Stari zakupci čekaju ponudu Alabara: Neizvjesna sudbina kupališta u Ulcinju koja je na tenderu dobio “Eagle Hills” - Volim Podgoricu

Stari zakupci čekaju ponudu Alabara: Neizvjesna sudbina kupališta u Ulcinju koja je na tenderu dobio “Eagle Hills”

Da li će kompanija “Eagle Hills”, vlasnika poznatog investitora iz Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) Mohameda Alabara gazdovati sa devet kupališta na Velikoj plaži u Ulcinju, za koje je ponudila najveće novčane iznose i pobijedila na tenderu Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom ili će ih izdati u podzakup dosadašnjim zakupcima još uvijek nije poznato.

Ove plaže su trenutno bez plažnog mobilijara i pratećih sadržaja, dok njihovi dosadašnji zakupci polako obavljaju pripreme za nastupajuću sezonu, nadajući se da će im Alabar prepustiti gazdovanje i u narednom periodu.

Premijer Milojko Spajić prenio je čelnicima Opštine i Skupštine Ulcinj i šefovima odborničkih klubova i poslanicima iz tog grada sredinom marta poruku Alabara da je taj svjetski investitor spreman da tamo gdje su zakupci državljani Crne Gore, odustane od tih kupališta ili da im ih da podzakup.

Iz Morskog dobra za “Vijesti” su istakli da pravnih prepreka za ustupanje plaža nema ako prvorangirani ponuđač odluči da gazdovanje prepusti trećim licima, uključujući i prethodne korisnike, to je isključivo stvar poslovnog dogovora.

“U slučaju da prvorangirani ponuđač odustane, u skladu sa procedurom, ugovor se može zaključiti sa drugorangiranim ponuđačem. Ako prvorangirani odluči da lokaciju ustupi trećim licima, uključujući dosadašnje korisnike, to je isključivo stvar međusobnog poslovnog odnosa, uz obavezu poštovanja svih ugovornih obaveza iz zaključenog ugovora sa Morskim dobrom”, kazali su u ovom državnom preduzeću, dodajući da oni ne posreduje u tim odnosima, osim ako to nije posebnim aktom predviđeno.

Predsjednik udruženja zakupaca ulcinjskih kupališta Prelja Škrelja kazao je “Vijestima” da postoji mogućnost da Alabar prepusti plaže dosadašnjim zakupcima ako oni preuzmu bankarske garancije sa tendera.

Jedan od dosadašnji zakupaca kazao je “Vijestima” da oni nemaju još ništa zvanično, ali da postoje indicije da je kompanija iza koje stoji arapski kapital spremna da prepusti gazdovanje plažama, ali da još ne zna pod kakvim uslovima.

Morsko dobro je pojasnilo da nema ništa sporno u vezi sa ponudama kompanije “Eagle Hills” za zakup ulcinjskih kupališta.

“Ponude koje je dostavila kompanija “Eagle Hills” razmatrane su ravnopravno i u skladu sa svim važećim procedurama, kao i sve ostale pristigle ponude. Dokumentacija je bila potpuna i blagovremeno dostavljena, te su ponude bile validne za vrednovanje. Nakon sprovedenog postupka ocjenjivanja i rangiranja, komisije javnog prteduzeća donijele su odluke prema kojima je kompanija “Eagle Hills” rangirana kao prvorangirani ponuđač za devet od ukupno 19 lokacija na koje je aplicirala”, kazali su u Morskom dobru, dodajući da su odluke blagovremeno dostavljene, a da nastavak procedure “teče u skladu sa propisanim rokovima i obavezama koje proizilaze iz odluke o izboru”.

Na pitanje zašto veći dio zakupaca ulcinjskih kupališta još nema zaključene ugovore i kada bi se to moglo desiti, u javnom preduzeću su kazali da se postupak odvija u skladu sa propisanom dinamikom i da se nalazi u završnoj fazi.

“Specifičnost ovog područja ogleda se u tome što značajan broj zakupaca koristi mogućnost plaćanja zakupnine u ratama tokom godine, što produžava rokove za dostavljanje bankarskih garancija i utiče na brzinu zaključenja ugovora. Taj segment procesa zavisi isključivo od zakupaca, ali ne predstavlja prepreku za realizaciju kompletnog postupka”, pojasnili su u Morskom dobru.

Morsko dobro je krajem aprila “Vijestima” saopštilo da očekuje da će više od 90 odsto plaža imati potpisane ugovore do početka sezone, ali nije preciziralo za koliko kupališta ukupno, niti posebno po primorskim opštinama.

Pravilnikom državnog preduzeća o ustupanju djelova morskog dobra je predviđeno da plaže budu otvorene 1. maja, ali se nikada do sada nije desilo da one budu u potpunosti otvorene, već su tenderi raspisivani i nakon tog datuma, čak i u špicu ljetnje sezone.

Javno preduzeće tvrdi da je suočeno sa situacijom da uprkos na vrijeme raspisanim tenderu, nije bilo ponuda za zakup pa su morali da ponove proceduru.

Prema programu privremenih objekata i Atlasu crnogorskih plaža i kupališta za period od 2024. do 2028. godine, ovoga ljeta crnogorska obala ima 563 plaže.

“U prethodnom periodu na terenu je bilo prepoznato 489 kupališta na crnogorskom primorju i to 134 u Herceg Novom, 35 u Kotoru, 40 u Tivtu, 133 u Budvi, 81 u Baru i 66 u Ulcinju. Ovim izmjenama i dopunama programa, formirana su dodatna 74 nova kupališta (563 ukupno) od čega je u Herceg Novom 13, u Kotoru 12, u Tivtu 8, u Budvi 18, u Baru 11 i u Ulcinju 12”, navodi se u ovom dokumentu.

Tender se odvija u skladu sa planovima

Na pitanje ko snosi odgovornost što je na na Velikoj plaži samo deset odsto kupališta spremno dočekalo turiste za prvomajske praznike, u javnom preduzeću kažu da je važno istaći da aktuelna dinamika ni po čemu ne odstupa od uobičajene prakse i ne ugrožava pripremu sezone.

“Imamo vrlo jasan istorijski primjer iz 2019. godine kada je tenderska procedura trajala gotovo do kraja avgusta, a zakupci su tada preuzimali lokacije tek u završnici sezone. Tada to nije izazvalo nikakva reagovanja, niti je bilo sumnji u organizaciju sistema. Danas, kada su procesi unaprijeđeni, sprovedeni u zakonskim i rekordnim rokovima i kada je već zaključen ugovor za više od 95% lokacija, pokušaji da se predstavi drugačija slika nemaju realno uporište. Naprotiv, riječ je o jednom od najuspješnije sprovedenih procesa u istoriji preduzeća, a sve se odvija u skladu sa planom, efikasno i bez odstupanja”, navode iz Morskog dobra.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana.

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com