SDP: Zahvaljujući Abazovićevoj slijepoj politici propuštena prilika za ulazak u brzi evropski voz

Jučerašnji pad 43. Vlade najbolji je odgovor svima koji umjesto bavljenja državnim interesima evropske i građanske Crne Gore posegnu za realizacijom tuđih antievropskih agendi i udalje Crnu Goru od članstva u EU, poručili su iz Socijaldemokratske partije (SDP).
Manjinska 43. Vlada je formirana, navode iz te partije, sa “apsolutnim prioritetom deblokade evropskog puta i baš zbog toga je i dobila nepodijeljenu međunarodnu podršku”.
“Zahvaljujući slijepoj politici odlazećeg premijera Abazovića propuštena je velika šansa za ulazak u brzi evropski voz, za šta je preduslov bila deblokada pravosuđa u Skupštini Crne Gore i postizanje dogovora oko evropskih i reformskih tema, a ne nametanje i forsiranje tema koje dijele društvo i za koje je bilo jasno da dodatno urušavaju političku i društvenu koheziju neophodnu za evropski i reformski konsenzus”, pojasnili su iz SDP-a.
Navode da je 43. Vlada “doživjela potpuni krah”.
“Nažalost, kao rezultat takvog naopakog pristupa i potpune promjene prioriteta u njenom radu Vlada, koja je trebala da bude evropska, doživjela je potpuni krah upravo evropske politike što je danas svima jasno, a posebno našim evropskim i međunarodnim partnerima”, naglasili su iz SDP.
Navode da ukoliko bude dovoljno “zrelosti i pameti” da svi evropski politički subjekti koji slijede sopstvene a ne tuđe interese nađu najmanji zajednički imenitelj, kako kažu, “pred Crnom Gorom će i dalje stajati šansa za brzi put ka EU”.
“SDP u tom smislu veoma raduje brza reakcija predsjedavajućeg delegacije EP za odnose sa Crnom Gorom Vladimira Bilčika da je državi potrebna „istinski proevropska Vlada koja će dati prioritet strateškim reformama za EU“”, poručuju oni.
Napominju da “ne treba pojašnjavati koliko je 43. Vlada bila evropska”.
“Iz ove izjave gdina Bilčika valjda, nikome ne treba pojašnjavati koliko je 43. Vlada bila evropska i koliko su joj prioriteti bili reforme koje vode ka EU, zbog kojih razloga je i moralo da joj se izglasa nepovjerenje”, zaključuju iz SDP-a.