SLUČAJ “MEĐA”: Bivši direktor Uprave za nekretnine formirao kriminalnu grupu?

Protiv 10 osoba i jednog pravnog lica vodi se istraga u slučaju “Međa” zbog sumnje da su izvršena krivična djela zloupotreba službenog položaja, zloupotreba položaja u privrednom poslovanju, iznude, falsifikovanja isprava i utaje poreza i doprinosa.
“Postoji sumnja da je Dragan Kovačević, bivši direktor Uprave za nekretnine tokom 2011. godine formirao kriminalnu organizaciju”, saopšteno je na današnjem presu Specijalnog državnog tužilaštva i Uprave policije.
Kako se sumnja, pored Kovačevića, kriminalnu grupu su činili A.L.G, V.T, K.P, G.T, D.J, D.K, A.B, S.P. i pravno lice “G & A. P. “.
Sumnja se da je K.P. prihvatio da kao ovlašćeno lice u kompaniji “G & A. P. ” i licencirani geodeta izrađivao elaborate geodetskih snimanja sa netačnim terenskim podacima.
V.T. je osumnjičen da je prihvatio da ovjerava lažne elaborate izvedenog stanja bez potpisa svih valsnika zemljišta, komunicira sa drugim članovima kriminalne grupe u cilju prikrivanja stvarnih podataka.
Na presu je saopšteno da se A.L.G. sumnjiči da je prihvatila upis i promjenu podataka u katastarskom operatu na nepokretnostima bez validnog pravnog osnova.
G.T. se sumnjiči da je prihvatio da po nalogu Kovačevića postupa u predmetima Uprave za nekretnine u Tivtu te da donosi rješenja na osnovu lažnih elaborata.
Tužiteljka Lidija Mitrović, saopštila je da je Kovačević prihvatio da zaključuje kupoprodajne ugovore pred notarom, da u iste unosi lažne podatke, te daje neistinite izjave o građenju objekta i upisu na osnovu lažnog eleborata.
“Okrivljeni D.J. je prihvatio kriminalni plan da zaključuje kupoprodajne ugovore sa nevlasnicima nepokretnosti, te da posnosi zahtjeve za upis u kataster na osnovu takvih javnih isprava, te da ne obavještava vlasnika, odnosno zakonskog zastupnika vlasnika nepokretnosti o zaključenim pravnim poslovima, te da upozorava stranke o postojanju smetnji za zaključenje navedenih pravnih poslova”, saopštila je Mitrović.
Okrivljena S.P. je prihvatila da Kovačević dovede u vezu sa licem koje će uz novčanu nagradu prinuditi vlasnika nepokretnosti da na svoju štetu proda svoj suvlasnički udio u imovini, te da po završenom poslu komunicira sa organizatorom kriminalne organizacije oko isplate dogovorene nagrade.
“A.B. je prihvatio da uz obećanu novčanu nagradu, upotrebom prijetnje i sile ponudi drugog suvlasnika nelegalno sagrađenog objekta. Kako bi ovaj na štetu svoje imovine prodao svoj suvlasnički udio drugom članu kriminalne organizacije , te da na taj način pribavi protivpravnu imovinsku korist kriminalnoj organizaciji”, kazala je Mitrović na pres konferenciji.
Sumnja se da su njihove radnje su se dešavale od 2011. do decembra 2020. godine.
Mitrović je kazala da obala ne može biti dostupna nijednom građaninu Crne Gore iako je u vlasništvu države.