Najvažnija grana medicine je ona, koja uči ljude kako im ljekovi i ljekari nisu potrebni, kazao je Hipokrat. Preventiva je važna, kako u medicini, tako i u stomatologiji. Preventivna stomatologija podrazumijeva očuvanje oralnog zdravlja primjenom preventivnih metoda ili zaustavljanje započetog oboljenja i njegovu restauraciju. U praksi, nažalost, susrećemo se sa mišljenjem kako mliječne zube ne treba popravljati, jer će se zamijeniti”, saopštili su danas iz stomatološkog ogranka Sektora za zdravstvo Građanskog pokreta URA, navodeći da će u narednom periodu edukativnim aktivnostima podizati nivo svijesti o značaju preventive u zdravlju.
Kako su kazali, ključni akcenti na očuvanje oralnog zdravlja odnose se na značaj oralne higijene, način ishrane, primjene sredstava koja ojačavaju zubno tkivo, kao i na redovne stomatološke kontrolne preglede.
,,Dječija stomatologija sa preventivom je neraskidiva i kao takva – najzahtjevnije područje rada u stomatologiji. Zub je organ, kao i oko, srce, bubreg i ukoliko se dijete dovede u ambulantu kada nastane problem, dođe do otoka, može da ugrozi zdravlje i život pacijenta, a na sve to još ako se radi o prvoj posjeti stomatologu, ona ostaje u sjećanju kao loše iskustvo, pa je sljedeći dolazak djeteta praćen strahom i nedostatkom saradnje. Danas, dostina djece zbog nedolaženja kod stomatologa na redovno zakazane termine ima izgubljen bar jedan stalni zub”.
Iz stomatološkog dijela Sektora za zdravstvo URE istakli su da u predškolskom uzrastu djeteta treba posvetiti najveću pažnju mliječnim zubima.
,,Njihova uloga je od suštinskog značaja, ne samo u estetskom, već i u funkcionalnom pogledu, žvakanju hrane, psihološkom razvoju, stvaranju glasa… Zato je pomoć djeci da razviju zdrave navike od malena veoma važna. Te navike mogu postaviti osnovu za dobru oralnu higijenu kroz cijelokupni život. Rad sa malom i predškolskom djecom predstavlja najteži oblik stomatološkog rada. Ta grupa pacijenata nema razvijenu svijest o potrebi i značaju stomatoloških intervencija. Roditelji ne insistiraju na redovnoj kontroli zbog nepoznavanja značaja prevencije i liječenja oboljenja mliječnih zuba, pa se javljaju uglavnom zbog urgentnih intervencija kao što su bol, apsces, fistula, cirkularni karijes ili herpetični stomatitis. Smjena zuba i nicanje prvog stalnog molara (kutnjaka) prelazi u mješovitu denticiju i potpada pod grupu gdje je imperativ na redovnim pregledima, oralnoj higijeni, zalivanju fisura, fluorizaciju, načinu ishrane. Preventivni stomatološki programi bazirani na školskim programima su veoma značajni jer obuhvataju i djecu iz domaćinstva sa nižim primanjima koja su izložena mnogo većem riziku od karijesa”.
Napominju da je od suštinskog značaja uvođenje promocije zdravlja i zdravstvenog vaspitanja u školama.
,,Školska stomatološka njega (ŠSN) predstavlja najbolji planski, sistematski zdravsteni rad, koji ima za cilj da spriječi i blagovremeno liječi sva oboljenja usta i zuba kod djece. Pridaje joj se veliki značaj, zbog toga što u okviru školske stomatološke njege postoji veliki broj mogućnosti da se oboljenja usta i zuba uspješno stave pod kontrolu, naročito karijes, oboljenja gingive i potpornog aparata, a takođe i anomalije zuba i vilica”.
Još jedna jako osjetljiva kategorija su djeca sa smetnjama u razvoju, čiji roditelji zbog osnovnog oboljenja zanemaruju oralno zdravlje.
,,Oralna oboljenja mogu uticati na pogoršanje osnovnog oboljenja i time ugroziti život djeteta. U Crnoj Gori ne postoji programni preventivni pristup, niti dovoljno edukovanog stomatološkog kadra za rad, koji se kod ove grupe pacijenata svodi uglavnom na ekstrakcije (vađenja) zuba u ambulantnim uslovima ili na kompletnu sanaciju usne duplje u uslovima opšte anestezije na Stomatološkoj poliklinici Kliničkog centra Crne Gore”, upozoravaju.
Trudnicama se preporučuje da preventivne preglede započnu od četvrtog trimestra trudnoće, odnosno od početka drugog trimestra. ,,Treba ih posavjetovati o načinu korištenja sredstava za ispiranje usta sa fluoridima neposredno prije spavanja, korištenja mekih četkica i pasti sa fluoridima, izbjegavanju pranja zuba odmah nakon povraćanja. Takođe, treba ih uputiti na važnost održavanja zdravlja desni u trudnoći zbog rizika od pojave trudničkog gingivitisa. On se javlja zbog hormonalnih promjena u organizmu tokom trudnoće, kao i izbjegavanja održavanja oralne higijene usljed mučnina i povraćanja. Najbolja prevencija trudničkog gingivitisa je redovno održavanje oralne higijene, kao i koršćenje interdentalnih četkica i tečnosti za ispiranje desni. Savjetima porodiljama smanjuje se rizik za nastanak karijesa njihove djece – tako je važno brisanje desni mekom krpicom posebno duž ivice gingive nakon dojenja ili hranjena putem flašice, kao i izbjegavanje stavljanja djeteta u krevet sa cuclom ili flašicom koja sadrži bilo šta osim vode”.
Iz stomatološkog ogranka Sektora za zdravstvo URE kazali su još da je pozitivan stav novog rukovodstva Ministarstva zdravlja, odakle su, kako kažu, pokazali razumijevanje za problem koje izaziva nedostatak preventivnih programa i promocije zdravlja. ,,Postoji tendencija unaprijeđenja oralnog zdravlja kod najmladje populacije iznalaženjem načina za vraćanje školskih stomatoloških ambulanti”, zaključuju.