicima. Treba da budu aktivna na času, da prate to što nastavnici rade – savetuje psiholog.

Od prvog dana treba biti ”budan” na časovima, a roditelji imaju važnu ulogu. Presijom neće ništa postići, niti time da djecu tjeraju da uče unapred.

– Prvo polugodište dugo traje, nema raspusta i djeca se vrlo lako zamore. I ona bi trebalo da budu svjesna toga, da ozbiljno priđu školskim obavezama i da ne propuste početan period nastave. Ako propuste neko gradivo, tada nastaju problemi i to ne treba sebi da dozvole. Trebalo bi polako da se utreniraju i da rade kontinuirano, da izvršavaju obaveze. Kada nastavnik predaje u prvim danima školske godine moraju da obraćaju pažnju više nego ikad – istakla je naša sagovornica.

Škola

Foto: R. Ristić

Sva djeca koja upisuju prvi razred osnovne škole u obavezi su bila da prođu pripremni predškolski i ono što se radi u septembru uglavnom su već radili. Nemaju ocjene, pa imaju i manje stresa.

Za učenike koji su upisali prvu godinu u srednjoj školi, veoma je bitno koju su školu i upisali. Nekom će biti lakša od osnovne, a nekom će biti teža. Grupa ili odeljenje često je veoma motivišuće za dijete.

– Bitno je i da imaju dobar odnos sa nastavnikom, da rade kontinuirano i da razumiju ono što nastavnik predaje na času. Pasivnost je najlošija stvar koju dijete može da ima na početku godine jer je posle teško naučiti kako bi trebalo. To stvara i dupli teret djeci jer posle škole moraju da uče i kući samostalno, sa roditeljima ili sa privatnim profesorom – objašnjava ona.

Veoma važna stvar jeste da i dijete mora da pretpostavi kako će otprilike da izgleda početak školske godine.

– U početku niko ih neće ispitivati, mnogi nastavnici neće ni imati dnevnike. Važno je da dijete razume šta ga očekuje. Trebalo bi i da se raspita kako pojedini nastavnici ispituju i kako izgledaju časovi. Ne smiju da se uplaše nastavnika koji važe za stroge jer mnogi i kod njih imaju petice. Važno je da ne naruše komunikaciju sa nastavnikom i da pokažu da su odgovorni – zaključila je Marina Bunčić.

(24 sata)

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com