SLOBODNI: Uslovno pušteno 300 osuđenika - Volim Podgoricu

SLOBODNI: Uslovno pušteno 300 osuđenika

U posljednje tri godine uslovni otpust dobilo je oko 300 osuđenih lica, potvrđeno je Danu u Ministarstvu pravde. Iz tog resora su Komisiji za uslovni otpust u 2014. godini podnijeli 263 molbe za uslovni otpust, od čega je doneseno 197 pozitivnih odluka i 66 negativnih. Komisija je lani donijela 81 pozitivnu odluku i 99 negativnih, dok je u prvoj polovini ove godine uslovni otpust dobilo oko 30 osuđenih lica.

„Ministarstvo pravde raspolaže podacima koji se odnose na period od 10.1.2014. do 18.7.2015. godine. Ovo iz razloga što je Zakonom o izvršenju kazne zatvora, novčane kazne i mjere bezbjednosti, koji je stupio na snagu 18. jula 2015. godine, propisano da „zatvorenik koji ispunjava uslove za uslovni otpust sa izdržavanje kazne zatvora ili kazne zatvora od četrdeset godina, u smislu Krivičnog zakonika, može podnijeti molbu za uslovni otpust sudu koji je donio odluku u prvom stepenu”, saopšteno je iz Ministarstva pravde.

Prema saznanjima Dana od 2014. godine dosad uslovni otpust je dobilo oko 300 osuđenih lica. Međutim, iz Ministarstva su kazali da ne mogu saopštiti podatke o tome koji su osuđenici i kada dobili uslovni otpust.

„Ovo iz razloga što je Zakonom o slobodnom pristupu informacijama propisano da „organ vlasti može ograničiti pristup informaciji ili dijelu informacije, ako je to u intresu zaštite privatnosti od objelodanjivanja podataka predviđenih zakonom kojim se uređuje zaštita podataka o ličnosti”. Takođe, član 14 Zakona o zaštiti ličnih podataka propisuje da se „obrada ličnih podataka koja se odnosi na krivična djela, izrečene krivične i prekršajne kazne ili mjere bezbjednosti može vršiti od strane ili pod nadzorom nadležnog državnog organa i ako su obezbijeđene mjere zaštite ličnih podataka u skladu sa zakonom. S tim u vezi Ministarstvo pravde nalazi da imena lica koja su dobila uslovni otpust treba zaštiti, iz razloga što je pretežniji interes zaštita ličnih podataka od interesa javnost da zna tu informaciju“, ističe se u informaciji.

Ministarstvo pravde nije vodilo evidenciju po krivičnim djelima, zbog toga što Komisija za uslovni otpust odluku nije donosila na osnovu krivičnog djela zatvorenika koji je podnio molbu za uslovni otpust.

Prema važećem zakonu, uslovno se može otpustiti lice koje je izdržalo dvije trećine kazne zatvora, a posebno polovinu kazne ili kaznu od četrdeset godina, ako se popravilo toliko da se može očekivati da će se na slobodi dobro vladati, a naročito ukoliko se očekuje da do isteka vremena za koje je izrečena kazna neće učiniti novo krivično djelo.

O uslovnom otpustu osuđenih lica odlučuje Komisija za uslovni otpust, koju obrazuje ministar pravde.

Pored ministra pravde, komisiju čine predstavnici Vrhovnog suda, Vrhovnog državnog tužilaštva, Ministarstva unutrašnjih poslova, Ministarstva zdravlja, kao i starješina organizacije Zavoda za izvršenje krivičnih sankcija. Postupak uslovnog otpusta pokreće se na osnovu predloga organizacije (ZIKS), molbe osuđenog lica ili članova njegove uže porodice. Prilikom odlučivanja o uslovnom otpustu komisija pribavlja izvještaj organizacije o radu i vladanju osuđenog lica za vrijeme izvršenja kazne zatvora.

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com