STRADALI POLJACI: Jahta koja se juče sudarila sa jedrilicom prijavljivana prije 20 dana

Jahta “Fliper” koja je juče učestvovala u sudaru s jedrilicom kod Luštice, nakon čega su stradali Poljaci koji su bili na njoj Martin Pjotr Makovski (39) i Emilija Agneska Pjaskovska (46), prijavljivan je prije 20 dana zbog prekoračenja brzine.
Foto: standard.co.me
Ova jahta je prije 20 dana detektovana sistemom za kontrolu i nadzor pomorskog saobraćaja i prijavljena inspekciji Lučke kapetanije Kotor zbog prekoračenja brzine kretanja u Bokokotroskom zalivu, kazao je za Pobjedu načelnik za nadzor i kontrolu pomorskog saobraćaja iz Uprave za pomorsku sigurnost, Žarko Lukšić.
On je precizirao da je nadležnost Uprave traganje i spašavanje na moru, nadzor i kontrola pomorskog saobraćaja u teritorijalnom moru Crne Gore (12 nautičkih milja od unutrašnjih morskih voda). Dodaje da se to odnosi na detektovanje plovnih objekata, među kojima su i mala plovila u Bokokotorskom zalivu. Ukoliko primijete nepravilnosti, prijave šalju inspekciji sigurnosti i bezbjednosti Lučke kapitanije Kotor.
Kako je rekao, dozvoljena brzina kretanja plovnih objekata: skuteri, male barke, kruzeri u Bokokotorskom zalivu (tjesnaci Verige i Kumbor) je šest čvorova ili jedna nautička milja.
“Sigurnosna brzina na otvorenom moru nije precizno određena, već skiper procjenjuje kojom bzinom može da vozi. Ta brzina može da dostiže i do 30 čvorova, ukoliko nikog nema ispred njega”, ističe Lukšić.
On naglašava da se skiperi ne pridržavaju toga, pa dolazi do nesreća. Inače, skiperi, prema pravilima, moraju imati sertifikat koji stiču nakon obuke.
“Skiper mora da kod lučkih kapetanija u Baru ili Kotoru položi brevet odnosno da ima sertifikat. Mora da ima i sertifikat za korišćenje radio veze. Osnovni predmet im je izbjegavanje sudara na moru. Oni su, zapravo, kao mali kapetani kada prođu tu obuku”, naglašava Lukšić i dodaje da bi najbolje rješenje za one koji se ne ponašaju u skladu sa propisima bilo trajno oduzimanje licence.
(Standard)