“STIŽE KOLONA VOZILA, MOGUĆ NAPAD” Policijski sat u Hersonu, Putin najavio akcije

- U Hersonu uveden 24-satni policijski sat
- Kina je upozorila Rusiju oko nuklearnog oružja
- Putin je pozvao na evakuaciju civila iz Hersona
- Putin je rekao da je mobilizirano 318.000 osoba za vrijeme djelimične mobilizacije
- Rojters: Zemlje G7 dogovorile su se da će ograničiti cijene ruske nafte
- Zelenski: Oko 4.5 miliona ukrajinskih domaćinstava je bez struje
- Nekoliko eksplozija čulo se u Mikolajivu, javljaju ukrajinski mediji
- Američki ministar obrane rekao je kako vjeruje da Ukrajina može osloboditi Herson
Uzbuna na jugu Ukrajine
Vazdušna uzbuna proglašena je na jugu Ukrajine, u Odeskoj i Nikolajevskoj oblasti, saopštile su lokalne vlasti.
Ukrajinski mediji su javili da se u skladištu municije u mestu Krasnoarmejsko u DNR (mesto pod kontrolom Kijeva) dogodila eksplozija.
Krasnoarmejsko se nalazi na oko 60 kilometara zapadno od Donjecka.
Lider DNR Denis Pušilin saopštio je o napredovanju na frontu u pravcu mesta Majorsk i Pervomajsko. Pušilin očekuje da Majorsk uskoro bude oslobođen.
Do Rusije 0 kilometara
Tabla sa natpisom “”Do Rusije 0 km” se pojavila u Donjecku na Lenjinovom trgu, a postavljena je na Dan narodnog jedinstva.
Zelenski za zabranu svih umjetničkih djelatnosti za državljane Rusije na teritoriji Ukrajine
Ukrajnski predsjednik Vladimir Zelenski podržao je peticiju o zabrani svih umjetničkih djelatnosti za državljane Rusije na teritoriji Ukrajine.
“Naš zadatak je razvoj nacionalnog kulturnog prostora, njegova dekolonizacija, borba protiv proruske propagande, oslobađanje od ruskog i sovjetskog nasleđa zahvaljujući kojima se u Ukrajini održavaju ruski propagandistički narativi”, navedeno je u odgovoru na peticiju objavljenom na njegovom sajtu.
U peticiji se traži da se Rusima zabrani svaka umetnička delatnost na teritoriji Ukrajine u sferi kinematografije, radija i televizije, pozorišta i kulture u celini
G7: Pomagaćemo Ukrajini da izađu kao pobjednici, koliko god da trebalo
G7 je u Njemačkoj pokazala svoje jedinstvo uprkos nekim razlikama u vezi s Kinom, potvrdivši čvrstu podršku Ukrajini te osudivši eskalaciju u Sjevernoj Koreji i gušenje protesta u Iranu.
Ministri vanjskih poslova sedam industrijski najrazvijenijih zemalja dogovorili su se o uspostavi “koordinacijskog mehanizma” kako bi pomogli Ukrajini da popravi i obrani svoju glavnu elektroenergetsku i vodovodnu infrastrukturu koju je Rusija zadnjih tjedana razarala.
Ukrajini će se dopremiti i pumpe za vodu, oprema za grijanje, stambeni i sanitarni kontejneri, ležaji, deke i šatori, rekla je čelnica njemačke diplomacije Annalena Baerbock, čija zemlja predsjeda G7.
Savjetnik za nacionalnu bezbjednost Džejk Salivan je nenajavljeno posjetio Kijev, gdje se sastao s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim i drugim najvišim zvaničnicima.
Sullivan je istaknuo podršku SAD-a Ukrajincima “dok brane svoj suverenitet i teritorijalni integritet”, rekla je Adrienne Watson, glasnogovornica Vijeća za nacionalnu sigurnost. Sullivan je u Kijevu najavio dodatni paket sigurnosne pomoći Ukrajini od 400 milijuna dolara. Uključuje obnovljene tenkove T-72 i bespilotne letjelice, zajedno s projektilima zemlja-zrak.
Takođe je potvrdio da će SAD nastaviti pružati gospodarsku i humanitarnu pomoć Ukrajini, dodaje se u priopćenju.
Američki državni tajnik Antoni Blinken rekao je da zemlje G7 više usmjeravaju svoje bezbjednosne podrške za pomoć Ukrajini u zaštiti od ruskog napada na njenu energetsku mrežu, prenosi Rojters.
“G7 je pokušao stvoriti novu koordinacijsku skupinu koja će pomoći u pripremi, obnovi i obrani ukrajinske energetske mreže – iste mreže koju je predsjednik Putin uništio”, rekao je Blinken.