Šta je u sporazumu od 40 milijardi koji je sa UAE potpisala Italija: Energetika, vještačka inteligencija, telekomunikacije i odbrana
Italija i UAE će sarađivati u oblastima vještačke inteligencije, digitalne i energetske povezanosti, napredne proizvodnje, kritičnih minerala i istraživanja svemira

Premijer Milojko Spajić juče je, u jeku rasprava o najavljenoj arapskoj investiciji na Velikoj plaži, na mreži X objavio tekst da je Italija potpisala sporazum od 40 milijardi eura sa UAE, uz komentar: Dok kod nas “brinu” šta će na investicije iz UAE reći EU, za to vrijeme u Italiji…
U Crnoj Gori, od najave investicije od 30 milijardi i davanja u zakup ulcinjske Velike plaže na 90 godina traju burne rasprave u javnosti da li je to dobro za državu i, prije svega za Ulcinj. Ulicinjani su u subotu organizovali protest na kojem su se oštro usprotivili ovoj najavi premijera Spajića.
Italijanski sporazum sa UAE tamošnja premijerka ocijenila je kao “istorijski” a dvije države sarađivaće, kako je saopšteno, u brojnim oblastima.
Vijest o ovom međudržavnom sporazumu objavljena je prije više od mjesec dana i navodi se da je on najavljen na poslovnom forumu Italija-UAE u Rimu.
Spajić komentarisao ugovor između Italije i UAE, iz MANS-a ga pitali da li je riječ o površnosti ili manipulaciji
Premijerka Đorđa Meloni kazala je, prema pisanju medija, da je sporazum “jedna od najvećih stranih investicija u istoriji Italije” i označava početak nove ere ekonomske i strateške saradnje dve zemlje.
„Često previše olako koristimo riječ ‘istorijski’, ali danas je ona zaista prikladna. Ovaj forum predstavlja prekretnicu u našim bilateralnim odnosima jer se poklapa sa prvom državnom posjetom predsjednika UAE Italiji. „Mi smo se obavezali da našu saradnju podignemo na nivo bez presedana, a danas smo potpisali preko 40 bilateralnih sporazuma“, rekla je Đorđa Meloni.
Kako se pojašnjava, investicioni plan ima za cilj da unaprijedi ekonomski pejzaž Italije i ojača njenu poziciju ključnog igrača u sektorima kao što su energetika, vještačka inteligencija, telekomunikacije i odbrana.
Ključnu ulogu u ovim sporazumima imaće velike italijanske kompanije kao što su Eni, Enel, Cassa Depositi e Prestiti, Fincantieri, Leonardo, Intesa Sanpaolo i TIM.
Jedan od najznačajnijih aspekata sporazuma je njegov fokus na industrije orijentisane na budućnost. Italija i UAE će sarađivati u oblastima vještačke inteligencije, digitalne i energetske povezanosti, napredne proizvodnje, kritičnih minerala i istraživanja svemira.
Potpisana su dva važna sporazuma u svemirskom sektoru, pri čemu se Italija pridružila misiji Rašid Rover 3 i misiji asteroida Emirates, što odražava ambicije obje zemlje da pomjeraju granice tehnoloških inovacija.
Odbrambena saradnja je takođe ojačana, koja prevazilazi vojnu saradnju i uključuje industrijska partnerstva. Razgovori su takođe uključivali razvoj ekonomskog koridora koji povezuje Indiju sa Evropom preko Bliskog istoka, projekat za koji se očekuje da će značajno smanjiti vrijeme tranzita trgovine.
Trgovinski odnosi između dvije zemlje nedavno su zabilježili značajan rast, pri čemu je Italija povećala svoje investicije u UAE za 50 odsto u poslednjih pet godina.
“Italija ima strateški značaj za UAE, što se ogleda u našim najnovijim trgovinskim podacima. Ona je naš najveći trgovinski partner u evrozoni”, rekao je ministar spoljne trgovine UAE Tani bin Ahmed Al Zejudi na forumu u Rimu, prenose mediji.
„U 2024. bilateralna nenaftna trgovina dostigla je impresivnih 14,1 milijardu dolara, što je značajno povećanje od 21,1 odsto u odnosu na 2023. Okupljanjem lidera iz našeg javnog i privatnog sektora danas, ne samo da možemo da zadržimo ovu putanju, već da je još više ubrzamo“, dodao je on.
Otkako je preuzela dužnost 2022. godine, Đorđa Meloni je aktivno tražila bliže veze sa zalivskim državama, dajući prioritet ekonomskim i strateškim interesima u odnosu na zabrinutost za ljudska prava koju su postavili politički protivnici.
U februaru ove godine Meloni je dodatno produbila posvećenost Italije regionu potpisivanjem poboljšanog strateškog partnerstva sa Saudijskom Arabijom, sporazuma koji uključuje poslovne sporazume vrijedne oko 10 milijardi dolara.
Njena vlada je od tada ukinula prethodna djelimična ograničenja na izvoz oružja u UAE i Saudijsku Arabiju 2023. godine, ukidajući embargo koje su uvele prethodne administracije kao odgovor na rat u Jemenu.
Međutim, dok je bila u opoziciji, Melonijeva je bila glasni kritičar bivšeg premijera Matea Rencija zbog njegovih bliskih veza sa Saudijskom Arabijom. Ona je najoštrije osudila stanje ljudskih prava u kraljevstvu, tvrdeći da to nije model kome se treba diviti s obzirom na tretman „marginalizovanih žena, progonjenih i ubijenih disidenata i radnika bez prava“.
A.D.