Šimrak: Izdavanje Mamule pretvorilo bi CG u polukoloniju

Tamo gdje je ministar turizma i održivog razvoja, Branimir Gvozdenović, simbol razvoja partneri iz EU i NATO kao prvi problem u integracijama vide korupciju na visokom nivou, poručio je član Predsjedništva Socijaldemokratske partije (SDP), Dragan Šimrak.
On je, reagujući na jučerašnju izjavu ministra, poručio da bi od izdavanja Mamule korist imali samo, kako ih je nazvao, “tzv. investitori”.
“Bilo bi dobro kad pojedini predstavnici Vlade, uključujući ministra Gvozdenovića, riječ ‘razvoj’ ne bi koristili isključivo kao opravdanje za prodaju ili izdavanje državnih resursa. Najvrijedniji resurs koji Crna Gora ima je 293 kilometara mediteranske obale i od načina njene valorizacije će zavisiti budućnost svih građana, bez obzira glasaju li SDP, DPS ili nekog trećeg. Izgradnja apartmana za prodaju tamo gdje su bili hoteli, betoniranje obale, izdavanje Mamule za 4.000 eura mjesečno donosi korist veoma malom broju tzv. ‘investitora’, a dugoročno pretvara našu zemlju u polukolonizovanu državu u kojoj nije bitno da li je nešto zakonito ukoliko je javno”, naveo je Šimrak u saopštenju.
Dodaje da ima zemalja u kojima se poštovanje zakona ili ugovora smatra preprekom, ali da se one, kako je naveo, uglavnom nalaze u Africi.
Razvojem se tamo smatra kad nekoj multinacionalnoj kompaniji prodate pravo na eksploataciju rude a ukoliko nemate rudu onda mogu i plaže. Suprotno tome, u većini evropskih zemalja gdje je uređen sistem, poštovanje pravila i ugovora su osnov razvoja. Na nama je da izaberemo onaj koncept koji je, sigurni smo, bolji za 99 posto stanovnika Crne Gore, osim ako nijeste u onih jedan posto bliskih ‘tzv. investitoru’. Mada i takvi investitori traže od Skupštine da odlukama potvrdi ugovore sa Vladom”, istakao je Šimrak.
On je poručio da ministar Gvozdenović treba da objasni građanima Crne Gore zbog čega se kasnilo sa donošenjem prostorno planske dokumentacije za velike projekte zbog kojih su, kako je dodao, bili prinuđeni da produže period zakupa za Sveti Stefan.
“Takođe treba da odgovori u kojoj je fazi najavljena izgradnja hotela u bivšem HTP Boka, zašto i poslije 13 godina hotel AS u Perazića dolu izgleda kao čelično strašilo, što je sa Fjordom u Kotoru, Turjakom i Lokvama, Onogoštom, Ulcinjskim hotelima, hotelima HTP Planinka na Žabljaku, HTP Piva i desetinama drugih nekada uspješnih preduzeća koja su zapošljavala hiljade vrijednih turističkih radnika i predstavljale okosnicu razvoja svojih sredina? Tamo gdje je Gvozdenović simbol razvoja naši partneri iz EU i NATO kao prvi problem u integracijama vide korupciju na visokom nivou”, saopštio je Šimrak.
Kad ministar Gvozdenović resorno odgovori na sva ova pitanja, dodaje Šimrak, onda javnosti treba da objasni koji su razlozi napada na SDP.
“Da li zbog toga što nijesmo podržali ugovor o zakupu Mamule za mizernu cijenu koji bi suštinski, kroz primjenu, stvorio mnogo veće obaveze državi od bilo kakve koristi? Da li zato što nije podržana promjena ugovora o Kraljičinoj plaži gdje je od države traženo da umjesto na 30 izda hotel na 90 godina, a da umjesto hotela bude izgrađeno 66 apartmana za prodaju, uz samo 60 soba u okviru izdatog hotela? Da li je to zaštita interesa države koju predstavlja kao resorni ministar ili omogućavanje da neko mimo tenderskih uslova i potpisanog osnovnog ugovora ostvari ekstra profit prodajom apartmana na najatraktivnijoj lokaciji crnogorskog primorja”, navodi se u saopštenju.