SUKOBI U SUDANU NE PRESTAJU: Više od 100 mrtvih i 1.000 ranjenih - Volim Podgoricu

SUKOBI U SUDANU NE PRESTAJU: Više od 100 mrtvih i 1.000 ranjenih

Situacija u Kartumu, prijestonici Sudana, gdje živi oko 700.000 ljudi, prijeti da izmakne kontroli, sve je manje hrane i vode

Borba za vlast između sudanske vojske i ozloglašene paravojne jedinice se nastavlja, a broj ubijenih civila trećeg dana sukoba skoro je udvostručen. Prema poslednjim podacima, u borbama između vojske koju predvodi general Abdel Fatah el Burhan i paravojne jedinice Snaga za brzu podršku generala Muhameda Hamdana Dagala poginulo je najmanje sto osoba, dok je više od 1.100 ranjeno.

Državni udar iz 2021.

Svjetski program za hranu Ujedinjenih nacija obustavio je pomoć Sudanu nakon što su tri njegova zaposlena ubijena u borbama u Darfuru.

Generalni sekretar UN Antonio Guteres pozvao je da odgovorni “što prije budu izvedeni pred lice pravde”. Arapska liga i Afrička unija sazvale su vanredni sastanak. Situacija u Kartumu, prijestonici Sudana, gdje živi oko 700.000 ljudi, prijeti da izmakne kontroli.

Sve je manje hrane i vode, dok ljekari usljed borbi ne uspijevaju da dođu do povrijeđenih. – Uplašeni smo, nismo spavali 24 sata zbog buke. Čitava kuća se trese i prijeti joj rušenje. Brinemo se da ćemo ostati bez vode i hrane, a i ljekova za mog oca, koji je dijabetičar – rekao je Huda, stanovnik Kartuma, novinskoj agenciji Rojters. Sudan je jedna od najsiromašnijih zemalja na sijvetu.

Posle protesta 2019, kada je svrgnut Omar el Bašir, Sudan je pokušao da organizuje prve slobodne izbore posle 30 godina diktature. U državnom udaru kojim je u oktobru 2021. srušena demokratska tranzicija generali Burhan i Dagalo udružili su snage kako bi srušili civilnu vlast. U subotu je njihovo suparništvo preraslo u otvoreni sukob.

Pobuna iz 2019.

Borba za vlast u Sudanu ima svoje korijene u godinama prije pobune 2019. godine, kojom je svrgnut diktatorski vladar Omar el Bašir. On je izgradio moćne bezbjednosne snage i namjerno ih okrenuo jedne protiv drugih, piše Gardijan.

Jedan od razloga za napetost bio je i zahtjev da se vojska stavi pod civilnu kontrolu, a paravojne jedinice integrišu u oružane snage. Uz to, civilni sektor je zahtijevao i da vojska preda velike poljoprivredne posjede i nadzor nad trgovinom, kao i da se istraže svi vojni zločini, uključujući i one počinjene u Darfuru, koji se u međuvremenu otcepio i proglasio nezavisnost.

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com