SAZNAJTE KAKO FUNKCIONIŠE NOVI SISTEM: Od danas vam pregled zakazuje izabrani ljekar

“Odlučiili smo se da Projekat elektronskog zakazivanja uvedemo iz više razloga, a osnovni je da pacijentima pružimo određeni komfor prilikom zakazivanja pregleda, da im omogućimo da u mjestu u kom se nalazi njihov izabrani ljekar mogu da zakažu pregled u ustanovi sekundarnog i tercijernog nivoa”, saopšteno nam je iz Ministarstva zdravlja.
Kako to u praksi izgleda
Pacijent dolazi kod svog izabranog ljekara koji procjenjuje da pacijent treba da bude upućen na specijalistički pregled. U zavisnosti od toga koju vrstu specijalističkog pregleda pacijent treba da ostvari, izabrani ljekar će ubuduće biti u obavezi da u skladu sa Uputstvom, koje je dostavljeno svim domovima zdravlja, pripremi pacijenta za specijalistički pregled. To znači da, ako je u pitanju npr. kardiološki pregled, pacijent će morati da prethodno pripremi kompletne laboratorijske nalaze i još neke dijagnostičke pretrage, da bi se specijalistički pregled svojim sadržajem razlikovao od dosadašnjih, koji su se uglavnom svodili na davanje pacijentu spiska onih dijagnostičkih medota koje treba da ostvari, a tek na kontrolnom pregledu da zaista, pregled suštinski liči na specijalistički u određenoj oblasti.
Nakon prikupljanja potrebnih laboratorijskih i drugih nalaza, izabrani ljekar zakazuje pacijentu pregled u ustanovi sekundarnog nivoa, ili pak tercijarnog, ako su u pitanju opštine Podgorica, Danilovgrad i Kolašin.
Pacijent dobija uput sa tačnim vremenom pregleda kod ljekara specijaliste.
U slučaju da, nakon obavljenog pregleda, specijalista nije u potpunosti u prilici da pruži kompletan medicinski servis, već mu treba konsultacija ljekara sa tercijernog nivoa, on to konstatuje u svom izvještaju.
Pacijent se sa izvještajem vraća svom izabranom ljekaru koji mu zakazuje termin kod ljekara specijaliste na tercijernom nivou. Svaki specijalistički pregled se mora obaviti u prvih 30 dana.
Pacijent, koji je u centru ovog Projekta, više neće biti u obavezi da dolazi u Klinički centar, ili pak da zove telefonom da zakaže pregled, već će to za njega raditi izabrani ljekar na primarnom nivou zdravstvene zaštite.
“Na taj način podižemo komfor za pacijente, a u isto vrijeme i štedimo sredstva. Podsjećamo da je u 2016. godini na ime putnih troškova unutar sistema izdvojeno 4,8 miliona eura. Izabrani ljekar zakazuje prvi specijalistički pregled, ne znajući kod kog ljekara pacijent ide. Na raspolaganju mu je samo broj ambulanti, ali ne i imena ljekara. Na taj način postižemo da svi ljekari u Kliničkom centru budu podjednako opterećeni brojem pacijenata. Za kontrolni pregled je situacija drugačija- u meniju se pojavljuju imena ljekara, pa pacijent koji je obavio prvi specijalistički pregled kod određenog ljekara, na kontrolni pregled ide kod istog ljekara.
Nakon što pacijent u ustanovi obavi specijalistički pregled, vraća se svom izabranom ljekaru koji mu propisuje terapiju, planirane analize i zakazuje kontrolni pregled.
Kako bi pacijentima obezbijedili kontrolni pregled, tražili smo od Kliničkog centra da nam dostavi kompletan raspored rada ljekara za godinu dana. Iskustvo je pokazalo da u ustanovi tercijernog nivoa nije bio problem obezbijediti prvi specijalistički pregled, već kontrolni pregled”, objašnjeno je iz Ministarstva.
Pacijenti da budu strpljivi
Da bi ovaj Projekat funkcionisao, neophodna je puna kooperativnost KCCG, svih opštih bolnica i domova zdravlja.
“Očekujuemo i od pacijenata, koji će imati velike benefite od uvođenja ovog sistema zakazivanja, da budu strpljivi i da nam pruže podršku, da bi ovaj sistem mogao da zaživi na kvalitetan način.
Kao i svaka novina, moguće su manji problemi u prvim danima implementacije, koje ćemo u hodu rešavati. Već nakon nedjelju dana realizacije projekta radićemo prve analize funkcionisanja sistema, uočavati slaba mjesta i u hodu ih rješavati.
Mi moramo stati rame uz rame sa savremenim trendovima u zakazivanju pregleda pacijenata. Ovakvi sistemi zakazivanja već se implementiraju u nekim zemljama regiona, dok neke već godinama pokušavaju da ga implementiraju.
Ministarstvo zdravlja ima u planu stvaranje liste bonafides ljekara, najtraženijih ljekara za koje je potrebno definisati način kako će biti dostupni pacijentima i pod kojim uslovima. Na ovaj način bi stvorili mogućnost i pružili šansu ljekarima da dodatno zarade, a pacijentima omogućili pristup upravo onom ljekaru kod koga žele da budu.
Da se ne bi kontrolni pregledi na tercijernom nivou pretvorili u stalne kontrolne preglede, već da to budu konsultativni pregledi, treba ojačati kapacitete na sekundarnom nivou. Ministarstvo zdravlja kroz ulaganje u opremu i kadar intenzivno radi na tome”, navode u saopštenju.
Suština reforme, kažu iz Ministarstva, nije da se pacijent jednim odlaskom kod specijaliste trajno veže za ljekara na tercijernom nivou, ako priroda njegove bolesti dozovljava da se obim zdravstvenih usluga dobije i na sekundarnom, a zašto ne i primarnom nivou.
“Ministarstvo zdravlja veoma je detaljno analiziralo prigovore koji su dostavljeni kako Ministarstvu, tako i javnim zdravstvenim ustanovama tokom 2016 godine, rezultate istraživanja o stavovima građana o zdravstvenom sistemu koje je sproveo CEMI, kao i European consumer index za 2016. godinu, po kojem je Crna Gora rangirana na 34. mjestu po načinu pružanja i kvalitetu pružanja zdravstvenih usluga.
S obzirom da se od 2070 primjedbi pacijenata u prošloj godini, njih 545 odnosilo na dužinu čekanja zdravstvene usluge, a 409 na organizaciju pružanja zdravstvene usluge, zaključili smo da su neophodne reforme u sistemu pružanja zdravstvenih usluga i da moramo krenuti upravo od regulisanja listi čekanja i načina na koji pacijenti dolaze na liste čekanja.
S tim u vezi, Ministarstvo zdravlja izradilo je Pravilnik koji definiše način formiranja listi čekanja, na šta nas obavezuje Zakon o zdravstvenom osiguranju i Zakon o pravima pacijenata, koji kaže da pacijent ima pravo, a mi obavezu, da obezbijedimo adekvatnu zdravstvenu zaštitu”, pojašnjavaju iz Minstarstva.