SEKULIĆ: Svima koji su aplicirali za program subvencija i koji su ispunili kriterijume uplaćene zarade

Svima koji su aplicirali za program subvencija tokom praznika i koji su ispunili kriterijume zarade su uplaćene već danas, istakla je ministarka ekonomije Dragica Sekulić na press konferenciji Nacionalnog koordinacionog tijela.
Sredstva su isplaćena za 1612 preduzeća i 6651 zaposlenih, isplaćeno je ukupno 1,9 miliona eura u bruto iznosu.
Ona je rekla i da imaju prijave da se mjere NKT u nekim slučajevima ne poštuju.
“Poslodavci imaju pravo da ne puste u objekat one koji nemaju maske. Komunalna policija i inspekcija su na terenu i upozoravaju građane, a narednih dana će početi i kažnjavanje”, kazala je Sekulić.
Ministar sporta, Nikola Janović, rekao je da je NKT donijelo uputstva po kojima će sportska društva krenuti sa treningom.
“U tri faze, postepeno, ćemo krenuti sa mjerama, što se tiće sporta. Faza A omogućava treninge u sportskih treninga u objektima otvorenog i zatvorenog treninga, kao i individualne. Naravno, bez kontakta i uz rigorozne mjere. Druga faza bi omogućila da se krene sa treninzima u kolektivnim sportovima je i ona bi počela od 18. maja, a treća faza od 1. juna – i ona bi omogućila nastavak takmičenja, bez prisustva publike”, kazao je Janović.
On je dodao da je odgovornost na sportistima, sportskim radnicima, menadžmentu…
“Od srijede, 6. maja biće omogućeno da se otvore sportski objekti, kako bi u svim sportovima mogli da krenemo sa treninzima, naravno individualnim”, pojasnio je Janović.
Naglasio je da u grupama može biti do deset osoba.
“Po završetku treninga, mora biti pauza, da se grupe ne bi srijetale, i kako bi se prostorije dezinfikovale”, kazao je on.
Direktor Instituta za javno zdravlje Boban Mugoša, upozorio je da nema opuštanja jer opasnost i dalje postoji.
“Poštujmo mjere, distanca, higijena, nošenje maski gdje je potrebno”, istakao je Mugoša.
On je kazao da ne može za sada reći kada će vrtići početi da rade.
“Čim se stvore uslovi biće to jedna od mjera koje ćemo proporučiti. Za sad ne rade, i to je do daljeg”, kazao je Mugoša.
Vezano za pacijenta koji je iz Podgorice prebačen u Grac na liječenje, Mugoša je kazao da je pacijent bio dugo na respiratoru, a u Gracu postoje mogućnosti da se interveniše neto više.
“KC je u saradnji sa bolnicom u Gracu da se tamo prebaci. Pacijent nije u najboljem stanju. Sve se to uradilo da se pacijentu pomogne i da mu se spasi život. Ljudi koji su na respiratorima, treba reći da ih respiratori ih spasavaju, ali ne uvijek. Osoblje KC preduzelo sve mjere, ali nekad ne ide sve kako želite. Zato su preduzete ove mjere da se pacijentu pomogne”, istakao je Mugoša.
Mugoša je kazao da svaki dan procjenjuju rizik.
“Ukidanje zabrane mešugradskog saobraćaja zavisiće od procjene rizika. Ne mogu da vam to kažem danas. Ta mjera za sada nije došla na red”, rekao je Mugoša.
Što se tiče mjera, odnosno kazni za nepoštovanje mjera, Mugoša kaže da su one domen drugih struka, ali su na stavu da se drugačije nije moglo.
“Uz popuštanje mjera moramo da primijenimo osnovne mjere i da na njima insistirsmo. Ako se ne poštuju, to je veliki rizik, pa se zato moraju primjenjivati i kaznene mjere”, istakao je Mugoša.
Direktor Instituta za javno zdravlje je kazao da se slučaj oboljelog iz Bijelog Polja ispituje i da je otkriven rutinskom kontrolom.
“Moguće da je došlo do graničnog testa, i uvijek radije uzimamo da je pozitivan nego negativan, kako bi se preduzele sve mjere”, naglasio je on.